Bu kez Gelibolu'da içimiz yandı!

Bu kez Gelibolu'da içimiz yandı!
Bu kez Gelibolu'da içimiz yandı!
İzmir Seferihisar'daki yangının ardından bir kötü haber Gelibolu'dan geldi. Vali Atalık: Yangın kotrol altına alındı

 

Erdem SÜREK
 
ÇANAKKALE - Gelibolu Yarımadası'nda çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı. Yol kenarından çıkan ve hızı zaman zaman saatte 40 kilometreyi bulan şiddetli poyraz nedeniyle kısa sürede büyüyen yangın, 20 hektarlık bir alanda etkili oldu.
Eceabat- Gelibolu karayolunun 22'inci kilometresinde, Pazarlı Köy Cennet Koyu mevkiinde, karayolu kenarında saat 11.50'de çıkan yangına Gelibolu ve Eceabat Orman İşletme Müdürlükleri'ne ait yaklaşık 10 arazöz, 100 söndürme işçisi, havadan da 2 helikopter ve 4 söndürme uçağı ile müdahale edildi. Yangın nedeniyle Eceabat-Gelibolu karayolu trafiğe kapatıldı. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri, feribot ve motor iskelelerinde bekleyen araçların sürücülerine uyarıda bulunarak, İstanbul ve Edirne yönüne gidecek olanların Lapseki- Gelibolu hattını kullanmaları gerektiğini bildirdi. TEDAŞ yetkilileri de önlem olarak Gökçeada'nın ve Eceabat'ın 11 köyünün elektriklerini kesti.
Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, yangının çıkış noktasına gelerek Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel'den bilgi aldı. Atalık, yangının saat 16.00 itibarıyla kısmen kontrol altına alındığını bildirdi. Abdülkadir Atalık, Eceabat- Gelibolu karayolunun da 2.5 saat kapalı tutulduktan sonra açıldığını söyledi. Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel, alevlerin herhangi bir yerleşim merkezini tehdit etmediğini belirterek, yanan alanın net miktarının soğutma çalışmalarının ardından ortaya çıkacağını söyledi.
Bu arada Gelibolu Jandarma İlçe Komutanlığı'na gelen bir kişinin, yangınla ilgili bir ihbarda bulunduğu ve jandarmanın görgü tanığının verdiği eşkale uygun kişileri aramaya başladığı öğrenildi. Yüzmek için Cennet Koyu'na gelenler, yangını meraklı bakışlarla izledi. Kalabalık bir grup, yüzdüğü sırada kendilerinden 50 metre uzakta bir helikopterin su alması üzerine kısa süreli bir panik yaşadı. (dha)