Bu kapının ardında bir kütüphane olmalı

Bu kapının ardında bir kütüphane olmalı
Bu kapının ardında bir kütüphane olmalı

3 bin öğrencili okulda kütüphanenin sadece adı var. Kapıdan girildiğinde öğrencileri kitaplar değil, eski eşyalar karşılıyor.

İSTANBUL - 3 bin öğrencinin okuduğu Yamanevler İlköğretim Okulu’nda ‘kütüphane tabelası’ var ancak ‘kütüphane’ yok. Okul, kütüphane için destek bekliyor.
Yamanevler İlköğretim Okulu,  Ümraniye’nin merkezinde, öğrenci sayısı bakımından en yoğun okullardan biri. Birçok sosyal alanda Türkiye çapında dereceleri bulunan okulun, maddi yetersizliklerden dolayı kütüphanesi yok. Dört katlı okulun en üst katında ayrılan bir sınıfın kapısında kütüphane tabelası asılı. Kapının hemen üzerinde de ‘kütüphanecilik kolu’ yazıyor. Ancak kapı açıldığında o sınıfın bir kütüphane olmadığı anlaşılıyor. Sınıfta, ters dönmüş ve birbiri üzerine konulmuş sıralar, köşeye atılmış bir öğretmen kürsüsü, eski bir dolap ve kara tahtadan başka bir eşya bulunmuyor.
Bir sezon önce deprem güçlendirme çalışmaları nedeniyle başka bir okula taşınan Yamanevler, eski derma çatma kütüphanesini de bu taşınma sırasında yitirdi. Öğrenciler, sınıfı oyun alanı olarak kullanılıyor. 5 E sınıfı öğrencilerinden Çağrı Kuvvetli, “Kütüphane olsa, gidip kitap okurdum ama yok”,  Esra Gökbulut da, “İçinde kitaplar olsa tenefüslerde oynamak yerine, kütüphaneye giderdim” diyor. Kütüphanenin kitaplık ve diğer malzemelerinin dışında kitaba da ihtiyacı olduğunu söyleyen öğretmenler ise kütüphane için bir bağışçı bekliyor. Çünkü ilgili kurumlara ve Ümraniye Belediyesi’ne başvurduklarında ‘bu tür sosyal faaliyetlerin hayırsever bağışçılar tarafından yapıldığı’ cevabını almışlar.
Okulun internet sitesinde de ‘fiziki yapı’ başlığının altında bir  ‘kütüphane’ yazıyor ancak linke tıklandığı zaman ‘henüz yapım aşamasında’ uyarısı geliyor. (Radikal)