Bu izler nasıl silinecek?

Bu izler nasıl silinecek?
Bu izler nasıl silinecek?

F.B. adlı çocuğun, babasından ayrı yaşadığı annesi tarafından çekilen fotoğrafları, delil olarak sunulmuştu. FOTOĞRAFLAR: DHA

Oğlunun vücudunda sigara söndürüp ıslak havluyla işkence yapmakla suçlanan baba iki yıl ceza aldı. Çocuk, hâkime mektup verip 'Babam sürekli beni dövüyor' demişti

Baba Ergin B., “Ona cezalar verirdim ama işkence yapmadım” demişti.

İZMİR - Oğlunun vücudunda sigara söndürüp ıslak havluyla işkence yaptığı iddiasıyla yargılanan Ergin B. adlı babaya, iki yıl bir ay hapis cezası verildi.
Ergin B. ve G.B. çifti, üç yıl önce karşılıklı boşanma davası açtı. G.B., eşinin kendisini ve çocuklarını sürekli dövdüğünü, içki içtiğini, kumar oynadığını ve eve bakmadığını öne sürerken, Ergin B. de eşinin kendisini aldattığını ileri sürdü. Mahkeme çifti tek duruşmada boşarken, boşanma davasının açıldığı tarihte yedi yaşında, şu anda 10 yaşında olan F.B.’nin velayeti babaya verildi. Bu arada anne de bir süre sonra N.G. ile yaşamını birleştirdi. Bu arada babasının yanında kalan F.B., iddiaya göre, işkenceye maruz kaldı. Babanın oğlunu ıslak havluyla dövüp, vücudunda sigara söndürdüğü, üzerine tuvalet pisliği dahi sürmeye kalkıştığı öne sürüldü. Öz babasının işkencesine dayanamayan F.B., evden kaçarak Salihli’de oturan annesinin yanına sığındı. G.G. de oğlunun vücudundaki işkence izlerini gösteren fotoğrafları mahkemeye kanıt olarak sunarak velayetini almak için İzmir 5’inci Aile Mahkemesi’ne dava açtı.

‘İçimi mektuba döktüm...’
Küçük çocuk, davanın görüldüğü İzmir 5’inci Aile Mahkemesi tarafından tanık olarak çağırıldı. Kadın Hâkim Kaftan Bahar Çiftçi, küçük çocuğa kiminle kalmak istediğini sorduğunda F.B., “Artık babamla kalmak istemiyorum. Sürekli beni dövüyor. Ben içimi mektuba döktüm. Bunu size verebilir miyim?” dedi. Küçük çocuğun durumunu anlattığı mektubu mahkeme heyetine duygu dolu anlar yaşattı. Kadın hâkim mektubu okuduktan sonra velayeti anneye verdi. Bu arada, Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘oğlunun vücudunda sigara söndürme’, ‘çamaşır suyu içirme’, ‘tuvalet pisliği yedirmeye kalkmak’ gibi çeşitli işkence suçlarından hakkında dava açılan Ergin B., dava sonunda iki yıl bir ay hapse çarptırıldı. G.B., oğlunun velayetini alırken, evliyken kendisine, boşandıktan sonra da oğluna işkence yaptığını öne sürdüğü eski eşini hapse mahkûm ettirdi.
Mahkemenin verdiği cezayı haksızlık olarak nitelendiren baba, temyiz için Yargıtay’a başvurdu.

‘Kulak yalama cezası verirdim’
Baba, yargılamada, oğlunu disiplin altında tutmak için çeşitli cezalar verdiğini, ancak bunun işkence olmadığını savunmuştu. Mahkeme, uzman bilirkişi heyetine rapor hazırlatmış, raporda çocuğuna zaman zaman çeşitli cezalar verdiğini belirten babanın, “Oğluma kulak yalama cezası verirdim. Tuhaf gelecek size ama oğlum bundan hoşlanmazdı, ben de mesela 15 defa kulağını yalardım” şeklindeki ifadelerine yer verilmişti. (dha, aa)