Bu kez acı haber Gaziantep'ten

Bu kez acı haber Gaziantep'ten
Bu kez acı haber Gaziantep'ten
Gaziantep 4' üncü Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir galvaniz fabrikasında patlama meydana geldi. Patlamada 7 işçi feci şekilde can verdi

GAZİANTEP - Gaziantep'te sanayi bölgesindeki Güneydoğu Galvaniz Fabrikası’nda buhar kazasında meydana gelen patlamada 2'si Suriye uyruklu 7 kişi yaşamını yitirdi, 7 kişi de yaralandı. Patlamanın şiddetiyle tesislerdeki yaklaşık 1 kilometrekarelik alanda büyük hasar meydana gelirken, cesetlerin parçalanması, patlama yerinde içine girilemeyen bir asit havuzunun bulunması nedeniyle ölenlerin kimliklerinin belirlenmesinde güçlük çekildi.

Kentin merkez Şahitkamil İlçesi'ndeki 4'üncü Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Güneydoğu Galvaniz Fabrikası’nda saat 11.00 sıralarında buhar kazanı büyük bir gürültüyle patladı. Buhar kazanının tahliye borularındaki aşırı sıkışma nedeniyle meydana geldiği sanılan patlamayla birlikte galvanizleri taşıyan vinçler devrildi, yangın çıktı, camlar patladı.


ORTALIK CEHENNEME DÖNDÜ

Patlama sırasında o bölgede çalışan yaklaşık 15 işçi de şiddetli basınç ve patlamayla birlikte çevreye savruldu, bazıları enkaz altında kaldı. Toz duman ve alevlerin arasında yaşanan can pazarına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ve polis müdahale etti. Fabrikanın diğer işçileri de kurtarma çalışmasına katıldı. İhbar üzerine 20 ambulans da tesislere geldi. Sağlık ekipleri de müdahaleye katıldı.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ


İtfaiye ekipleri, çıkan yangını kısa sürede kontrol altına alırken, ilk önce enkaz altından 5 kişinin cesedi çıkartıldı. 9 kişi de yaralı olarak kurtarıldı, ilk müdahaleleri yapıldı ve Gaziantep'teki hastanelere sevk edildi. Durumu ağır olan 2 işçi yolda öldü. 

Gaziantep Adli Tıp Kurumu Merkezi’nde otopsi çalışması devam ederken ölenlerin Lütfü Çalakan, Ramazan Bezgin, Emrah Özboya, Serdar Tufan, Kenan Kaya ile Suriye uyruklu Mohamed Ashour ve Hasan Esad olduğu belirlendi. Yaralılar Ayhan Keklikçi, Ali Uzunlar, Ertuğrul İnan, Mehmet Karakaya, Memik Göğüş, Faik Çetin ve Mahmud Abdullah, götürüldükleri 4 ayrı hastanede tedaviye alındı. Bu işçilerden de 3'ünün hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.
Adli Tıp Kurumu’na gelen Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, olayda hayatını kaybeden 7 kişinin de otopsisinin yapıldığını söyledi. Patlamada ölen 2 Suriyelinin cenazeleri ise ülkelerine götürülmek üzere aileleri tarafından alındı.

'ASİT HAVUZUNA DÜŞMÜŞ OLABİLİR'


Fabrika çalışanlarının verdiği bilgiler doğrultusunda patlama alanında kayıp olduğu ileri sürülen işçilerden Lütfü Çalakan ise uzun süre savrulan saç ve borular ile enkaz arasında ve 450 derecelik asit havuzunda arandı. Bir ara telefonu çalmasına rağmen ulaşılamadı. Arama kurtarma çalışması devam ederken acı haber Adli Tıp Kurumu'ndan geldi. Aranan Lütfü Çalakan'ın cesedinin ölen işçiler arasında olduğu bildirildi ve çalışma saat 15.00 sıralarında durduruldu.


CESETLER ADLİ TIP KURUMU'NDA

Patlamada hayatını kaybeden 7 işçinin cesetleri ise otopsi ve kimlik tespiti için Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. Ölenlerden 2'sinin Suriye uyruklu olduğu, birinin ise cesedinin tanınmayacak halde olduğu belirtildi. Tanınmayacak durumda olan cesedin kime ait olduğu yakınları tarafından da teşhis edilemeyince DNA eşleştirmesi yapılacağı bildirildi. Gaziantep Vali Vekili Mevlüt Kurban, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, Emniyet Müdürü Ömer Aydın, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ile işçi yakınları da fabrikaya geldi.


PATLAMA NEDENİ YÜKSEK BASINÇ

Vali Vekili Kurban, buhar kazanının yüksek basınç nedeniyle patlamış olabileceği üzerinde durulduğunu Cumhuriyet Savcılığı'nın inceleme başlattığını, bilirkişi incelemesi sonrası bu durumun açıklık kazanabileceğini söyledi. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker de olayda 7 kişinin öldüğünü açıkladı. Polis ve itfaiye ekiplerinin patlamanın nedeni konusunda çalışma yaptığını belirten Emniyet Müdürü Ömer Aydın, "Buhar kazanında patlama meydana gelmiş, galvanizleri taşıyan vinçler de patlamanın etkisiyle devrilmiş" dedi.


KONUKOĞLU: BU BİR KAZA, KİMSE İSTEMEZ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu yaptığı açıklamada, alınan tüm önlemlere rağmen, bazen bu tür kazaların olduğunu belirterek şunları söyledi: "Firmamız büyük ve başarılı bir firma. Alınan tüm önlemlere rağmen ne yazık ki bazen bu tür kazalar oluyor. Hiç kimse hiç bir zaman ne çalışanının ne de başka birinin kazaya maruz kalmasını istemez. Olaydan derin üzüntü duydum. Acımız büyük, inşallah bu acıla ne sanayimizde ne de Gaziantep'te tekrar yaşanmamasını arzu ediyorum."


