@ismailsaymaz

Bu kemikler nereye gitti?

Mardin'de, köylülerce mağarada bulunan kafatası ve kemikleri 1915 yılında katledilen Ermeni ya da Süryanilere ait olup olmadığı iddiasını araştırmak üzere...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Mardin'de, köylülerce mağarada bulunan kafatası ve kemikleri 1915 yılında katledilen Ermeni ya da Süryanilere ait olup olmadığı iddiasını araştırmak üzere atılan ikinci adım da sonuçsuz kaldı: İsveçli Prof. David Gaunt, ellerindeki fotoğraflarda yer alan kafatası ve kemiklerle mağaradakilerin 'aynı' olmadığını öne sürerek araştırmaya son verdi. Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu'ysa mağaraya sızan yağmur suyu yüzünden kemiklerde bir bozulma oluştuğunu, fakat kemiklerin yok olmadığını söyledi.
Nusaybin'daki Kuru Köyü'nde, bir mezar yeri için kazılan araziden geniş odalı bir mağara, mağaradan da bir-çok kemik çıktı. İsveç'te 'soykırım uzmanı' olarak görev yapan Prof. David Gaunt, mezarın 1915 ve sonrasında katledilmiş Ermeni ve Süryanilere ait olabileceğini iddia etti. İddianın İsveç Parlamentosu'na taşınması üzerine Halaçoğlu, Gaunt'a ortak araştırma önerisinde bulundu. Önceki gün ilk inceleme yapıldı. Ancak Gaunt'a göre, fotoğraflarda gördüğü kemiklerle mağaradakiler çok farklıydı: "Kafataslarını ve büyük kemikleri aradım, hiçbiri yoktu. Bir-iki küçük kemik vardı. Ekim-kasımda çekilmiş fotoğrafları gördüğüm için çok şaşırdım."
Halaçoğlu'ysa "Yağmurla içeriye yarım metre su dolmuş, biraz da toz toprak girmiş ve kemiklerin üzeri örtülmüş" dedi. Halaçoğlu'na göre araştırma, mağara Roma dönemine ait olduğu anlaşıldığı için son buldu: "Dedim ki, parça ister misiniz, topraktan analiz yapacak mısınız? Yok, dediler. Çünkü kemikler Roma dönemine aitti. Eline kazmayı da verdik, küreği de. Bakmadı bile."
Gaunt'sa kuşkulu: "Toprağı kazıp örnek alabileceğimi, bazı küçük kemikleri alabileceğimi söylediler. Bunun bilimsel çalışma için yeterli olmayacağını, normal bilimsel prosedürü takip edip etmediğimizden emin olmadığımı söyledim."
Mardin Süryanisi Sait Yıldız da üzgündü: "Gelmeden önce mezarın temizlendiğini duymuştuk. Ama bu kadarını tahmin etmedik."
Daha önce de TTK ile Ermeni tarihçi Ara Sarafyan, Harput Ermenileri üzerine araştırma yapmak üzere sözleşmiş, ancak Halaçoğlu'nun 1915 yılı Harput'una ait belgeler bulunmadığını açıklamasıyla çalışma daha başlamadan sona ermişti.