'Bu işin fıtratında kaza var'

'Bu işin fıtratında kaza var'
'Bu işin fıtratında kaza var'
Dört yıl önce Zonguldak'taki maden faciasıyla ilgili "Bu tür kazalar bu mesleğin kaderinde var" diyen Erdoğan, dün de "Bunun fıtratında bunlar var. Kaza olmayacak diye bir şey yok" dedi.
Haber: OKAN KONURALP / Arşivi

Maden faciasının meydana geldiği Soma’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olayın meydana geldiği işletmenin girişine kadar gidip incelmelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Erdoğan, daha sonra, Soma Belediyesi’nde Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda 2010 yılında Zonguldak Karadon Maden Ocağı’nda meydana gelen ve 30 madencinin öldüğü kaza sonrası yaptığı “Bu tür kazalar bu mesleğin kaderinde var” sözlerini tekrarlayan Erdoğan, “Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bunun yapısında, fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey yok” dedi.
Faciayı, yakın tarihin en büyük iş kazası olarak niteleyen Erdoğan, yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:
SELALAR VERİLDİ: Özel sektöre ait ocakta çıkan yangın nedeniyle ilk belirlemelere göre 238 kişiyi kaybettik. İlk belirlemelere göre 80 işçiyi kurtardık. Bunların 19’u taburcu edildi. Ağır yaralı kalmadı. Milletimizin başı sağolsun. Çok büyük bir acı yaşadık. Acı 77 milyonun ortak acısıdır. Kaza anından bu yana son derece sorumlu yayın gerçekleştiren medya mensubu arkadaşlarımıza, şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Sağduyulu ve serinkanlı yaklaşım sergileyen siyasetçilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Diyanet ile yaptığımız görüşme ile de selalar verildi. Cuma günü hutbeler bu kardeşlerimize yönelik olarak irad edilecek.
TATMİN EDİCİ ADIMLAR ATILACAK: Şundan herkesin emin olmasını istiyorum. Bu kaza en küçük detaylarına kadar araştırılacak. Hiçbir ihmalin göz ardı edilmesine izin vermeyiz. Olay aydınlatılacak ve kamuoyunun tatmin olacağı adımlar atılacak. Önce yaraları saracağız ve tabii ki yasımızı da tutacağız. Ardından bu acıyı tüm boyutlarıyla konuşacağız ve gerekeni yapacağız. Bu olayları istismar etmek isteyen aşırı unsurlar da var. Bunlara itibar edilmemesinin, ülkemizin birlik beraberliği için çok önemli olduğunu söylüyorum.
DENETİMLERDE BU OCAK YETERLİ BULUNDU: Bu ocakla ilgili mart ayı sonunda yapılmış olan gerek sağlık, gerek güvenlik kontrolünde işçi sağlığı iş güvenliği noktasında başarılı olduğu tespit edilmiştir. Kontrollerle de burası gerçekten iyi noktada kömür ocaklarından birisi olarak değerlendirmesi yapılmış, nisan ve mayısta da çalışmalarına devam etmiştir. Bu tür kömür ocaklarında, lütfen buralarda bu olaylar hiç olmaz diye yorumlamayalım. Bunlar olağan şeylerdir. Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bunun yapısında, fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey yok. Geçmişe gidiyorum İngiltere’de 1862 yılındaki maden kazasında 203 kişi, 1866’da 361, 1894’te ise 290 kişi ölmüş. Fransa’ya geliyorum 1906 dünya tarihinin en ölümlü ikinci kazasında 1099 kişi ölmüş. Daha yakın dönemlere geleyim Japonya 1914’de 687, Çin’de 1942 yılında 1549, yne Çin’de 1960 yılında metan gazı patlaması sonucu 684 kişi ölmüş. Japonya’da 1963’te kömür tozu patlaması 458, Hindistan’da ise 375 kişi ölmüş. Amerika’da 1907’de 361 kişi ölmüştü.
120 KİŞİ İÇERİDE: Arkadaşlarımızın ve işyeri işletmesinin verdiği rakamlardan hareketle, tahmini olarak 120 civarında içeride halen işçinin olduğu söyleniyor. Bu üç aşağı beş yukarı olabilir. Umudumuz odur ki inşallah yaralı olarak çıkarılanlar olsun. Burası yatay bir yer. Onlara ulaşmak kolay değil.
İŞVEREN ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPACAK: Bu konuyla ilgili olarak işin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı noktasında işin bir prosedürü var, o zaten çalışacak. Vatandaşımızın mağduriyetini istismar etmek isteyenlere fırsat vermeyiz.
CHP ÖNERGESİNİN İÇİ BOŞ: (CHP’nin reddedilen öngergesi) Soma ile ilgili CHP’li vekilin getirdiği öneri veya önerge, sadece o günkü gündemi engellemeye yöneliktir.

Başbakan'a tepki

Maden faciasının yaşandığı Soma’da incelemelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a belediyeden çıkarken bir grup tepki gösterdi. Vatandaşlar ‘Hükümet istifa’ şeklinde slogan attı. Tepki üzerine Erdoğan bir markete sığındı.
Erdoğan’a bir tepki de maden ocağında 2004 yılından beri işçi olarak çalışan Ramazan İlteriş’ten geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a tepki gösteren İlteriş, Başbakan Erdoğan'ın ocakta yaptığı incelemenin ardından, bölgeden ayrılırken bağırarak sesini duyurmaya çalıştı. Maden işçisi Ramazan İlteriş’i Bakan Yıldız sakinleştirdi. Uzun süre İlteriş ile konuşan Bakan Yıldız, basın mensuplarına da tepki gösterip, çekim yapmamalarını istedi.