Bu kış çetin geçecek

Geçen kışı ılık geçiren Türkiye'yi bu yıl mevsim normallerinden daha soğuk bir kış bekliyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Türkiye ve...

ANKARA - Geçen kışı ılık geçiren Türkiye'yi bu yıl mevsim normallerinden daha soğuk bir kış bekliyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Türkiye ve çevresi, ekim ve kasım aylarında ılık ve yağışlı, Aralık-ocak-şubat döneminde kuzey ve iç kesimlerin mevsim normallerine göre daha soğuk, iç ve batı kesimlerinse mevsim normallerine göre az yağışlı havanın etkisi altında olacak.
Planlama amaçlı hazırlanan uzun vadeli mevsimsel hava tahmin verilerinin analizleri doğrultusunda, sıcaklığın, kasım ayında Türkiye genelinde mevsim normalleri civarında, aralık-ocak döneminde ise kuzey bölgelerde mevsim normallerinden 0.5-1 derece daha düşük, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri civarında olacağı öngörülüyor.
Yağışların, kasım ayında Türkiye ve çevresi için mevsim normalleri civarında, aralık ayında güney ve iç kesimlerde, ocak-şubat döneminde iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında, diğer bölgelerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşmesi bekleniyor.
Okyanus soğukları
Kasım ayında Atlas Okyanusu üzerinden gelerek Kuzey ve Orta Avrupa genelini etkisi altına alacak yüksek basınç sisteminin, tahmin periyodu süresince hâkimiyetini koruyacağı, Türkiye ve Güney Akdeniz havzasının ise alçak basınç alanının etkisinde kalacağı tahmin ediliyor.
Türkiye ve çevresinin, ekim ve kasım aylarında ılık ve yağışlı, aralık-ocak-şubat döneminde ise kuzey ve iç kesimlerin mevsim normallerine göre daha soğuk, iç ve batı kesimlerin ise mevsim normallerine göre az yağışlı havanın etkisi altında olması bekleniyor. Aralık ve ocak aylarında, sıcaklık değerlerinin kuzey kesimlerinde daha düşük seyretmesi, dağlık alanlar için kar yağışı bekleniyor.
2007 kışı son 30 yılın ortalamasına göre 1-2 derece daha sıcak geçmişti. Ünlü kayak merkezlerini karsız bırakan, ayıların kış uykusunu geciktiren bu ılık kış ısınma harcaması azalan dar gelirli vatandaşları mutlu etse de uzmanları endişelendirmişti. Uzmanlar ılık kışın küresel ısınmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını konuşmaya başlamıştı. Meteoroloji'nin 2008 kışı tahmini bu yıl alıştığımız kışlardan birini yaşayacağımızı gösteriyor.
Kalın paltolar geri dönecek
Geçen kış ılık geçince palto, kaban, kazak gibi ürünlerin satışları umulanın altında gerçekleşmişti.
Üreticiler, ısınma eğiliminin bu yıl da devam edeceğini tahmin ederek tedbirlerini bu yıl yazdan almış ve bu yılki koleksiyonlarında daha ince modellere yer vermişti. (Radikal, aa)