Bu kapı, travma geçiren herkese açık olacak...

HSBC Bank'ın Galatasaray'daki eğitim merkezi binası, artık 'Travma Merkezi' olarak hizmet verecek.

İSTANBUL - HSBC Bank'ın Galatasaray'daki eğitim merkezi binası, artık 'Travma Merkezi' olarak hizmet verecek. Merkez, 20 Kasım 2003'te, HSBC'nin Levent'teki genel müdürlüğüyle eşzamanlı olarak bombalanan Britanya Başkonsolosluğu'na 20 metre mesafede. Merkezde doğal afet, terör ya da bireysel nedenlerden dolayı travma geçiren hastalara psikolojik destek sağlanacak.
Beyoğlu Galatasaray'daki HSBC Bank Eğitim Merkezi, HSBC Bank ve Britanya Başkonsolosluğu'nun katkılarıyla 'Travma Merkezi'ne dönüştürüldü. Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi'ne (TPD) bağlı olan merkezde görev yapacak 30 gönüllü psikolog, sembolik bir ücret karşılığında travmaya uğrayan kişilere yardımcı olacak.
Açılışın ardından fotoğraf sanatçısı İsa Çelik'in sergisi gezildi. Sekiz katlı merkezde biri çocuklar için olmak üzere üç terapi odası, bir grup çalışma odası, bir kütüphane ve bir araştırma merkezi bulunuyor.
Merkezin açılışında konuşan TPD İstanbul Şube Başkanı Dr. Ayla Dönmez, Türkiye'de ve dünyada yaşanan doğal afetlerin ve terör olaylarının toplumdaki herkese zarar verdiğini vurguladı. Dönmez, "Bu merkezde toplumda zarar gören, travma yaşayan herkese travmayla ilgili pskolojik destek vereceğiz. Bunun yanı sıra doğal afetlerde, terör olaylarında ve bireysel travmalarda her an hizmet verebilecek kadrolar oluşturacak, toplumu bilgilendirmek açısında da konferanslar yapacağız" dedi.
'Travmayla başa çıkmayı bilmiyoruz'
HSBC Genel Müdür Yardımcısı Öktem Kalaycıoğlu da bombalı saldırıların ardından TPD gönüllülerinin büyük desteğini aldıklarını söyledi: "Arkadaşlarımız olaydan sonra kapı kapansa, yere bir şey düşse çok etkileniyordu. Biz bununla başa çıkmayı bilmiyoruz. Sadece bankacılıktan anlıyoruz. Dernek gönüllüleri bizimle yaptıkları seansların hiçbirinde zaman ve kaynak bakımından tereddüt taşımadılar. Ne kadar teşekkür etsem azdır."
Britanya'nın İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay ise patlamalardan iki ay sonra göreve geldiğini anlatarak şunları söyledi: "Göreve geldiğim andan itibaren karşılaştığım kişiler Psikologlar Derneği'ndeki değerli insanlardı. Bizden yardımlarını hiç esirgemediler. Çok değerli arkadaşlarımızı ve komşularımızı kaybettik. Bu tür bir trajediden etkilenenlerin gerçek sayısını tahmin bile edemiyorum. Psikologlar Derneği gibi organizasyonlar hayatımızın önemli bir parçası. Onlar insanların özgüvenlerini tekrar kazanmalarını sağladılar."


    http://www.radikal.com.tr/7636447636440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.