Bu kez sınavla işten çıkarıldılar

Adapazarı Sakarya Yenikent Hastanesi'nde işten çıkarılacak 29 kişi sınavla belirlendi


Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi, 2 yıl önce hastaneye sözleşmeli olarak 65 kişi aldı. Ancak, ekonomik kriz sonrasında 39 kişilik personelin yeterli olduğuna karar verildi. Çıkartılacak olan çalışanların tespitinde baskıları engellemek için de sınav yapılmasına karar verildi.

Sakarya Üniversitesi'nde hafta içi yapılan sınava 65 sözleşmeli personel katıldı. 50 soru sorulan çalışanlar, 2 yıl daha işte kalabilmek için ter döktü. Sonuçların açıklanmasıyla 100 üzerinden yapılan puanlamada ilk 39'a girenler, 2 yıl daha çalışma hakkı kazandı. 40'ıncı ve daha başarısız olan 25 kişiyse işsiz kaldı.

İşini kaybedenlerin belli olmasıyla hastanede hüzünlü anlar yaşandı. Akşam mesai bitimi sözleşmeleri yenilenmeyen personel, birbirleriyle hastane bahçesinde vedalaştı. Bazı çalışanların ağladığı görüldü.

Hastane yönetimi, önümüzdeki günlerde 135 kişinin çalıştığı temizlik departmanından çıkarılacak 29 işçinin de aynı yöntemle belirleneceğini açıkladı.

Sakarya Sağlık Müdürü Hasan Bektaş, işten çıkartmalarda sınav sistemi uygulamasıyla torpil söylentilerinin önüne geçildiğini belirterek, "Sınavda başarılı olan kalıyor, olamayan gidiyor. Böyle olmasını hiç istemezdik. Ama mecburuz" dedi.(dha)