Bu kez çene ve burun da nakledildi

Bu kez çene ve burun da nakledildi
Bu kez çene ve burun da nakledildi

Yüz nakli yapılan Edirneli çiftçi Salih Üslün, 2008 yılında kazayla ateş alan silahla yaralandı.Üslün kendini evine hapsetti. Oğlu Sedat Üslün, Akdeni

Akdeniz Üniversitesi'nde dün Türkiye'nin 6., üniversitenin 4. yüz nakli gerçekleştirildi. İlk kez saç derisinin yanı sıra göz kapakları, çene, burun, dilin yarısı başarıyla nakledilmiş oldu.

Türkiye ’nin ilk yüz naklini geçen yıl yapan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde dün dördüncü kez yüz nakli operasyonu yapıldı. Antalya’da geçirdiği trafik kazasında beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki Muhittin Turan’ın yüzü, Edirne’den gelen 54 yaşındaki Salih Üslün’e nakledildi. Turan’ın tüm saçlı derisinin yanı sıra gözkapakları, alt ve üst çene, burun, dilin yarısının başarıyla Üslün’e nakledilmesi de Türkiye’de bir ‘ilk’ oldu.
Antalya’da 20 Ağustos’ta geçirdiği trafik kazası sonrasında hastaneye kaldırılan simitçi Muhittin Turan’ın önceki gün öğle saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Ailesinin Turan’ın tüm organlarını bağışladı. Nakil ekipleri de aynı gün saat 17.00’de harekete geçti. Sağlık Bakanlığı’nın koordinesinde çalışmalar başladı. Türkiye’nin ilk yüz naklini 20 Ocak 2012 tarihinde yapan AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan ve ekibi ‘vericinin yüzünü almak’ için hastaneye geldi. Bu arada 2008’de kaza sonucu ateşli silah yaralanmasıyla yüzünün büyük bölümünü kaybeden alıcı Salih Üslün de Edirne’den Antalya’ya çağrıldı. Oğlu Sedat’la birlikte önceki akşam Antalya’ya gelen Üslün, “Nakil olmaya geldim, iyiyim, mutluyum” dedi. Özkan ve ekibi, Turan’ın organlarını saat 22.30’da almaya başladı. Aynı saatlerde ameliyat masasına yatan Türkiye’nin en yaşlı yüz nakli yapılacak hastası Salih Üslün için sabah erken saatlere kadar da hazırlıklar tamamlandı. Türkiye’nin 6, üniversitenin 4. yüz nakli operasyonu saat 07.30’da başladı. 

Mektupla değişen hayat

Ameliyat 8 saat sürerek dün 15.30’da tamamlandı. Operasyonda Türkiye’de ilk kez Turan’ın tüm saçlı derisinin yanı sıra gözkapakları, alt ve üst çene, burun, dilin yarısı başarıyla Üslün’e nakledildi. Prof. Dr. Ömer Özkan ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi. Özkan, yüzün beklediğinden de güzel olduğunu belirterek, “Yüz tam oturdu. Bu hasta diğer yüz nakillerine göre yüzü en kötü olan hastaydı. Yaptığım en komplike yüz nakillerinden biri oldu. Ekip olarak çok yorulduk ama mutluyuz” dedi. Yüz nakli ameliyatına alınan Edirneli çiftçi Salih Üslün, 2008 yılında fare kovalarken kazayla ateş alan silahla yaralandı. Yüzü tanınmayacak hale gelen Üslün, kendini evine hapsetti. Oğlu Sedat Üslün, Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan yüz nakilleri hakkında çıkan haberleri gördükten sonra Prof. Dr. Ömer Özkan’a babasının durumunu anlatan mektup yazdığını anlatarak “Bizi kabul etsinler diye başımızdan geçen olayları anlattım. Umudumuzu hiç yitirmedik. Gece gündüz bekliyorduk” dedi. Üslün ailesinin yaşadığı köyde de meraklı bir bekleyiş vardı.

‘Kardeşimi görmüş gibi’

Organları bağışlanan Muhittin Turan’ın ağabeyi Zeki Turan ise “Kardeşimi başka bir insan veya insanlarda yaşatmak için babamı teşvik ettim. Onları gördüğümde kardeşimi görmüş gibi olacağım. Kardeşimin yüzü başka bir insanda, böbreği başka bir insanda, kalbi başkasında atıyor. Herkesi organ bağışına davet ediyorum” dedi. (ANTALYA/DHA)