Bu kez polisle incelemeye gittiler

Bu kez polisle incelemeye gittiler
Bu kez polisle incelemeye gittiler

Hâkim Hayri Keskin ve bilirkişi, TİB binasında yaklaşık üç saat kaldı. İnceleme sırasında polis güvenlik önlemi aldı. FOTOĞRAF: ALTAN BURGUCU

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun telefonlarının dinlenip dinlenmediğine ilişkin 5 Kasım’da Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) yapılan ilk tespit incelemesinin görevlilerce engellenmesi nedeniyle verdiği ikinci ‘tespit incelemesi’ dün uygulandı. Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimi Hayri Keskin başkanlığındaki heyet, üç polis memuru ile  3 saat TİB’de incelemelerde bulundu.
Daha önceki incelemede engellendiğini savunan ve TİB hakkındaki yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunan  Hâkim Hayri Keskin, bilgisayar mühendisi, elektrik elektronik mühendisi ve bir bilişim konusunda uzman bir avukattan oluşan üç kişilik heyetle TİB’e gitti. Heyete, Dikmen Polis Karakolu’nda görevli biri emniyet amiri üç polis eşlik etti. Heyet, yaklaşık üç saatlik incelemesinin ardından kurumdan ayrıldı.  Keskin, gazetecilerini sorularına karşılık “Açıklama yapmıyoruz arkadaşlar. İşlemimiz bitmiştir” demekle yetindi.
Heyetin binadan ayrılmasının ardından TİB Başkanı Fethi Şimşek de yaptığı açıklamada, heyetin sadece Eminağaoğlu’na ait telefon numaralarına ilişkin incelemelerde bulunduğunu söyledi. Şimşek şöyle konuştu:  “Gayet olgun bir hava içerisinde tamamen hukuki çerçevede işlemlerini yaptılar ve teşekkür ederek ayrıldılar. Sadece müştekinin (Eminağaoğlu) iddiaları, telefonlarıyla ilgili hususlar incelendi.” 

‘İlk kez kendimi savunabildim’
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kaçmaz, hakkındaki disiplin soruşturması kapsamında HSYK’a savunmasını verdi. Kaçmaz 25 sayfalık savunmasının yanı sıra 75 sayfalık ek delili sundu. Kaçmaz savunmasında “yasadışı deliller sonucunda hakkında soruşturma yapıldığı” bu nedenle hakkında sunulan delillerin geçerli olmayacağını savundu. Kaçmaz savunmasını sunduktan sonra yaptığı açıklamada ise “İlk defa kendimi savunma imkânı buldum, çok mutluyum” dedi. 
Adalet Bakanlığı Kaçmaz hakkında bir kez ‘meslekten ihraç’ ve iki kez de ‘yer değiştirme’ cezası istenmişti.  HSYK, savunmanın ardından disiplin soruşturmasını karara bağlayacak. Kaçmaz’ın HSYK’nın vereceği karara itiraz hakkı bulunuyor. Kaçmaz hakkında açılan davasına ilişkin olarak 19 Aralık tarihinde savunmasını Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunacağı öğrenildi.