Bu işkencenin sanıkları tutuksuz

Ekim ayında işkence gören bir bebeğin fotoğrafları gazete sayfalarındaydı. Yüzünde darp izleri olan 13 aylık Emir Deniz'in küçük bedeninde sigaralar söndürülmüş, kolu kırılmıştı.

BURSA - Ekim ayında işkence gören bir bebeğin fotoğrafları gazete sayfalarındaydı. Yüzünde darp izleri olan 13 aylık Emir Deniz'in küçük bedeninde sigaralar söndürülmüş, kolu kırılmıştı. Emir Deniz'e işkence yaptıkları öne sürülen iki sanık, davanın ilk duruşmasında serbest bırakıldı. Sanıklar iki ay bile cezaevinde kalmadı.
Emir Deniz'in annesi B.T.'nin hayatı da bir dramdı. 14 yaşındayken babası, annesini gözlerinin önünde öldürmüştü. Kimsesiz kalan B.T., evlenmişti. 16 yaşında ise bir çocuk anneydi. Boşandıktan sonra sevgilisi 30 yaşındaki Ayhan A. ve 34 yaşındaki Tahir A. ile yaşamaya başladı.
27 Ekim 2007 günü Ayhan A. ve Tahir A., yaşam savaşı veren Emir Deniz bebeği Muradiye Devlet Hastanesi'ne götürdü. Ölmek üzere olan bebeği muayene eden doktorlar, darp ve ısırık izlerini, sigara yanıklarını görerek polise haber verdi. Ayhan A. ve Tahir A. tutuklanmıştı. B.T., ifadesinde "Dünyaya gelen bebeğime, evlerine sığındığım insanların işkence yapması karşısında sessiz kalan çocuk bir anneyim" demişti.
İlk duruşmada serbest
Davanın ilk duruşması Bursa 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün yapıldı. Hâkim çocuğun yaşının küçük olması nedeniyle gizlilik kararı aldı ve gazetecileri dışarı çıkardı. Bebeğin babası Adem T., sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Sanıklar ise suçu birbirine attı. Mahkeme heyeti duruşmayı ertelerken 'Küçük yaşta çocuğa işkence yapmak' suçundan 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan iki sanığın tahliyesine karar verdi.
Anne B.T.'nin 16 yıla kadar hapis istemiyle çocuk mahkemesinde tutuksuz olarak yargılanmasına yakında başlanacak. Çocuk yuvasında yaşayan bebeğin zihninden ise işkencenin izleri uzun süre silinmeyecek.