Bu kış çok masraflı başladı

Türkiye daha kışın başında olmasına rağmen, sel ve kar yağışı nedeniyle meydana gelen zararın tespit edilebilen maliyeti şimdiden 1 katrilyon lirayı aşmış durumda. Zararın en büyüğü İçel'de: 11 günde üç büyük sel yaşayan
kentteki zarar 1 katrilyona yakın. İzmir ve Antalya da selden büyük hasar gören illerden. İstanbul ve Trakya ise kar mağduru. Öte yandan Meteoroloji yetkilileri, pazardan itibaren havaların düzeleceğini belirtiyor.

İSTANBUL - Karakış gelir gelmez önümüze ağır bir fatura koydu. Yurt genelinde günlerdir süren yoğun kara karşı verilen mücadelenin maliyeti ile şiddetli yağmurun neden olduğu selin konutlar ve tarım alanlarına verdiği zarar tespit edilebildiği kadarıyla
'şimdilik' 1.5 katrilyona yaklaştı. Ancak bir yandan yağış ve sel, bir yandan da hasar tespit çalışmaları sürüyor. Yani fatura daha da kabaracak. Yurt genelinde son günlerde meydana gelen doğal afetlerin yol açtığı tahmini zararlar şöyle:
İSTANBUL: Yağış, kentin birçok bölgesinde su baskınına neden oldu. Yağmur nedeniyle asfaltlarda ciddi bozulmalar, yol korkuluklarında, bordür, taş ve trotuvarlar ile dere yataklarının taşması nedeniyle istinat duvarlarında büyük maddi hasar meydana geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi
yetkilileri dere yataklarının temizlenmesinin
ağır bir fatura çıkaracağını, bozulan asfaltların yenilenmesi için ise yaklaşık 50 bin ton asfalt gerektiğini bildirdi. Bu zararların belediyeye faturası ise yaklaşık 12 trilyon lira. İSKİ de yağışlar sonrası 7 bin 278 kilometre fenni atık su kanalında, 2 bin 196 kilometre kara kanalında ve yağmur suyu kanallarında temizleme çalışması yapıyor.
ANTALYA: Vali Ertuğrul Dokuzoğlu, son iki ayda yağmur ve sel nedeniyle meydana gelen hasarın 53 trilyon 375 milyar liraya ulaştığını söyledi. Selin özellikle Kumluca ve Manavgat'ta ağır hasar yarattığını belirten Dokuzoğlu, "İl sınırları içinde altyapı hasarı 11 trilyon 829 milyar lira, tarım alanlarındaki hasar ise 41.545 trilyon lira" dedi.
Heyelan korkusu
İZMİR:Sağanak yağış Mersinli Yenimahalle'de 100, Narlıdere Sahilevleri'nde
20, Buca'da 30 ev ile 1. Sanayi Sitesi'nde 20 dükkânda baskına neden oldu. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde 75 fabrika sular altında kaldı. Bayraklı'da bir, Küçükyalı'da beş ev çöktü. Bayraklı, Ballıkuyu ve Kadifekale'de heyelan tehlikesi büyüdü. Zararın 40-50 trilyon lira arasında olduğu tahmin ediliyor.
DENİZLİ: Merkez ilçeye bağlı Yukarışamlı Köyü'nde Büyük Menderes'in kolu Kuzgun Deresi taştı, yedi ev ve 1.5 hektar tarım arazisi su altında kaldı. Köyün taşınması gündemde.
ÇANAKKALE: Bayram boyunca yağan kar sonucu 200'ün üzerinde köye ulaşım üç gün sonra sağlanabildi. Kentte dün etkili olan şiddetli yağış sele dönüştü, ancak zararın boyutu konusunda şimdilik bir açıklama yapılamıyor.
MUĞLA:Dalaman Çayı'nın taşması sonucu Fevziye Köyü'nde dört evi su bastı, 8 bin dekar tarım alanı sular altında kaldı. Fethiye'deki Eşen Çayı'nın taşması sonucu çevre köylerde yol ve sulama kanalları tahrip oldu.
BALIKESİR:Altınoluk'ta Şahindere Köprüsü yıkıldı. Zeytinli Güre Akçay'da çok sayıda evi su bastı. Altınoluk Belediyesi'ne ait Bent Otel'in bir bölümü yıkıldı. Belediye arıtma tesisi hasar gördü. Sel sularına kapılan 100 kadar küçükbaş hayvan telef oldu.
