Bu ihaleler 'yakacak'

Orman Genel Müdürlüğü'nün yangına havadan müdahale için açtığı helikopter ihaleleri fiyaskoyla sonuçlandı.
Haber: BÜNYAMİN YIL / Arşivi

ADANA - Orman Genel Müdürlüğü'nün yangına havadan müdahale için açtığı helikopter ihaleleri fiyaskoyla sonuçlandı. Yangına karşı etkisi en çok olan 'bambi paketli' dört helikopterin süresi dün doldu. Ancak
ihaleler, 'kısır çekişmeler' yüzünden askıya alınınca, yangın önlemleri önemli bir darbe yedi.
İki kez iptal edildikten sonra mayısta yapılan, suyu halatla aşağı sarkıtabilen
'bambi paketli' 12 helikopter ihalesini saati 2 bin 270 dolar karşılığı Soylu Havacılık, sekiz adet gövdeden su atan helikopter ihalesini ise saati 2 bin 399 dolar karşılığı Pan Havacılık kazandı.
Soylu Havacılık, Ukrayna'nın Çaika firmasıyla temasa geçip saati 850 dolardan kiraladığı dört helikopteri getirtti. Ancak Ukrayna şirketi geri kalan sekizi için saatine bin 400 dolar istedi. Soylu Havacılık buna yanaşmayıp helikopterleri getiremeyince, genel müdürlük sözleşmeyi feshetti, getirilen dört helikopterin de 25 Temmuz'a kadar çalışması kararlaştırıldı. Süre dün doldu.
Pan Havacılık da gövdeden su atan sekiz helikopterden ancak dördünü getirebileceğini belirtip, bakanlıkla yeni bir sözleşme imzaladı. Ancak sadece üçünü getirebildi. Sonradan açılan ihalede Pan Havacılık ile aynı fiyatı veren Güneydoğu Havacılık da gövdeden su atan bir helikopter ihalesini kazanınca, bu tip helikopter sayısı dörde çıktı.
Yangınlar başlayınca, 19 Temmuz'da dördü gövdeden su atan, sekizi 'bambi paketli' toplam 12 helikopter için iki ayrı ihale açıldı. Gövdeden su atan helikopter ihalesine teklif gelmedi. Bambi paketli helikopter ihalesini ise Adana'daki Özer Tarhan Havacılık İşletmesi ilk ihaleye göre saati 1 dolar daha aşağı fiyat vererek 2 bin 269 dolara kazandı. Ancak bu şirketin de helikopter getiremeyeceği kanaatine varan genel müdürlük ihaleyi onaylamadı.
'Getiremezler' kanaati
Orman Genel Müdürü Hasan Basri Canlı bu fiyaskolar nedeniyle yeni ihale açılmayacağını açıklayarak, "İlgili yetkilileri bir araya gelip değerlendirecek, bu saatten sonra ne yapılabilir ona bakılacak" dedi. İhale hukuki dayanak nedeniyle iptal ettiğini belirten Canlı, "Zaten helikopterleri getirebilecek firma şu saate kadar getirirdi. Gereken kolaylığı gösterdik" dedi.
Soylu Havacılık sahibi Alişan Soylu, rakip bazı firmaların Ukrayna'daki şirketlerle gizli görüşmeler yaparak fiyatı yukarıya çekmeleri için kışkırttığını, ihalenin iptaliyle teminat ve kira nedeniyle bakanlığın 322 bin dolarını ödemediğini öne sürdü. Halen orman yangınlarına karşı, bakanlığın sadece personel taşıyan altı, özel şirketlerin gövdeden su atan dört helikopteri, Türk Hava Kurumu'nun 10 ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dört söndürme uçağı kullanılıyor.
En iyisi bambiler
Orman yangınlarında 'gövdeden su atan' ve 'bambi paketli' olmak üzere iki tip
helikopter kullanılıyor. Ancak en avantajlısı, bambi paketliler. Bu türden sarkıtılan 30 metrelik halatın ucundaki depo 2 bin 500 litre su alıyor. Helikopter, orman içinde ağaçların arasında, derinliği 1.5 metre olan ufak göletlerden dahi su alabiliyor. Gövdeden su atanlar için büyük ve derin gölet gerekiyor. Her ikisi de yangına eşit yükseklikte yaklaşıyor. Ancak bambi paketli, deposunu yangının odak noktası üzerine getirip, suyu 30 metre daha aşağıdan kütle halinde bırakabiliyor. Uçaklar ise genellikle dağlık bölgelerde etkisiz kalıyor.