Bu kadar olmaz dedirten kaza

Rüzgarın savurduğu brandayla ön camı kapanan otobüs şarampole yuvarlandı, 24 kişi yaralandı


ALİ LEYLAK / ÖMER PINAR

Şanlıurfa’da, önündeki kamyondan sarkan brandanın ön camını kapattığı yolcu otobüsü, kontrolden çıkarak şarampole yuvarlandı. Kazada, 24 kişi yaralanırken, otobüsün yatak kabininde sıkışan yedek şoför, yaklaşık 1,5 saatlik çalışmanın ardından kurtarıldı. Kaza, saat 21.00 sıralarında, Şanlıurfa-Gaziantep Karayolu'nun 30'ncu kilometresinde, Tepe Tesisleri civarında meydana geldi.

Diyarbakır'dan İzmir’e giden Harun Akgündüz’ün kullandığı 34 NDF 21 plakalı yolcu otobüsü, aynı yöne giden sürücüsü ve plakası belirlenemeyen kamyonun kasasından rüzgarın etkisiyle sarkan brandanın ön camını kapatması nedeniyle kontrolden çıktı. Branda nedeniyle kapanan önünü göremeyen sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otobüs, yaklaşık 5 metrelik şarampole yuvarlandı. Kazada, yan yatan otobüsteki 47 yolcudan 24'ü yaralandı. Kazanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans ve kurtarma ekibi sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla Şanlıurfa’daki çeşitli hastanelere götürülürken, yedek şoför Ahmet İpek otobüsün yatak kabininde sıkıştı.

Sıkıştığı yerden bir türlü çıkartılamayan İpek için çok sayıda itfaiye ve sivil savunma ekipleri seferber oldu. Sık sık ‘Kurtarın beni’ diyerek gözyaşı döken İpek, otobüsün vinç yardımıyla kaldırılmasıyla kurtarma ekipleri tarafından yaklaşık 1,5 saat sonra kabinden çıkartıldı. Bir ayağı kırıldığı belirtilen İpek, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alındı.

Kazayı haber alır almaz olay yerine giden Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Suruç Kaymakamı Muhittin Pamuk ve İl Jandarma Alay Komutanı Şükrü Cumhur’dan bilgi aldı. Daha sonra Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ne giderek yaralıları ziyaret eden Okutan, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, kazaya, otobüsünün önünde seyreden kamyondan sarkan brandanın neden olduğunu söyledi. Okutan, tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Kaza nedeniyle kapanan Şanlıurfa-Gaziantep Karayolu, kurtarma çalışmalarının ardından yeniden trafiğe açıldı.(dha)