Bu hastalıktan dünyada yalnız dört kişide var

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan 1 yaşındaki Hasan Yıldız'ın, dünyada sadece iki İspanyol ve bir Fransız'da bulunan bir hastalığı var.

BURSA - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan 1 yaşındaki Hasan Yıldız'ın, dünyada sadece iki İspanyol ve bir Fransız'da bulunan bir hastalığı var.
UÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şebnem Kılıç, Hasan Yıldız'ın yakalandığı rahatsızlığın literatürde 'CD3 Reseptör Defekti' olarak geçtiğini ve şimdiye kadar dört kişide görülen genetik bir hastalık olduğunu söyledi. Hastalığın, bağışıklık sisteminde virüs, bakteri ve mantarlarla mücadelede en önemli elemanı 'T' hücrelerinin tanımlanmasını sağlayan reseptörlerinin eksik olmasından kaynaklandığını anlatan Kılıç, "Hasan'ın ağabeyi de doğumundan kısa süre sonra bu hastalıktan öldü. İspanya'ya gönderilen kan örnekleri sonucu şu an dünyadaki dördüncü vaka olduğu belirlendi. Bu arada, altı yaşındaki ablasıyla dokularının uyduğu tespit edildi. Ama nakil yapılmazsa, Hasan birkaç ay içinde kaybedilebilir" diye konuştu. Anne Döndü Yıldız ise "Arabamızı, ineklerimizi sattık. Nakil yapılırsa iyileşeceğini öğrendik. Ama tedaviyi karşılayacak gücümüz yok. Hasan'ı kaybetmek istemiyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7426507426500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.