@ismailsaymaz

Bu intihar göre göre geldi

Bu intihar göre göre geldi
Bu intihar göre göre geldi
Madde bağımlısı Turgut Aydoğan 2010'da 'uyuşturucu kullandığı' ailesi tarafından bildirilmesine rağmen askere alındı. 45. gününde intihar etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul’da yaşayan Aydoğan ailesinin oğulları Turgut, 20 yaşında basıp askerlik için çağrıldığında babası itiraz etti: “Oğlum uyuşturucu madde bağımlısıdır.” Biri polisle gidilen iki kontrolden, “Askere elverişlidir” raporu çıkınca teslim oldu. 12 gün sonra jiletle boynunu kesip intihara kalkıştı. Uyuşturucu bağımlılığı bilindiği halde terhis edilmedi. Edilmediği gibi komutanı, önce tekmeledi, sonra ceza diye jiletle kaşlarını kestirdi. Askerlikteki 45. gününde, 15 Temmuz 2010’da, sabah mıntıka temizliğine çıkan askerler Turgut’u bir ağacın dalında asılı halde buldu. Ceza soruşturması takipsizlikle biterken, idare mahkemesi Milli Savunma Bakanlığı’nı (MSB) kusurlu buldu. 20 yaşındaki oğul için babaya 8 bin 800 TL, anneye de 9 bin 300 TL maddi, “oluşan elem ve üzüntü karşısında” ise 3 biner TL manevi tazminat ödenmesine hükmedildi. Buna karşılık mahkeme, MSB’nin 7 bin 772 TL tutan avukatlık harcamasını aileden kesti.

Aydoğan ailesi, 2005’te Van’dan İstanbul’a göçtü. Mehmet ve Nilüfer çiftinin sekiz çocuğu vardı. Dördüncü çocukları olan Turgut, 17 yaşından beri uyuşturucu kullanıyordu. Mayıs 2010’da Avcılar Askerlik Şubesi’ne çağrıldı. Baba Mehmet Aydoğan, 17 Mayıs’ta oğluyla gittiği şubede, Turgut’un uyuşturucu kullandığını söyledi. 20 Mayıs’ta Kasımpaşa Askeri Hastanesi’ne sevk edildi. Aydoğan, ”Madde bağımlısı olduğunu, vücuduna jilet attığını” söyleyince GATA’ya gönderildi. GATA, 3 Haziran’da “Askerliğe elverişli” raporu verdi. 7 Haziran’da Manisa Kırkağaç Jandarma Eğitim Komutanlığı’na teslim oldu.


45 günde intihar
Aydoğan, 12 gün sonra ise, 19 Haziran’da boynuna jilet atıp intihara kalkıştı. Manisa Askeri Hastanesi’ne sevk edildi. Teşhis kısmında, “Madde kötüye kullanım+antisosyal kişilik bozukluğu” yazıyordu. Muayene sonucu, “Aylık psikiyatrik kontrolü uygundur” önerisiyle birliğe sevk edildi.

Oysa ‘Kırmızı Pazartesi’ yaşanıyordu. Revir sorumlusu Enver Ekinci, görüşmede Aydoğan’ın “Uyuşturucu bağımlısıyım. Vücudumun maddeye isteği nedeniyle günlük aktivitelerimi yerine getiremiyorum” dediğini anlatıyordu. Ekinci, “Aydoğan’ın konuşmakta zorluk çektiğini” not almıştı. Böyle olduğu halde terhis edilmediği gibi, iddiya göre, Bölük Komutanı Üsteğmen Mustafa Mandar, jiletli intihardan sonra revire gelip Aydoğan’ı tekmelemiş; ‘ceza’ olarak kaşlarını jiletle kestirmişti. Ve 15 Temmuz’da saat 05.00’te mıntıka temizliği için kalkan arkadaşları bir ağaçta Aydoğan’ı asılı halde buldu. Ölümünden sonraki tahkikat raporunda, “intiharın meydana geliş nedenleri arasında; madde kullanma, antisosyal kişilik bozukluğu” bulunduğu belirtiliyordu ki; artık çok geçti.

Askeri Savcılık, ölümün intihardan kaynaklandığını savunarak, 10 Şubat 2011’de takipsizlik verdi. İtiraz da reddedilince dosya AİHM’e taşındı. Bu arada Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde tazminat davası açıldı. 2. Daire Başkanlığı, 14 Kasım 2012’de, “Rahatsızlığı ailesince bildirilen müteveffa ile ilgili etkili önlemlerin alınması gerekirken bu hususun tam olarak yerine getirilmediği kanaatine” vardı. Baba Mehmet’e 8 bin 800, anne Nilüfer’e 9 bin 300 TL maddi, 3 biner TL de manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Buna karşılık, ilgili yasaya göre, hükmedilen değil, reddedilen 50 bin TL’lik tazminat üzerinden hesaplama yapılarak, davalı idare olan MSB’ye 7 bin 772 TL’lik avukatlık ücreti ödenmesi karara bağlandı. Oğluna karşılık 8 bin 800 TL maddi tazminat atalan baba Aydoğan, bunun 7 bin 772 TL’sini bakanlığa geri ödedi.

