Bu inşaatta az önce kaza oldu!

Bu inşaatta az önce kaza oldu!
Bu inşaatta az önce kaza oldu!
İstanbul Altunizade'deki inşaatı görüntülerken, "Kaza olmaması mucize" diye düşünüyorduk ki, bir kaç saat önce bir işçinin iş kazası geçirdiğini öğrendik.
Haber: VİLDAN ÇİFTSÜREN - wildancftsrn@gmail.com / Arşivi

RADİKAL - İstanbul Altunizade’deki bir konut inşaatında vincin taşıdığı demirler bir işçiye çarparak yaralanmasına sebep oldu. Yaralının hayati tehlikesi bulunmazken, şantiyedeki manzara işçi ölümlerinin nasıl meydana geldiğini gözler önüne serdi.

Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında 10 işçinin hayatını kaybetmesinin ardından gözler diğer şantiyelere çevrildi. İstanbul Altunizade’de bulunan ve Selçuklu turizm inşaat - Taşyapı inşaat ortaklığıyla sürdürülen bir konut inşaatında karşılaştığımız manzara, işçi ölümlerinin nasıl meydana geldiğine kanıt niteliğindeydi.

İnşaat halindeki binaların çatılarında işçilerin baretsiz ve emniyet kemeri kullanmadıkları görüldü. Üstelik yüksekten düşmelerini engelleyecek korkuluklar da çoğu yerde bulunmuyordu. Hayatlarını hiçe sayan işçiler güvenlik önlemi olmaksızın çalışıyorlar. Konuşmak istediğimiz birkaç işçi önce çalışma şartlarının zorluklarından dem vurdular. Kaldıkları yerlerin kötü şartlarını anlattılar. Gazeteci olduğumuzu öğrenince ise, işimizden oluruz korkusuyla söylediklerinin yazılmamasını istediler. Bir çoğu başka bir meslek bilmediği için çaresiz ölüme meydan okumak zorunda olduklarını dile getirdiler.KORKAN İŞÇİ: “TÜM SUÇ BENİM“

Şantiye alanını gözlemlediğimiz sırada inşaatta çalışan diğer işçilerden, bir arkadaşlarının yaralandığını ve birkaç saat önce Haydarpaşa Numune Hastanesine kaldırıldığını öğreniyoruz. Kendi aralarında konuşan işçilerden bir tanesi kazaya sebep olan vincin arızalı olduğu ihtimalinden bahsederken bir diğeri de daha önce aynı şantiyede iskeleden düşen arkadaşını hatırlatıyor.

Radikal okuru teftişte: Memleketten inşaat manzaraları...

Bilgi almak için yanlarına gittiğimizde, bu tarz kazaları hep yaşadıklarını ve bunları olağan karşıladıklarını görüyoruz. İçlerinden bir tanesinden yardım isteyip hastanenin yolunu tutuyor ve yaralı işçiyle görüşüyoruz.

Acılar içerisinde kıvranan işçi demirin bacağına çarptığını sağ üst bacağının kırıldığını sol bacağında ise doku zedelenmesi olduğunu söylüyor. Fotoğrafının çekilmesini ve adının yazılmasını istemeyen işçi, ekmeğimden olmak istemiyorum tepkisi gösterdi.