Bu İtalyanlar Bartınlı

İtalya'nın Veneto bölgesinde yaşayan halkın, 3 bin 200 yıl önce Batı Karadeniz topraklarında hüküm süren Enetlerin soyundan geldiği ortaya çıktı.

ANKARA - İtalya'nın Veneto bölgesinde yaşayan halkın, 3 bin 200 yıl önce Batı Karadeniz topraklarında hüküm süren Enet-
lerin soyundan geldiği ortaya çıktı. Padova Üniversitesi'nden Prof. Ugo Silvello, Troya kazıları ile arkeolojik bulgu ve yazıtlardan ortaya çıkardığı gerçeği, atalarının 2 bin 764 kilometrelik güzergâhını kat edeceği
'PaflagoniaKöklere Dönüş' projesiyle dünyaya duyurulacak.
30 Temmuz'da hareket
Türkiye ile Veneto eyaleti kültür bakanlıklarınca desteklenen projenin Anadolu ayağını, Suadiye Rotary Kulübü yönetiyor. Prof. Silvello ile ekibi, atalarının kat ettiği 2 bin 764 kilometrelik göç yolunu aşarak, Bartın'a sembolik bir 'dönüş' yapacak. Köklerine ayak basacak ilk Enet torunları arasında Prof. Silvello ile iki bilim adamı ve çeşitli meslek gruplarından beş bisikletçi yer alacak.
Fontaniva ve Padova kentlerinden 30 Temmuz'da yola çıkacak bisikletçileri, Silvello ve arkadaşları karavanla izleyecek. Brindisi-Çeşme arasındaki bölümü feribotla geçecek olan kafile, 6 Ağustos Pazartesi günü Anadolu'ya ulaşacak.
'Köklere Dönüş', İzmir, Edremit, Çanakkale, Bandırma, Bursa, Adapazarı, Bolu, Amasra, İnebolu, Kastamonu, Safranbolu üzerinden 17 Ağustos Cuma günü Bartın'da sona erecek.
Prof. Silvello'nun 200'ü aşkın yazıt, arkeolojik bulgular, eski Venet alfabeleri, Homeros'un İlyada Destanı ve klasik kaynaklardaki ipuçlarını birleştirerek ortaya koyduğu bulguyu dünya gündemine taşıyan ekipte, Prof. Manfred Korfmann da yer alıyor.
1988'den bu yana Troya kazılarını yürüten dünyaca ünlü arkeolog Prof. Korfmann, yaşanan gelişmelerden duyduğu heyecanı,
"Artık bütün Avrupa, köklerinin Troya ile başladığında hemfikir" sözleriyle ifade ediyor.
Enetler, MÖ 1200 yılı Erken Tunç Çağı'nda atlarıyla ün kazanmış savaşçı bir kavim. İlk Çağ Anadolu uygarlıkları arasında Demir Atlılar (Paflagon), ülkeleri de Demir Atlılar Ülkesi (Paflagonia) olarak tanınıyordu. Yazılı kaynaklarda, Paflagon'un yanı sıra Enet ya da Enetoi adlarıyla tarihe geçtiler.
Sebep Troya Savaşı
Kaynaklara göre, çıkış nedeni kesin olarak çözülememiş Troya Savaşı'nda, Enetler, Akhalara karşı Troyalılar ile ittifak yaptı. Homeros, Paflagonia'dan gelen Enetleri,
İlyada Destanı'nda 'Demir atlarla geldiler' diye tanımlar. Troyalıların, Ege'nin karşı kıyılarına 'tahta at'la gelen Akhalara yenilmeleri ve Enetlerin ülkelerinde çıkan bir ihtilal nedeniyle geri dönmemeleri, medeniyetin tarihinde dönüm noktası oldu.
Savaş galibi Akhalar, savaş sırasındaki insani davranışlarından ötürü, mağlup Enetlere yerleşebilecekleri yeni bir yer şansı tanıdı. Enetler, Antenor'un önderliğinde kendilerine yeni bir yurt bulmak için Adriyatik kıyılarını izleyerek, Kuzey İtalya Adriya sahilleri ve Slovakya içlerine kadar uzanan ilk Venet uygarlığını kurdu. İlk zamanlarda Troya olarak adlandırılan bu bölgenin bugünkü adı ise Veneto.