Bu kampanya 'tutar'

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın (TEGV) 'Bir Milyon Çocuk Eğitim Kampanyası' başladı. TEGV Başkanı İbrahim Betil, "Eğitim sorunu sivil inisiyatifle çözülür. Beş yıl boyunca, yılda bir milyon çocuğu okutacağız" dedi.
Betil, kampanya için yılda 71 milyon dolar fona ihtiyaç olduğunu da ifade etti. Vakıf sayesinde bir yıl önce okuma yazma öğrendiğini belirten 13 yaşındaki Necime, "Sabırlı olun ve bana güvenin, okuyacağım" diye konuştu.

İSTANBUL - Vanlı Necime 13 yaşında. Okuma yazmayı geçen yıl Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı sayesinde öğrendi. Necime, vakfın "Bir Milyon Çocuk Eğitim Kampanyası'nın tanıtımında, "Sabırlı olun ve bana güvenin, okuyacağım" diyerek destek istedi Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın (TEGV) "Bir Milyon Çocuk Eğitim Kampanyası' tanıtım toplantısı duygusal anlara sahne oldu. Vakıf Başkanı İbrahim Betil'den sonra bir konuşma yapan 13 yaşındaki Necime Batur'un anlattıkları herkesi gözyaşlarına boğdu. Van'ın Çatak ilçesinde yaşayan Necime, "İlçemizde kurulan TEGV öğrenim birimi sayesinde 12 yaşında okuma öğrenebildim. Kilim dokuyordum, ailem için para kazanıyordum. Fakirlikten okula gidemiyordum. Bizim orada herkes işsiz. Annem, teyzelerim okuma yazma bilmiyor. Şehre gidenler de kriz yüzünden işsiz" derken gözyaşlarını tutamadı. Vakfın desteğiyle 6. sınıftan okula başlayan Necime, her şeye rağmen okuyacağını söyledi.
Devletten şeffaf
Vakıf Başkanı Betil ise, 2001 Ocak ayında başladıkları kampanyada şu ana kadar 280 bin çocuğa ulaştıklarını söyledi. Betil, kampanyanın tamamı için gereken paranın yıllık 71 milyon dolar olduğunu belirterek, 2001 yılı hedefi olan 480 bin çocuktan, henüz hizmet götürülmemiş 200 bin çocuğa ulaşacaklarını ifade etti. Betil, gezici eğitim birimleri ve eğitim parklarının yaygınlaştırılacağını, okuma yazma bilmeyen çocuklara okuma yazma öğretileceğini, okula giden çocuklara ise eğitim desteği sağlayacaklarını ifade etti. Devlette bulamadıkları şeffaflığı bir sivil toplum kuruluşu olarak kendilerinin uyguladığını söyleyen Betil, tüm hesaplarının bağımsız kuruluşlarca denetlendiğini vurguladı.
Ekranda bağış
Vakfın yaptığı çalışmalar sonucu bir çocuğa verilen yıllık eğitim desteğinin maliyetinin 25 milyon olarak hesaplandığını söyleyen Betil, kampanya için fon yaratmaya ilk olarak Avrupa ve Amerika'da başladıklarını kaydetti. Betil, kampanyanın başlangıç adımlarından birinin de 21-23 Nisan tarihlerinde NTV'de gerçekleştirilecek olan "Gelecek İçin 23 Saat' adlı programda toplanacak bağışlar olduğunu söyledi.
Bağış yapmak için telefon numarası şöyle: 444 0 333.