Bu kez polis DTP'lileri linçten kurtardı

Bu kez polis DTP'lileri linçten kurtardı
Bu kez polis DTP'lileri linçten kurtardı
Malatya'da basın açıklamasına tahammül yok


POLİS AMİRİNİ LİNÇTEN DTP’LİLER KURTARDI HABERİ İÇİN TIKLAYINMikail PELİT

MALATYA - DTP üyeleri ve sol görüşlü sivil toplum örgütü temsilcileri, Malatya’da DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasını protesto için basın açıklaması yapmak isterken çevrede toplananlar üzerlerine yürüdü. Gerginlik giderek tırmanırken polisler çıkan arbedeyi güçlükle önleyerek açıklama yapan grubu DTP binasına kadar gitmelerini sağladı. Hakkari’de dün polis amiri linc edilmek istenmiş, DTP’liler buna müdahale etmişti
Bugün öğle saatlerinde toplanan aralarında Türkiye Barış Meclisi, İHD, Mazlum- Der, Pir Sultan Abdal Derneği, SES, EMEP, ÖDP, ESP, SHP, YDG, MESOP ve DTP'lilerin olduğu yaklaşık 100 kişilik grup PTT önüne ellerinde DTP bayraklarını alarak partinin Anayasa Mahkemesi'nce kapatılmasını protesto etmek için basın açıklaması yapmak istedi. Mahmut Uzun, ‘Barış Meclisi' adına basın metnini okumaya başladığı sırada çevrede bulunanlardan tepkiler yükseldi. Türk Bayrağı açan bu kişiler DTP'lilerin üzerine yürüdü. Bunun üzerine Çevik Kuvvet polisi hemen araya girdi ve slogan atanları uzaklaştırdı. Bu sırada toplanan kalabalıkta bulunanlar, basın açıklaması yapmak isteyen gruba tepkilerini arttırırken yeniden üzerlerine yürüdü. Polis, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganı atan öfkeli grubu engellemek için büyük çaba harcadı.
Gerginlik bir anda yükselirken gittikçe sayıları giderek artan grup basın açıklaması yapmak isteyenlerin üzerine yürümek isteyince polis zor durumda kaldı. Gerginliğin büyümesi üzerine polisin de uyarısıyla grup üyeleri basın açıklamalarını yapamadan PTT önünden polis nezaretinden uzaklaştırıldı. Grup tam ayrılırken çevrede bulunanlar bir anda DTP'lilere saldırmaya başladı. Arbede çıkan olayda çok sayıda polis ekibi grup üyelerini çember altına alarak Halep Caddesi'ndeki kapatılan DTP'nin binasına kadar götürdü. Bu sırada çevredekiler yol boyunca tepkilerini sürdürdü.
Kapatılan DTP binasına gelen grup adına Mahmut Uzun PTT önünde okuyamadığı açıklamasını burada okudu. Polis ekipleri parti binası önünde bekleyerek olayların tırmanmaması için güvenlik önlemleri aldı. (dha)