Bu konuşmaya da işlem yok

Yargıtay, eski başkan Eraslan Özkaya'nın, mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın bir dosyası hakkında Çakıcı'nın adamlarına bilgi verirken polis takibine yakalanmasının ardından yeni bir skandala sahne oldu.

ANKARA - Yargıtay, eski başkan Eraslan Özkaya'nın, mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın bir dosyası hakkında Çakıcı'nın adamlarına bilgi verirken polis takibine yakalanmasının ardından yeni bir skandala sahne oldu. Yargıtay Ceza Genel Kurulu Yazıişleri Müdürü M.Ö., Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi'ne (VKGBH) yönelik Girdap Operasyonu kapsamında tutuklanan Ahmet Cinali'yle konuşurken polis takibine yakalandığı ortaya çıktı. Özkaya'yı aklayan Yargıtay , M.Ö. hakkında da işlem yapmadı.
Polis, geçen temmuzda VKGBH'ye yönelik çete operasyonu başlatmıştı. Aralarında derneğin genel başkanı Taner Ünal, ikinci başkanları Ahmet Cinali, Vehbi Şanlı ve Salih Zeki Balaban'ın da bulunduğu 19 zanlı tutuklanmıştı. Zanlılar hakkında suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturdukları, tehdit, şantaj ve gasp yaptıkları, devletin bağımsızlığını zayıflatmaya, birliğini bozmaya, hükümeti ortadan kaldırmaya yönelik provokatif eylem yaptıkları gerekçesiyle 23'er yıldan 57'şer yıla kadar hapis isteniyor. Zanlıların, bazı yargı üyeleri, asker ve polislerle bağlantılı oldukları belirlenmiş; çete üyeleriyle bağlantılı kişilerin dosyaları kurumlarına gönderilmişti.
Çeteyle bağlantılı yargı üyelerinden birinin, Yargıtay Ceza Genel Kurulu Yazıişleri Müdürü M.Ö. olduğu ortaya çıktı. M.Ö. ile Cinali arasındaki konuşmalar, Yargıtay'a ulaştı. Ancak Yargıtay, M.Ö.'nün bahsi geçen dosyalarla ilgili girişimde bulunmadığı gerekçesiyle soruşturma açılmasına izin vermedi. Bu arada; M.Ö. gibi VKGBH üyeleriyle telefonda konuşurken takibe yakalanan üç Yargıtay çalışanı için de aynı karar aldındı.
Yargıtay, Alaattin Çakıcı'nın bir dosyası hakkında Çakıcı'nın adamlarına bilgi verirken polis takibine yakalanan Eraslan Özkaya hakkında da benzer bir karar almıştı. Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu, Özkaya hakkında telefonlarının dinlemesi için mahkemeden karar alınmadığı ve dolaylı dinlemelerin delil olamayacağı gerekçesiyle Özkaya hakkında herhangi bir işlem yapılmamasına karar vermişti.
M.Ö. ile Cinali arasındaki telefon görüşmelerinden bazıları şöyle:
'Çocukların işleri oluyor'
Cinali: Sevgili M., sevgili müdürüm, ne ediyorsun?
M.Ö: Vallaha iyiyim abi, nerdesin, ne var ne yok? Hiç sesiniz çıkmıyor.
Cinali: Benim şimdi senden bir ricam var sevgili müdürüm.
M.Ö: Buyur abi.
Cinali: Bizim İzmir Ülkü Ocakları Başkanı, başkan yardımcısının, bizim yavrularımız onlar tamam mı, bozkurtlarım, sen biliyorsun zaten meseleyi. Zaman zaman bizim çocuklara da sıkıntıları ve adliyelik işleri de oluyor. Şu anda sizin kurumda da var bir şeyleri. Şimdi sana hemi bir merhaba etsin aslan gibidir onlar, senin telefonunu da onlara verecem onlar gelecekler yanına telefon muhabbetine değil de.
M.Ö: Şeye gerek yok abim, senin selamını getirsinler yeter.
'3. Daire'ye olur mu?'
Cinali: Bekliyorum ben. Gelmeden bir gün önce bana telefon aç, burda güzel bir gün geçirelim, bizim bir dosyamız vardı, sana vermiş galiba Ali.
M.Ö: Hee bende o.
Cinali: O hangi tarafta acaba, üçe gönderebilir miyiz onu?
M.Ö: Sekizinci masada bekliyor. O, sekizin görevi olduğu için sekize gelir, duruyo da şimdi herhangi bir şey yok yani.
Cinali: Ona ciddi bir hassasiyet gösterelim istiyoruz, neyse de gerekeni yaparız.
M.Ö: Gerekeni yapacak bir şey yok, inşallah şey olur da, hayırlısıyla sekize bir geçsin de bakalım. Ne durumu, ne olacak, ne edecek, savcılık ne diyecek olmaz mı?
Cinali: Çok teşekkür ediyorum, sevgili müdürüm.
M.Ö: Sağ olun, sağ olasın, ben de teşekkür ederim.
'Takipte gol yemeyelim'
Cinali: Ankara'dayım evet.
M.Ö: Allah Allah, ee görüşemeyecek miyiz abi?
Cinali: Daha sonra ben gelecem zaten az bir işim var, ben bir merhaba edeyim sana dedim telefonla beraber. O arada şey oldu, bir de o bizim öbür şeyi biraz onu iyi takipte gol yemeyelim ondan, ben şu Zeki abiyi şey yapacam.
M.Ö: Ya olur mu? Ahmet abi tamam, ben bak dün baktım yine.
Cinali: Sevgili M., yine organizasyonunu yapacağız, gelecem ben bayramdan sonra Zeki abini alacaz tamam? Onu programına göre işte o Ermeni Akhisarlı ile ilgili bir şeyler yapacağız tamam mı?
M.Ö: Bak senin gıyabında haberin olsun yani tamam mı? Cengiz'e sor, sana anlatır, bir araya geleceğiz tamam mı? Kapalı olan yerleri var, onları komple açacağız yani.