Bu kez de 'fürüat' polemiği: Cahiller laf atarsa...

Bu kez de 'fürüat' polemiği: Cahiller laf atarsa...
Bu kez de 'fürüat' polemiği: Cahiller laf atarsa...
Fethullah Gülen'den Erdoğan'ın 'füruat' sözlerine ayetle yanıt verdi: Cahiller kendilerine laf atarsa "Selametle!" derler; boş söz ve işlere rastladıklarında vakarla oradan geçip giderler

Fethullah Gülen, Başbakan Erdoğan 'ın cemaate yönelik 'kara propaganda' ve 'füruat' sözlerine cevap verdi.  Fethullah Gülen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın "dershanelerin kapatılması" kararının ardından Gülen cemaatine yönelik "kara propaganda" ve son olarak da 28 Şubat dönemini hatırlatıp Gülen'e göndermede bulunduğu, "o dönemlerde başörtüsü füruattır diyenler oldu" sözlerine cevaben, “Rahman’ın has kulları o kimselerdir ki onlar yerde tevazu ile yürürler. Cahiller kendilerine laf atarsa “Selametle!” derler; boş söz ve işlere rastladıklarında vakarla oradan geçip giderler" ayeti ile göndermede bulunarak karşılık verdi.

Gülen: Hançer yiyorum, ölsem diyorum


Herkul.org sitesinde yayımlanan konuşmasında Gülen ayrıca, cemaatin tek kurumsal yüzü olarak bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın (GYV), "önceki seçimler arefesinde denenmiş olan özel hayatın mahremiyetini ihlal edici ahlak dışı metod ve girişimlerin, tekrar denenebileceğine dair endişe verici işaretler görülmektedir" açıklamalarına da değinerek, "kimsenin günahının takipçisi olmamak, başkalarının hatalarını araştırmamak ve onların 'amme hukukuna girmeyen' kusurlarına göz yummak" gerektiğini ifade etti.Gülen konuşmasında, “füruat” sözünü eleştirenlere, "çıkar birisi sizi "füru" dediğinizden dolayı tenit edebilir, hemen onu tenkite yönelmemelisin, şuna vermelisiniz; usûlü din uleması usûl ve füru birbirinden ayırmıştır. Bazı meseleler dinin temel disiplinleridir; onları demediği, etmediği ve yapmadığı zaman insan dinin dışına çıkar. Bazı şeylerde vardır ki fürudur onlar usule göre. Temel disiplinlere göre usulü din ulemasının, sahabe-i kiramın tarzı telekkilerine dayandırarak ortaya koyduğu disiplinlerdir bunlar. Onu yapmadığı zaman kafir olmaz." ifadelerini kullandı.