Bu kez teskeresi rehinde

Adıyaman'daki birliğinden memleketi Trabzon'a izinli giderken Tunceli-Pülümür karayolunu kesen PKK'lılar tarafından kaçırılan...
Haber: TEKİN ATAY / Arşivi

TRABZON - Adıyaman'daki birliğinden memleketi Trabzon'a izinli giderken Tunceli-Pülümür karayolunu kesen PKK'lılar tarafından kaçırılan jandarma er Coşkun Krandi'nin örgütün elinde kaldığı 25 gün, terhisinde sorun oldu.
Vatani görevini jandarma er olarak yapan 21 yaşındaki Coşkun Kırandi, geçen temmuz ayında, Adıyaman'daki birliğinden izin aldı. Kırandi, kendisine verilen güzergâhı izlemedi. Kırandi'nin bindiği otobüs, 11 Temmuz tarihinde, Tunceli'de yol kesen PKK'lılarca durduruldu. Kaçırılan Kırandi, 25 gün sonra Tunceli'nin Güleç Köyü'nde İnsan Hakları Derneği heyetine teslim edildi. Tunceli'de ifadesi alındıktan sonra bir hafta izin verilerek Trabzon'un Akçaabat ilçesindeki ailesinin yanına gönderilen Kırandi, izin bitiminde Samsun Askeri Hastanesi'ne başvurdu ve iki kez 45'er günlük hava değişimi raporu aldı. Kırandi, 21 Kasım'da, terhis işlemlerini yaptırmak üzere Akçaabat Askerlik Şubesi'ne başvurdu.
ASAL'dan görüş istendi
Askerlik Şubesi görevlileri, Coşkun Kırandi'nin, PKK'nın elinde geçirdiği 25 günlük sürenin askerlikten sayılıp sayılmayacağı konusunda karar veremedi, durumu Trabzon Askerlik Dairesi Başkanlığı'na iletti. Trabzon Askerlik Dairesi de Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi'nden (ASAL) görüş istedi. Eğer, örgütün elinde dağda geçen süre askerliğinden sayılmazsa Coşkun Kırandi, 25 gün daha askerlik yapacak. Kırandi, eksik kalan askerliğini tamamlamak için ya Adıyaman'daki birliğine gidecek, ya da Trabzon Askerlik Dairesi'nin onayı ile yakındaki bir jandarma birliğinde askerliğini bitirecek. PKK terör örgütü olduğu için, örgütün kaçırdığı kişi 'esir', geçen süre de 'esaret' sayılmıyor. Bir yetkili, "Askeri kanunlara göre esaret altında geçen günler askerlikten sayılır. Ama Kırandi'nin durumu farklı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7643247643240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.