Bu köy düğünleri unuttu

Doğal sit alanı ilan edilerek özel çevre koruması kapsamına alınan Muğla'nın Kuyucak Köyü'nün erkekleri evlenemez oldu. Ev yapımına izin verilmeyen köyde kızların çoğu kentli erkeklerle evlenip köyü terk etti.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Doğal sit alanı ilan edilerek özel çevre koruması kapsamına alınan Muğla'nın Kuyucak Köyü'nün erkekleri evlenemez oldu. Ev yapımına izin verilmeyen köyde kızların çoğu kentli erkeklerle evlenip köyü terk etti. 580 nüfuslu köy 25 yıldır düğün görmedi!
Muğla merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Kuyucak Köyü'nün arazileri, 25 yıl önce özel çevre koruma (ÖÇK) ve birinci derecede doğal sit alanı, köy merkezi ise ikinci derece doğal sit alanı ilan edildi. Bu karardan sonra genç erkekler evlenemez oldu. 150 aile köyü terk etti. Evlenme çağındaki 40 çift ise sit kıskacından kurtulacakları günü beklemeye başladı. Köylülerin sıkıntısını öğrenen Muğla İl Genel Meclisi üyesi AKP'li Erdal Çiçek, Kuyucak'a gelip köylülerle görüştü.
Muhtar: Bir harita hatası!
Muhtar Nihat Pekmezci, 1980'de Gökova'daki Akyaka Beldesi yakınlarında bulunan İdyma Harabeleri ve Gökova'yı korumak amacıyla, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun harita üzerinde inceleme yaptığını, köyün bazı arazilerinin Taşburnu Dağları'nda kalması ve denize yakın olması nedeniyle koruma ve sit kararı alındığını anlattı. Pekmezci, şunları söyledi: "Masa başında karar veren yetkililer, bir türlü gerçeği görmek istemedi. Köyümüz denize yakın değil. Sahilden 14 kilometre uzaklıkta. Sadece tapu kayıtlarına göre Gökova Koyu'na diklemesine inen dağların tepesinde zeytinlik araziler var. Haritadan bakınca denize sıfırmış gibi görünüyor. Köy içindeki evlerimizi onarmak için izin almamız, ağır restorasyon maliyetini karşılamamız gerekiyor. Sorunumuzu birçok kez valiliğe yazılı olarak iletmemize rağmen sonuç alamadık. Köyde tarihi mekân yok."
'13 yıldır nişanlıyım'
Yaz aylarında Bodrum'da turistik tesislerde çalışan köyün kızlarından 21 yaşındaki Nigar Ekşi de, Bodrum'dan bir gençle nişanlı olduğunu anlattı. Ekşi, "Köyde 25 yıldır gençler ev yapamıyor. Evlenenler 50 metrekarelik evlerde 10-12 kişi yaşamayı göze alıyor. Dağın başında unutulduk" diye konuştu.
Köylülerden Zeynel Akan ise, "41 yaşındayım. 13 yıldır nişanlıyım" diye konuştu.
Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü arkeolog Erdal Korkmaz, bugüne kadar kendilerine yazılı başvuru gelmediğini söyledi. Korkmaz, "Köylüler başvursun, uygunsa değerlendiririz" dedi.
'Muğla'nın yüzde 26'sı böyle'
Vali Hüseyin Aksoy ise Muğla'nın yüzde 26'sında benzer sorunlar yaşandığını belirterek, "Özel Çevre Koruma Kurulu Başkanı'yla yaptığım görüşmelerden, bölgeye özel olarak gelecek teknik ekibin çok kısa zamanda yerinde incelemeler yaparak, planların yeniden gözden geçirileceğini ve mağdur köylülerin yaşam şartlarını kolaylaştırıcı halde yeniden düzenleneceğini öğrendim" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7400347400340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.