'Bu, kötü senaryo değil'

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de şu anda kuş gribine ilişkin kötü senaryonun gerçekleşmediğini vurguladı ve "Kuş gribinin insandan insana geçme ihtimalini göz önüne alarak mutlak ihtiyatlı olmalıyız" dedi.

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de şu anda kuş gribine ilişkin kötü senaryonun gerçekleşmediğini vurguladı ve "Kuş gribinin insandan insana geçme ihtimalini göz önüne alarak mutlak ihtiyatlı olmalıyız" dedi.
AB'nin 'Türkiye'ye seyahat yapmayın' çağrısında bulunacağını düşünmediğini belirten Akdağ, şunları söyledi: "Gayet iyi hazırlanmış yerinde ve zamanında müdahaleyle kuş gribi kontrol altına alındı. Kuş gribinin insandan insana geçme ihtimalini göz önüne alarak mutlak ihtiyatlı olmalıyız. Dünya Sağlık Örgütü'nün uyarılarına karşı ev ödevlerimizi yapmalıyız. Muhtemel bir grip pandemisi sadece Türkiye için değil, tüm dünya için söz konusu. Kanatlılarda virüs görülmeden önce biz, grip pandemisine karşı temmuzdan itibaren ulusal program hazırladık. Programı uzmanlar ve sektörün diğer bileşenleriyle birlikte yapıyoruz. Kuş gribi şu an için sadece kanatlı hayvanlar arasında görülen bir hastalık ve tamamen kontrol altına alındı. Virüsün bulaşıcılığı çok yüksek değil. Ancak kanatlı sektöründe çalışanlarda risk var. Sağlık ile Tarım ve Köyişleri bakanlıkları olarak her türlü tedbiri aldık. Ama işletmeler de dikkatli olmalı. Şimdiye kadar Türkiye'de tek bir insan vakası görülmedi. Dünyada
ise insandan insana bulaşan kuş gribine hiç rastlanılmadı."
'İlaç sıkıntımız yok'
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmet Genel Müdürü Turan Buzgan da, ilaç stoku konusunda sıkıntı yaşanmadığını vurguladı: "Bakanlık ilaç stokunun sağlanması için girişimini tamamladı. İhtiyaç olursa elimizde ilaç olacak, bölgede de ilaç sıkıntısı yok. Şu an bakanlık 60 bin kutu ilaca sahip.
Aşırı hassasiyetle ilaçları evlerde depolamak anlamsız." Buzgan, kışları görülen griple kuş gribinin ilgisi olmadığını vurgulayarak, Dünya Sağılık Örgütü'nün virüsün genetik yapısının değişmesi ihtimaliyle önlem aldığını, Türkiye'nin de gerekeni yaptığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7601417601410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.