Avukat Nezahat Paşa Bayraktar, “Ölüm karşısında manevi tazminat 3 bin TL olabilir mi? İnsanların duygularıyla dalga geçmektir. Bu kişinin er olamayacağı açıkken askere almışlar. İlk ihtihardan sonra kliğine yatırılması gerekirken, askerliğin devamına karar verilmiş. Bu ülkede insanların yaşamı bu kadar ucuz” diyor. Baba Mehmet Aydoğan da ikaz ettiği halde oğlunun askere alındığını belirterek, “7 Haziran’da teslim ettim, 16 Temmuz’da cenazesini aldım. Ben hastanede söyledim, ‘Çocuk hastadır, göndermeyin, yatırın’ dedim. Fakat gönderdiler. İlk intihardan sonra beni arayıp ‘Bana baskı yapıyorlar’ dedi. Şahitleri de var. Başkaları mı, kendisi mi astı, bilemiyorum. Bu parayı kabul etmiyorum” diyor. 
 

İşte askerdeki ‘can dostlar’

SK, intihar, intihara teşebbüs, kendini yaralama ve firar gibi olaylara karşı ‘can dostu’ uygulaması başlatmıştı. Anadolu Ajansı bu kapsamda, Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı’nda askerlik yapan ‘can dost’lar Fatih Mert Yanık ve Talha Akcan’ın dayanışmasını görüntüledi. Akcan ve Yanık, eğitimler sırasında, yeme-içme ve dinlenme anlarında birbirlerinden ayrılmıyor. Can dostundan, kardeşi gibi ilgi gördüğünü söyleyen Yanık, sıkıntılı zamanlarında birbirlerini teselli ettiklerini kaydetti. { ANKARA /AA}


  http://www.radikal.com.tr/111689711168978

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iste mehmetcik'in komutanlari nezdindeki degeri - keryil

  antimilitaristlere kiziyorsunuz ama askerin kendi sinifinin gozundeki degeri bu kadar iste. askere gitmeyip de o tornadan gecmemis erkeklerin de olmasina goz yummak yerine adamin intihar etmesi ihtimalini goze almayi psikolojik acidan daha dogru bulmus hazretler. mesela bu adam catismada olse, ne buyuk asker olurdu uuu, komutanlar gelirdi cenazelerine, bakanlar aglayarak intikam yeminleri ederlerdi. mehmetcik'in kani nasil yerde kalirdi ki? ama dogru sekilde olene veya yeterince oldurene kadar sadece pisliktir, maliyettir, bir de toplumsal kontroldur asker. egitim zaiyatidir, psikolojisi bozuktur ondan arkadasini vurmustur, psikolojisi bozuk askerin eline g3 vermek ise standart prosedurdur falan filan... bu raporu verenler hipokrat yemini ediyorlar, bu yemini cignemenin hic mi yaptirimi yok arkadas?

  moralim dip yaptı - esiroglu

  Ne diyecem bilemiyorum çünkü diyeceklerim suç olacak.

  Kırkağaç mı? - Fatiho

  Manisa Kırkağaç'ı duyduktan sonra bu haberi okumayı bıraktım, okuyamadım. Askerlik yapan varsa Kırkağaç'ın nasıl bir yer olduğunu çok iyi bilir. Bu intihar değil cinayettir. Bu psikolojide olan birinin oraya gönderilmesi cinayettir!!!

  Biz onu adam ederiz mantığı. - ayhan111

  Bu ülkede herkes diğerini adam etmeye çalışır ama en çok ordu herkesi adam etmeye çalışır. Uyuşturucu mu kullanıyorsun tedaviye, seni uyuşturucuya iten nedenleri ortadan kaldırmaya gerek yok, askere git seni adam ederler, Bu düşünce tarzı bu ölümlerin sebebidir, Bizim ülkemizde kızına öğret oğluna askerde öğretirler gibi bir deyim var böyle bir cahillik söz konusu, bu çocuğun katili bu düşünce tarzıdır.

  Bu kadar da mı düştü Türkiye.. - tirej21

  İnsan hayatının bu kadar ucuz oluşuna değinmiyorum bile..Verdiğin tazminatın yarısını bi de karşı tarafın avukatı için geri alıyorsun.mahkemeye bak.adalete bak.bakanlığa bak..nereye baksak olmuyor..gerçekten yaşanılası bi yer değil..

  ZİHNİYET - semyılbekıt

  burda sorulması gereken sorular var.1.Asker ölümlerinde neden ölenler büyük oranda Kürt? 2.Davada manevi tazminatın bu kadar düşük olmasında Kürtlerdeki çocuk sayısının fazlalığının çocuklara değer vermediklerinin kanıtı olarak gösteren ve Kürt çocuklarının ölümünü önemsiz bir meseleymiş gibi gören faşizan zihniyetle alakası nedir?3.En iyi Kürt ölü Kürt müdür? 4.Bu soru oldukça önemli,askerdeki Kürt gençleri PKK ve Kürtlük üzerinden tahrik edilmekte midir? 5.Bütün bu ölümler karşısında halkın bu kadar duyarsız olmasını neyle açıklayacağız? Sadece sordum daha çok soru sorulabilir şimdilik yeterli...

  Bu bir Türkiye gerçeği - sparkamil

  her ne kadar bu haberi okuyup ta "nasıl olurda bu kişiyi askere alırlar " diye soran olursa diye söylüyorum. askere giden her 10 gençten 5 tanesi zaten madde bağılmısı zaten(bali, tiner ,esrar, hap, eroin) . Şimdi kalkıp ben bunları askere almayacağım derseniz asker bulamazsınız yada herkez askerden kaçmak için madde kullanır. Çözüm bunları ıslah etmek.