Bu iki sokak hırsızın insafına terk edildi

Köşedeki apartman
İstanbul Ayaspaşa'daki 35 apartmanlı Mollabayırı Sokak, bir hırsızlık cenneti: Girilmedik bina, kapısı kurcalanmayan ev ve otomobil yok; bazı evler birkaç defa soyulmuş. Mollabayırı'nı, kader ortağı Saray Arkası Sokak'a bağlayan merdivenlerdeki binada hırsızlık yüzünden sürekli kiracı değişiyor.
Polise suçlama
Mollabayırı sakinlerinden Tuba Çandar, polisi suçluyor: "Tansu Çiller gibi Türk büyüklerinin evine giren hırsız 24 saatte bulunuyor." Oğuz Aydemir: "Binada tüm daireler soyuldu, benimkine iki kez girildi. Devlet çözmezse, bireyler çözecek, çek-senet mafyası gibi şeyler doğacak, asıl tehlike bu."
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul sokakları, artık 'şerif'lere emanet. Bu şerifler, asli görevlerine hırsız avcılığını da ekleyen kapıcılar. Gazeteci Ertuğrul Özkök'ün önceki gün köşesinde söz ettiği Ayaspaşa Mollabayırı Sokak'ın iki sakini de gündüz kapıcı, gece fahri hırsız avcısı olarak görev yapıyor.
Özkök'ün 'Kenan Evren'in neden halkın gözünde bir yeri olduğunu anlamasına yol açan' bu sokakta, soyulmadık bina kalmamış. 29 yaşındaki Bahattin Özaltın ve 30 yaşındaki Metin Yılmaz ise 35 binanın bulunduğu 100 metrelik sokakta hırsızlarla bire bir mücadele içinde. 10 yıldır bu sokakta görev yapan ikili, diğer kapıcıların da katkısıyla bugüne kadar 20'ye yakın hırsızı yakalayıp polise teslim ettiklerini söylüyor. Apartman sakinleri onlara o kadar çok güvenmiş ki, telefon numaraları defterlerin en önemli köşelerine kaydedilmiş.
Operasyon başlıyor!
38 numaralı Ongunsu Apartmanı'nın kapıcısı Özaltın ve 34 numaralı Didem Apartmanı'nın kapıcısı Yılmaz'ın çalışma yöntemi ise şöyle: Sokağa bir yabancı girdiğinde, hal ve tavrına dikkat ediyorlar. Şüpheli kişiyi telefonlarla haberleşerek adım adım izliyorlar. Ve hırsız apartmana girdikten sonra operasyon başlıyor. Apartmanda kıstırılan 'hırsız', polise teslim ediliyor. Şerifler en çok, gün doğarken tetikte. Çünkü sabah saatleri hırsızlar için en uygun an. Hem uykuların en derin olduğu saatler, hem de gündüz vakti olduğundan yakalanırlarsa daha az ceza alıyorlar.
Arka kapıdan çıkıyorlar
Yakaladıkları hırsızların karakolun ön kapısından girip arka kapısından çıktığını ve tekrar karşılarına dikildiğini anlatan Özaltın, Ongunsu Apartmanı'nda hırsızların bir ev hariç hepsine girdiğini anlatıyor: "Son dönemde, kurye kılığında apartmanlara gelerek boş dairelere giriyor. Bazen de arka bahçedelerden balkonlara attıkları iplerle tırmanıyorlar."
Mollabayırı Sokağı'nı Saray Arkası Sokağa bağlayan merdivenlerdeki Anlar Apartmanı da çok sık kiracı değiştirmesiyle ünlü. Nedeni tabii ki hırsızlar.
'Hırsız'la davalık oldular
Yılmaz, 8 numaralı daireye girerek bir yazıcı çalarken yakaladığı hırsızın, iki ay hapis yattıktan sonra Saray Arkası Sokak'ta Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün evini soyduğunu söylüyor. Yılmaz yakaladığı bir zanlıyla mahkemelik oluşunu şöyle anlatıyor:
"Hırsızı apartmanda sıkıştırdık. Ama bir anda otomatiklerin kesilmesini fırsat bilip kaçtı. Kaçarken merdivenden yuvarlanıp bacağını kırdı. Daha sonra ben satıcıydım, diyerek benden şikâyetçi oldu. Davamız sürüyor."
Saray Arkası Sokak'taki Som Apartmanı'nda oturan Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu üyesi avukat Atilla Coşkun'un evini sabah saatlerinde ziyaret eden kişiyi de kapıcı Mevlüt Muşlu yakalamış. Ancak zaman zaman üzücü olaylar da yaşanmış. Kendilerini yakalayan kapıcıları tanıyan hırsızlar, zaman zaman onlara saldırmış. Altuncu Apartmanı'nın kapıcısı Ahmet Bilir, peşine düştüğü hırsızlarca bıçaklanmış.
'Çözüm Meclis'te'
22 numaralı Cennet Apartmanı sakinlerinden Komili firmasının eski genel müdürü Erol Kopara, 2003 ve 2004'te iki defa hırsız kurbanı olmuş. Hırsızların alarmlı eve girdiğine dikkat çeken Koparan, "Sorunun çözümü poliste değil, Meclis'te. Polis de şikâyetçi, 'Biz yakalıyoruz, mahkeme bırakıyor' diye. Meclis en kısa zamanda cezaları caydırıcı hale getirmeli" diyor.
'Türk polisi isterse yakalar'
Mollabayırı Sokak'ta apartmanların hemen hepsinin cephesinde alarm sensörü var. Ongunsu Apartmanı sakinlerinden gazeteci yazar Cengiz Çandar'ın eşi Tuba Çandar, Beyoğlu ve Nişantaşı'nda iki kez kapkaca uğradığını, hırsızlıkların insanların evden dışarı adım atmamasını gerektirecek durumda olduğunu söylüyor.
Çandar, "Tansu Çiller gibi Türk büyüklerinin evine giren hırsız, 24 saatte yakalanabiliyor. Yaşananlar 'Türk polisi yakalar' değil de, 'Türk polisi isterse yakalar' deyişini akla getiriyor" diyor. Çandar sokağa
'özel güvenlik' getirmek için çalıştıklarını da anlatıyor.
Tüm dairelerine hırsız giren 34 numaralı Didem Apartmanı'nda oturan Türkiye Sualtı Arkeoloji Derneği Başkanı Oğuz Aydemir'in evi, 2003 ve 2004 yıllarında iki kez çelik kapı açılarak soyulmuş. Sokakta evi ya da otomobili soyulmayan kimsenin olmadığını belirten Aydemir, "TV, takım elbiseler ve bilgisayarımı çalmışlar. En çok bilgisayarımdaki resimlere üzüldüm. Evime alarm sistemi kurdum. Artık değerli eşya tutmuyorum. Okumayı seviyorlarsa, gelip kitaplarımı çalsınlar" diyor! Aydemir "Burası kaymağın kaymağı" diyerek sokağın sorunun çözülmesinin yeterli olmadığına dikkat çekiyor: "Sorun, tüm ülkenin. Devlet bu sorunu çözmezse, bireyler kendileri çözüm üretmeye başlayacak. Eskiden çek-senet mafyası doğdu. Eğer bu sorun çözülmezse, benzeri durumlar yaşanır. Asıl tehlike bu."


    http://www.radikal.com.tr/7376667376660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.