Bu kış bize rahat yüzü yok

Türkiye yeni bir yağış dalgasının etkisinde. Geçen hafta kar yüzünden perişan olan ülkenin batısını dün de sel aldı.
İstanbul'da yollar göle döndü. Avcılar'da iki ilköğretim okulunun öğrencileri sel nedeniyle mahsur kaldı. Doğuda ise kar yüzünden 2 bin köy yolu ulaşıma kapalı.

İSTANBUL/ERZURUM - Yurdun batısı kar yağışının ardından şimdi de şiddetli yağmura yenik düştü. Doğuda ise kar yüzünden 2 bin köy yolu ulaşıma kapalı. Şiddetli sağanak dün İstanbullulara zor anlar yaşattı. Avcılar'daki Salih Şükriye Yoluç ve Necdet Sekmen ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler, okul önündeki yolu sel basması sonucu mahsur kaldı. Önceki yıllarda sel altında kalan yoldan geçmeye çalışırken yaralanan çocukları hatırlayan okul yönetimleri, öğrencileri tek başlarına dışarı çıkarmadı. 'Öğrencilerin sel nedeniyle
okulda kaldığı' haberinin duyulması üzerine veliler ve sivil savunma ekipleri yardıma gitti.
Trafiğe geçit yok
Gün boyu etkili olan yağış yüzünden caddeler göle döndü trafik tıkandı, arızalanan araçlar yolda kaldı. Özellikle İkitelli ve Bağcılar'daki su baskınları araç trafiğine geçit vermedi.
Manisa'da sağanak yağış, Gediz Nehri'nin ve Nif Çayı'nın yer yer taşmasına yol açarken, 200 evi su bastı, ekili tarım alanları selden büyük zarar gördü.
Bursa'da şiddetli lodos yüzünden önceki kömür sobalarından karbonmonoksit gazı sızıntılarından 152 kişi zehirlendi.
Elektrik ve telefon kesik
Doğu Anadolu'da ise kar yüzünden 2 bin köy yolu ulaşıma kapalı. Bölgede birçok yerleşim birimine elektrik verilemiyor, telefon görüşmeleri yapılamıyor. Yüksek kesimlerde üç metreyi aşan kar kalınlığı Erzurum'da 30, Kars ve Ağrı'da 25, Muş'ta 24, Ardahan'da 22 santimetreyi buldu.
Kar yüzünden Kırklareli'nin Dolapdere mevkiindeki alabalık çiftliğinde mahsur kalan Orhan Güçlü, eşi Sevinç ve oğlu Ferit sekiz gün sonra kurtarıldı.
Amasya'daki Boraboy Gölü kenarında piknik yapan 19 yaşındaki Salman Köklü, Sertaç Kara, 17 yaşındaki Nazif Varol ve 16 yaşındaki Serdar Öztürk alkol alıp buz tutan gölün üzerinde şakalaşmaya başlayınca bir anda buzların kırılmasıyla sulara gömüldü. Dalgıçlar Köklü, Varol ve Kara'nın cesetlerini çıkardı.
Yağışlar sürecek
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan
'uyarı'ya göre, Türkiye Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girdi. Batı bölgelerinde dün sele neden olan yağışların bugün yurdun büyük bölümünü etkilemesi bekleniyor. Bugün özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz'de etkili sağanak, Trakya ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur var.
Hava sıcaklığının kuzey ve iç kesimlerde 6-8 derece düşmesi bekleniyor. Bugün Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan tüm yerlerde yağış görülecek.
Yarın Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yağışlı olması bekleniyor.
(Radikal/dha)