Bu hastalığın yalnız adı var

Beş yıl önce sağ tarafına felç inince hastaneye kaldırıldı. Bu felç, artık ömür boyu beraber yaşayacağı bir hastalığın habercisiydi. MS, yani Multipl Skleroz tanısı konuldu. Artık koltuk değneğiyle yürüyebiliyor.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Beş yıl önce sağ tarafına felç inince hastaneye kaldırıldı. Bu felç, artık ömür boyu beraber yaşayacağı bir hastalığın habercisiydi. MS, yani Multipl Skleroz tanısı konuldu. Artık koltuk değneğiyle yürüyebiliyor. Yılda bir gelen atakları sırasında ise hastaneye yatıyor ve kortizon alıyor.
38 yaşındaki Tamer Gökoğlu, Türkiye'de sayıları 30-40 bini, dünyada
1 milyonu bulan MS'lilerden. Türkiye'nin, Fenerbahçeli futbolcu Sedat Balkanlı ile adını duyduğu bu 'gizemli' hastalığın sırrı çözülebilmiş değil. MS'liler, bir araya gelerek hayata tutunuyor. Bu yıl da 7 Mayıs'ı, hem MS'in tanınmasını sağlamak, hem önyargıları kırmak amacıyla 'Türkiye Multipl Skleroz Günü' ilan ettiler. MS günü nedeniyle dernek bugün 10.30-16.00 saatlerinde Hilton Oteli'nde program düzenliyor. MS'lilerden kurulu koronun konseri ve MS'yle ilgili son gelişmelerin anlatılacağı etkinliğe katılım ücretsiz.
MS, Mustafa Sandal mı!
Daha birkaç yıl önce 'MS'liyim' diyenlere, "O ne? Mustafa Sandal mı?" yanıtı verilebiliyordu. Kaybettiği kardeşi de MS'li olan Türkiye Multipl Skleroz Derneği Başkanı Şule Özkaner, "Bununla bitmiyordu. İnsanlar, yürürken dengesini sağlayamayan kardeşimi 'sarhoş' diye çağırabiliyordu. Şimdi en azından 'Mustafa Sandal' demiyorlar. Ama MS'liler ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. Bazı türleri engellilik yarattığı için, insanlar evden çıkamıyor. Çevre düzenlemeleri düşünülmemiş. Oysa sosyal hayattan kopmamalılar" diyor.
MS, aniden geliyor. Bazı türlerinde hafif ataklar görülüyor ama, bazı MS'liler tekerlekli sandalye veya koltuk değneğiyle yaşamını sürdürmek zorunda. 44 yaşındaki MS'li Muzaffer Turan da, 'Çağla Şikel ve Deniz Akkaya'nın yardımıyla yürüyor! Bunlar, onun koltuk değneklerine taktığı isimler. Dokuz yıldır hasta olan Turan'a göre MS strese gelemiyor. Dört yıl önce dikiş makinesi edinen Turan, hem üç çocuğuna bakıyor hem de moral buluyor.
'Bugünü yaşamak istiyorum'
MS, 20-40 yaş arasındaki genç erişkinlerde ve kadınlarda (erkeklerin iki katı) daha fazla görülüyor. Hastalık, en verimli çağda pek çok kişiyi iş yaşamından koparıyor. Yedi yıl önce bir gece sağ tarafı uyuşan, daha sonra yürüme yetisini kaybeden 32 yaşındaki Güler Kara da MS nedeniyle işini bırakmış. Üç ay evde yatmış, bu sürede egzersiz yaparak yürümeyi başarmış: "Kimse ne olduğunu bilmiyordu, ben de. Flu görüyordum, denge sağlayamıyordum. Beş yıl sonra hastalığı tanımaya başladım. İleride daha kötü olacak mı, diye düşünmek istemiyorum, çünkü ailem yeterince düşünüyor. Bense yürüyorum ve bugünü yaşıyorum."
Dünyada MS hastalığıyla ilgili uluslarası ilk büyük çalışma, yakın zamanda yapılacak. Türkiye'den de altı merkez bu çalışmada yer almak için başvurdu. Ancak Sağlık Bakanlığı'ndaki işlemlerin uzaması nedeniyle riske girdi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Aksel Siva, "Yakın zamanda çalışma kapanacak ve Türkiye giremeyecek. Bilimselliği Ankara'ya anlatamıyoruz. Sadece son bir yazı kaldı ve onu alamıyoruz." diyor.
Öldürücü ve bulaşıcı değil
MS'nin bir hastalık mı, yoksa hastalıklar demeti mi olduğu hâlâ tartışılıyor. Çünkü belirtiler kişiden kişiye değişiyor. Kiminde ömür boyu hafif seyrederken, kiminde yürüyememe, konuşamama, hareket edememe, görme kaybı, felç yaratabiliyor. Hastalık ataklarla sürebiliyor. Örneğin birdenbire görme kaybı oluyor veya felç inebiliyor. Nedeni bilinmediğinden kesin tedavisi yok. Ataklar kortizonla tedavi ediliyor. Prof. Dr. Aksel Siva, İskandinav kökenlilerde daha fazla görüldüğünü belirttiği MS'nin nedeni konusunda şu bilgileri veriyor: "Kök hücre çalışmaları, ilaç çalışmaları sürüyor. Ama henüz tedavide başarılı değiliz. İlk belirtileri görme kaybı, çift görme, konuşmada zorluk, kol ve/veya bacakta güçsüzlük ve uyuşukluk, ellerde titreme, yürüme güçlüğü veya dengesizlik, ince hareketlerde beceri kaybı. Ancak bunların pek çoğu başka hastalıkların da işareti. Öldürücü veya bulaşıcı değil. MS, 1400'lerin başına kadar gidiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7452327452320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.