UŞAK:100 konutla 30 bin dekar tarım alanı su altında kaldı. Taşan Gediz Nehri ve Banaz Çayı tarım alanlarını sular altında bıraktı. Tarım arazilerinde hasar tespit çalışması sürüyor. Kentteki evlerde 32 milyarlık zarar saptandı. Bir gecede tüm altyapısı iflas eden Banaz'ın zararı 1.2 trilyon lira.
MANİSA:Gediz Nehri'ne bağlı Nif Çayı, yatağından çıkıp ekili alanları kapladı. Dere yatağına yapılan evlerden 45'ini su bastı.
Tekirdağ da 'yaralı'
AYDIN:Koçarlı, Söke ve Umurlu ilçeleriyle Çakırbeyli Köyü'nde 60'ın üzerinde evi su bastı. Şehir merkezinde de çok sayıda konut su altında kaldı. Aydın'ın Umurlu girişindeki Musluca 1 Köprüsü'nde heyelan oldu. Asfalt yer yer çöktü. Aydın-Kuşadası yolunda da kısmi heyelan oldu. Hasar tespit çalışmaları sürüyor.
TEKİRDAĞ:Enerji nakil hatlarında ve trafolarda tahminlere göre 150 milyar liralık zarar oluştu. Hayrabolu'da 20 evi su bastı. Çerkezköy'de derelerin taşması sonucu 20'nin üzerinde kamu kuruluşu, 300'e yakın ev ve 25 işyeri su altında kaldı, ilk tespitlere göre zarar 1 trilyonu aşacak.
KIRKLARELİ:Lüleburgaz ilçesinde şiddetli yağış ve karın erimesiyle 50 civarında evin bodrum katını su bastı. Ergene Nehri yükselince, Karamusul ve Durak mahallelerinde bulunan köprüler hasar gördü. Maddi zarar 200 milyar lira olarak tahmin ediliyor.
KONYA: Akşehir'e bağlı Yazla, Altuntaş ve Karahüyük beldeleri ile Söğütlü ve Yaşarlar Köyü'nde su baskını sonucu 450 milyar liralık zarar meydana geldi. Seydişehir'deki Akçay ve Çarşamba derelerinin
taşması sonucu ekili araziler sular altında kaldı. İl genelinde toplam hasarın 1-1.5 trilyon lira arasında olduğu belirtildi.
KOCAELİ: Yağışlar yüzünden trafoların patlaması ve direklerin yıkılması sonucu 175 milyar lira zarar meydana geldi. Depremzedeler için yaptırılan kalıcı konutların istinat duvarlarının çökmesi sonucu heyelan tehlikesi yaşandı.
SAKARYA: Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş'nin zararı, 100 direk çökmesi, beş trafonun patlaması sonucu 300 milyar lira oldu.
YALOVA: Yalova ve ilçelerinde toplam 970 sera, kar ve don nedeniyle 10 trilyon lira zarar gördü.
Karla mücadele
Köy Hizmetleri Genel Müdürü Hüseyin Alioğlu, 33 bin 51 köy yolunu açık tutmak için mücadele verdiklerini söyledi. Halen 1500 köy yolunun ulaşıma açılması için çalıştıklarını belirten Alioğlu, "Geçen yıl karla mücadelenin maliyeti 95 trilyon lira oldu. Bu yıl yağışların bu şekilde devam etmesi halinde maliyet 150 trilyon lirayı bulur" dedi.
En zararlı il İçel
11 günde üç büyük sel yaşayan İçel'in, yaklaşık 1 katrilyon lira zarar gördüğü tahmin ediliyor. Mut ilçesindeki Gezende Barajı taştı ve kapaklarının açılması sonucu havzayı su bastı, 25 trilyon liralık hasar meydana geldi. Merkez ilçe Mersin'deki
iki selde 2 bin 500 ev ve işyerini su bastı. 119 bin dönüm sera ve sebze-meyve bahçesi, Tarsus'ta 200 bin dönüm buğday alanı sular altında kaldı.
Felaketten sonra oluşturulan kriz masasının tamamlanmayan çalışmasına göre, Mersin merkez, Tarsus, Erdemli, Silifke, Gülnar, Bozyazı, Anamur ve Aydıncık'ta toplam 6 bin 493 konut, işyeri ve resmi binadan 6 bin 188'i az hasarlı oturulur, 152'si oturulamaz durumda. Konutlardan 6 bin 461'inde
eşya ve gıdalar kullanılmaz hale geldi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, altyapıda 50 trilyonluk zarar belirlediklerini söyledi.
(dha, Radikal)