Bu hiç alışmadığınız türde bir haber!

Tam 20 yıldan beri Karamık Gölü'nde balık tutan Sefa Kaplan, "Ah nerede o eski balıklar..." demiyor. Tam aksine! "20 yıldır buralardayım, hayatımda ilk kez gölden bu kadar büyük, bu kadar lezzetli balık çıkıyor" diyor.
Haber: ATİLLA MEMİŞ / Arşivi

AFYONKARAHİSAR - Tam 20 yıldan beri Karamık Gölü'nde balık tutan Sefa Kaplan, "Ah nerede o eski balıklar..." demiyor. Tam aksine! "20 yıldır buralardayım, hayatımda ilk kez gölden bu kadar büyük, bu kadar lezzetli balık çıkıyor" diyor.
Bir zamanlar binlerce benzeri gibi suları fabrika atıklarıyla kirlenen, sulamayla azalan Karamık Gölü, fabrika atıl hale geçince sadece iki yıl içinde kendini toparlamayı başardı. Göldeki balık miktarı ve çeşidi birden bollaştı. Göl çevresiyse adeta milli park görünümüne büründü!
30 yıllık emektar Çay Seka Fabrikası'nın özelleşmesi, yeni sahibinin de fabrikayı çalıştırmak yerine içindeki aletleri hurda niyetine satıp fabrikayı atıl hale getirmesi, beklenmedik bir gelişmeyi de beraberinde getirdi.
Fabrikanın yanına kurulu olduğu Karamık Gölü iki yıl gibi kısa bir sürede, kendi kendini yenileyerek hayatla doldu.
Çay İlçe Tarım Müdürü Kaan Erözmen gelişmelerden mutlu:
"Artık gölde 20-30 kilo arasında sazan ve turna balığı çeşitlerine rastlıyoruz. Gölün balık popülasyonu, kontroller ve önlemlerle giderek artıyor. Aslında buradan akıtılan suyla çevredeki tarım alanları ve Eğirdir Gölü besleniyor. Ancak Karamık su kaybını, çevresindeki kaynaklarla telafi ediyor. Göl her geçen gün bir milli park görünümüne kavuşuyor."
24 saat Karamık nöbeti
İlçe Tarım Müdürlüğü av sezonunda o da sadece olta balıkçılığına izin verilen gölün çevresinde sürekli nöbette. Ekipler, gölden kamış kesilmesini de engelliyor. Erözmen, doğaseverleri, kışın kıyısı donunca muhteşem görüntülere bürünen göle, sabah manzarası izlemeye çağırıyor.