Bu işin sonuna kadar takipçisiyiz

Bu işin sonuna kadar takipçisiyiz
Bu işin sonuna kadar takipçisiyiz

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çanakkale Şubesi üyeleri dün eylem yaptı (solda). 12?nci dalgada gözaltına alınan BaşkentÜniversitesi Rektörü Mehmet Haberal?ın memleketi Rize Pazar?da hükümete öfke vardı. FOTOĞRAF: BURAK GEZEN / DHA

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon’un 12’nci dalgasındaki aramaları değerlendirirken ‘herkesi hukuka uygun davranmaya’ çağırdı. Sivil toplumun ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’ın evinin aranması, şube başkanlarının,  ikisi halen görevde beş rektörün ve ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasının koordinatörü Tijen Mergen’in gözaltına alınmasına yönelik tepkileriyse sürüyor. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) kararlı: “Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz.” 
KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülseren Onanç: KAGİDER üyesi Tijen Mergen ile Türkan Saylan’ın ortak noktalarının çocukların, özellikle de kız çocuklarının çağdaş eğitim alıp topluma katılmaları için verdikleri uğraş olduğunu hatırlatan Onanç, dün yazılı açıklama yaptı.       
Onanç, “Amacımız, sürmekte olan hukuki sürece müdahale etmek değil, ancak KAGİDER olarak biz konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Aynı zamanda teröre ve darbeciliğe sonuna kadar karşı olan girişimci kadınlar olarak, devam eden süreçte izlenen yöntemleri kaygıyla izlediğimizi belirtiyoruz” dedi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ: “Türk siyasetinin  sivilleşmesini ve güvenlik kuvvetlerinin temizlenmesini destekliyoruz. Ancak,  sizlerle önemli bir kaygıyı paylaşmalıyım. Usulen bu dava dikkatsizce sürdürüldü ve özel yaşamın gizliliğine ve suç kanıtlanana kadar suçsuz olunması ilkelerine ilişkin temel haklar ihlal edilmiş olabilir.”

Bu bir kırılma noktası
İMO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp: “Türkan Saylan’ın evinin aranması, başkanlığını yaptığı ve derneğin şubelerinin basılıp yöneticilerinin gözaltına alınması, AKP iktidarı açısından bir kırılma noktası olarak görülmelidir. Ergenekon sürecinde hedefin şaşırtılması, operasyonun amacının toplumun sindirilmesi olduğu kuşkularını pekiştirmiştir.”
Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Prof. Murat Akkaya: “Eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacını güderek demokrasiye katkıda bulunanların ‘demokrasi karşıtı’ olarak nitelendirilmeleri gayretinin özünde büyük bir çelişki yatmaktadır. Korkulması gerekenler eğitime katkıda bulunanlar değil, cehaletten medet umanlardır.”
Alevi Bektaşi Federasyonları Genel Başkanı Ali Balkız: “ÇYDD Başkanı sayın Türkan Saylan’ın Ergenekon konusuna bulaştırılmaya çalışılması, AKP’nin muhaliflerini susturma çabasından başka bir şey değildir. Saylan, ‘Cumhuriyet Mitingleri’nde de; her zaman olduğu gibi demokrasiyi savunup ‘Ne Darbe Ne Şeriat’ demiştir.”
TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz: “Ergenekon operasyonu, düşünce ve siyaset alanı ile karmaşık eylemci/terörist öğeleri aynı kefeye doldurarak siyasal mücadele alanını terörize edici bir içerikle sürdürüyor. Türkan Saylan operasyonun gerekçesi olan ‘darbe’ karşıtı bir insandır.”
Ankara Üniversitesi Senatosu: “Ankara Üniversitesi, bağımsız yargı organlarının sorumluluğu altındaki adli sürecin hızlı ve doğru işleyeceğine inancını korumak istemektedir.”
 Elektrik Mühendisleri Odası: “Türkan Saylan ismiyle özdeşleşen eğitim çalışmalarına ilişkin bugüne kadar hiçbir şaibe oluşmamışken operasyonlar düzenlenmesi, çağdaş eğitim önceliğiyle yürütülen faaliyetlerin sekteye uğratılmasının amaçlandığı kuşkusunu doğurmuştur.” 

Gül: Herkes hukuğa uymalı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon’un 12’nci dalgasındaki aramalarla ilgili sorular üzerine “Bu konuda daha önce de farklı sorular sordunuz. Cevabım açıktı. Onlara bakarsanız, görüşümün ne olduğunu göreceksiniz” yanıtını verdi. (Gül, daha önce Ergenekon’la ilgili olarak ‘herkesin hukuka uygun davranması gerektiğini’ söylemişti.)
(Radikal)