Bu kadarı filmlerde olur

Kübalı iki kardeşin Amerika rüyası kâbusa dönüştü. ABD oturma izni olanın belgelerini, bu ülkeye göç etmek isteyen Küba'daki kardeş kullanınca iki kardeş yer değiştirip birbirinin evinde kaldı.

HAVANA - Kübalı iki kardeşin Amerika rüyası kâbusa dönüştü. ABD oturma izni olanın belgelerini, bu ülkeye göç etmek isteyen Küba'daki kardeş kullanınca iki kardeş yer değiştirip birbirinin evinde kaldı.
1994 yılında Bernardo Heredia denizyoluyla Küba'dan ABD'ye kaçmıştı. Bu süre içinde oturma izni almayı başaran 42 yaşındaki Heredia, kendisinden bir yaş küçük ve kendisine çok benzeyen erkek kardeşinin de aynı şeyi yapmak istediğini duyunca Havana'ya gitti. Bernardo, yaşadığı güçlükleri çekmemesi için küçük kardeş Fidel'e kendi Küba pasaportunu ve ABD oturma belgesini kullanmasını önerdi. Bunun üzerine Fidel Heredia ABD'ye yola çıktı, Bernardo Heredia ailelerinin yaşadığı Havana'da kaldı. Ağabeyinin pasaportunu kullanarak Meksika'ya ulaşan Fidel, buradan kendi belgeleriyle normal bir Kübalı göçmen gibi Los Angeles'a geçti ve ağabeyinin evinin yolunu tuttu.
ABD'nin 'ıslak ayak-kuru ayak' adı verilen politikasına göre ABD toprağına karadan ulaşan Kübalılara genellikle kalma izni veriliyor ancak denizden gelenler ülkelerine geri gönderiliyor. ABD yetkililerinin rakamlarına göre ülkeye denizyoluyla her yıl 1000 Kübalı girmeye çalışıyor.
Olaylar ağabey Heredia evine dönmek isteyince patlak verdi. Los Angeles'a ulaştıktan sonra kardeşinin kendisine postayla geri yolladığı pasaportuyla
uçağa binmek isteyen Bernardo Heredia, Kübalı görevlilerin pasaportun birkaç gün önce kullanıldığını fark etmesiyle tutuklandı. 30 gün hapisten sonra serbest bırakıldığında ise ABD'ye dönmesine izin verilmedi. Şimdi kardeşi Fidel, kendi karısı ve kızıyla birlikte Los Angeles'ta otururken, ağabey Heredia annesiyle Havana'da umutsuzluk içinde yaşıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7485797485790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.