Bu ıslığın sonunu düşünmedin mi?

Bu ıslığın sonunu düşünmedin mi?
Bu ıslığın sonunu düşünmedin mi?

Islık çalan profesöre soruşturma açıldı.

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm hakkında, koridorda elinde çay bardağıyla yürürken meşhur Bolu- Mengen türküsü ‘Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sen bu işin sonunu düşünmedin mi’ melodisini ıslıkla çaldığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.
İİBF’de yaklaşık 15 yıldır görev yapan Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm hakkında yeni rektör döneminde açılan soruşturma sayısı böylece dörde çıktı. Prof. Kuruüzüm hakkında iki kez fakültenin üye seçim toplantılarına katılmadığı gerekçesiyle, bir kez de Dekan Prof. Dr. Şafak Aksoy hakkında ‘paraşütle inmiş dekan’, ‘çapsız’ ve ‘dekan müsveddesi’ dediği iddiasıyla soruşturma açılmıştı. İki kez kınama, bir kez de maaştan kesinti cezası verilen Prof. Dr. Kuruüzüm’den, son soruşturmada, ‘çay bardağı ile koridorda yürürken ıslık çalma’, ‘ıslık çalmaya devam ederek odasına girme’ konusunda savunma istendi. Profesörün, ıslıkla meşhur Bolu türküsü ‘Halimem’in, ‘Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sen bu işin sonunu düşünmedin mi’ nakaratını söylediği belirtildi. 
Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurcephe hukuki bir sürecin işlediğini belirterek açıklama yapamayacağını söyledi. Prof. Dr. Kuruüzüm’ün soruşturma yorumu ise “Islık benim sadece bu olaya ait değil, hayatımın her döneminde var olan bir şey” oldu.
Islık soruşturması tepki yarattı. Eğitim İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, “AKP icraatlarına karşı aydın insanları nasıl Ergenekon adı altında çuvala koydularsa, şimdi de sıra üniversitelere geldi. Hocalara baskı yapılıyor” dedi. Bolu Eğitim- İş Şube Başkanı Güllü Yaman da yörelerine ait türkü nedeniyle açılan soruşturmayı ‘Türk kültürüne hakaret’ olarak niteledi. (dha)