'TAHLİYE BORULARINDA SIKIŞMA OLMUŞ'

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ömer Yalım, buhar kazanının neden olduğu söylenen patlamayla ilgili araştırmalarının devam ettiğini söyledi. Ömer Yalım, "Olay yerinde büyük hasar meydana gelmiş, duvar patlamış. Patlamanın buhar kazanının tahliye borularında sıkışma meydana gelmiş. Bu fark edilemeyince büyük bir patlama olmuş. Patlama yaklaşık 1 kilometrekarelik alanda etkili olmuş" diye konuştu.

BAKAN ŞAHİN İNCELEMELERDE BULUNDU

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Erdal Ata, milletvekilleri Derya Bakbak, Halil Mazıcoğlu, Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Şamil Tayyar ile Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer'le birlikte 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde patlamanın meydana geldiği fabrikada incelemelerde bulundu.

Bakan Şahin, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diledi.

Olayda 7 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Şahin, şunları kaydetti:

“Şehrimizin, bütün kardeşlerimizin başı sağ olsun. 7 kardeşimiz hayatını kaybetti, şu anda 8 kardeşimiz hastanede tedavi görüyor. Ölenlerin mekanı cennet olsun. Kalanlara acil şifalar diliyorum. Geldik yerinde gördük. Ben kimya mühendisiyim. Boyahanede 16 yılım geçti. Boyahanedeki basit sistemli buhar kazanlarında yüksek sıcaklık olduğu için ısı geri kazanım sistemine bütün kazan sistemlerine ilave ederiz ki çıkan buharı ısı yalıtım sisteminin içine alalım. Burası bizim en yeni organize sanayi bölgelerimizden bir tanesi. Gaziantep bir sanayi merkezi ve 100 bin çalışanıyla çok büyük bir yatırım merkezi.

Bu gördüğünüz tesis daha 2 yıllık bir tesis. Buhar kazanın üzerine ısı yalıtım sisteminin montajın denemesi sırasında yani normal sistem çalışırken değil, yeni bir sistem ilave ederken muhtemelen yüksek basınç ve sıcaklık dengesinden kaynaklı bir patlamaya neden oluyor. Patlamanın sonunda da etrafında çalışan hem bu yerinde çalışan hem ısı kazanma sistemini yapan firmanın çalışanları hayatını kaybediyor.”

‘RAPORLAR BEKLENMELİ’

Bakan Şahin, bundan sonraki süreçte bu tür olaylar yaşanmaması için yaptıkları çalışmaların çok önemli olduğunu belirterek, çıkardıkları İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun'u hakkında bilgi verdi.

Kendisinin de Sanayi Komisyonu'nda yıllarca görev aldığı için bu tür konuların önemli olduğunu bildiğini aktaran Şahin, çalışma barışı, işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle direkt alakalı yasal mevzuatların tamamlandığını belirtti.

‘İŞİN MANTIĞI KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ OLUŞTURMAK’

İş yerinde 50'den fazla işçi çalıştırıldığı için şu anda bu sistemin içerisinde çalışmalara devam edildiğini aktaran Bakan Şahin, şöyle devam etti:

“Yani burada nedir işin mantığı, koruyucu ve önleyici tedbirleri oluşturmak. Koruyamadığınız ve önleyemediğiniz zaman olayı işçimizin, işverenimizin maddi-manevi tazminini güçlendirecek şekilde oluşturmak. Bunun için eğitim ve danışmanlık sertifikasyon sistemi çok önemli. Bunun için denetim sistemi çok önemli. Şimdi Çalışma Bakanımız ile de sürekli bu olay olduktan sonra konuştuk. Teftiş Kurulu Başkanı da şu anda aramızda. Burada teknik heyet olarak, teknik ekip olarak işin neden olduğunu, bir ihmal varsa bir istismar varsa bunun bütün heyet raporları çıkacak. Şu anda başkan ve ekibi burada bu çalışıyor. Bir taraftan onu takip edeceğiz, bir taraftan işçimizin, işverenimizin iş güvenliğiyle ilgili süreçte yasal uygulama...

Şu anda en temel uygulama alanımız ve oda başkanlarımız, organize sanayi yönetimimiz bu olaylarla alakalı olmamasıyla ilgili de sürekli bir eğitim ve denetim sistemini çalıştırıyor.

Yani şimdi burada 'şu eksik olduğu için bu oldu' deneceğimiz bir olay değil uygulamada tatbikatta bundan sonraki süreçte neler yapılmasıyla gerektiğiyle ilgili bütün birimlerimizle işbirliği halindeyiz. Burada en temel şey yaşam hakkı ve çalışma hakkı, işçimizin yaşam hakkı. Ben yine söylüyorum iftiharla da söylüyorum 15 yıl işçilik yapmış bir kardeşiniz olarak buralarda çok dolaştım. Yaşam hakkı ve işçimizin yaşam hakkıyla ilgili her türlü tedbiri alma bunun için hem yasal mevzuatı hem uygulamaları takip etmek durumundayız. Bunu her geçen gün iyileştirerek, geliştirerek yolumuza devam ediyoruz. Bu olay, şu gördüğünüz olayda, tamamen yeni bir deneme, yeni bir test, yeni bir montaj sürecinden kaynaklanan bir patlama.”

Fatma Şahin, yaralıların da hızlı bir şekilde iyileşmesi için dua ettiklerini söyledi.(ajanslar)