Bu hafta hava nasıl olacak?

Bu hafta hava nasıl olacak?
Bu hafta hava nasıl olacak?
Güneydoğu donacak, Marmara'da güneş yüzünü gösterecek! İşte beş günlük hava tahmini.

Diyarbakır 'da kar yağışı yerine dondurucu soğuk havaya bıraktı. Kentte sıcaklık gündüz eksi 8, geceleri ise eksi 13 dereceye kadar düştü.

Güneydoğu'da uzun yılların ardından geçen hafta etkili olan kar yağışı yerine dondurucu soğuk havaya bıraktı. Karın ardından gelen soğuk hava kentte yaşamı olumsuz etkilerken, sık sık elektrik kesintileri yaşandı.

Gündüz eksi 8 derece olan ısı geceleri ise eksi 13 dereceye kadar düştü. Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde kaloriferlerin yanmaması nedeniyle esnaf ve yolcular mağdur oldu. Esnaflar elektrikli ısıtıcılarla ısınmaya çalışırken, sorunlarının çözümlenmesini istedi.

İŞTE BEŞ GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

Bir çok evin su boruları donarken, çatılardan buzların sarktığı görüldü. Belediye ekipleri yolları tuzlama çalışmaları yürüttü.

Diyarbakır Meteoroloji Müdürlüğü, en son 2006 yılında böyle soğuk havanın yaşadığını belirterek, o yıllarda gündüz ısının eksi 16, geceleri de eksi 21 dereceye kadar düştüğünü belirtti. Yetkililer, soğuk hava dalgasının Çarşamba gününe kadar süreceğini belirtti.
Diyarbakır'da geçen hafta etkili olan kar yağışı ise özellikle Dicle Nehri ile Ongözlü Köprü de karın güzelliklerini ortaya çıkardı.

MARMARA'DA HAVA DURUMU

Marmara'da yarından itibaren güneşli günler geliyor. Sıcaklıklar 1-3 derece artacak. Yağış yok.

ULUDAĞDA KAR KALINLIĞI 70 SANTİMETREYE DÜŞTÜ
Türkiye 'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da geçen hafta 85 santimetre olarak ölçülen kar kalınlığı çökme sonucu 70 santimetreye düştü. Tatilcilerin ’Beyaz Cennet’ olarak adlandırdığı Uludağ’ın birinci ve ikinci oteller bölgesindeki işletmeler yeni sezon için geçen hafta sonu kapılarını açarken cuma günü 85 santimetre olarak ölçülen kar kalığının 70 santimetreye düştüğü bildirildi.

Meteoroloji yetkilileri, kar kalınlığının 10 santimetre düşmesinin karın çökmesinden kaynaklandığını belirterek hava sıcaklığının sıfırın altında 4 dereceye düştüğü zirvede erimenin söz konusu olmadığını bildirdi.

Ağaoğlu My Montain Otel Genel Müdürü Murat Pınarcı, Uludağ’da kayak sezonunun başladığını, turların bu hafta itibarıyla geleceğini söyledi. İyi bir sezon beklediklerini belirten Pınarcı, yeni yılda otellerin tamamen dolmasını beklediklerini kaydetti. AA-DHA