Bu köyde farklı bir elektrik var!

Yaylanın güzelliğinin ve komşuluk ilişkilerinin bozulacağını söyleyen Rizeli köylüler, Şal Yaylası'na elektrik bağlanmasına karşı mücadele başlattı.

RİZE - Yaylanın güzelliğinin ve komşuluk ilişkilerinin bozulacağını söyleyen Rizeli köylüler, Şal Yaylası'na elektrik bağlanmasına karşı mücadele başlattı. Çamlıhemşin ilçesi Şenyuva Köyü'nden 86 köylü, 'Elektrik istemeyiz' diye imza topladı. Köylüler, yaylaya televizyon sokulmaması ve elektrik hatlarının yeraltına alınması koşuluyla ikna edilebildi.
Şenyuva muhtarı Atilla Güner, bir süre önce köylülerinin yılın sekiz ayı ortak olarak kullandıkları 2 bin rakımlı, 150 haneli Şal Yaylası'na elektrik getirilmesi için Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. Rize İl Müdürlüğü'ne başvurmuştu.
Ama yayladan 86 köylü, bunu duyar duymaz jet hızıyla imza toplayıp dilekçe yazdı. 'Elektrik istemeyiz' diyen köylülerin meramını Birgül Orhan anlattı: "Yayla köyümüzde komşuluk ilişkileri çok iyidir. Herkes birbiriyle konuşur, sohbet eder, bağırır çağırır. Herkes bir araya toplanır, horon oynar. Ama elektriğin gelmesiyle komşuluk ilişkilerimiz bitecek. Herkes televizyon başına toplanıp dizi izleyecek. Horon oynanmayacak. Muhabbetimiz kalmayacak."
Toplumsal iletişim şart
Gerginliği bitirmek, "Karşı çıkanlar da haklı" diyen muhtar Güneri'ye düştü:
"Elektrik hatları yaylanın görüntüsünü bozacaktı. Ama biz buna karşı sokak lambası koymadık. 2 bin metre rakımda elektrik dağıtımını yer altından yaptık. Şehirlerde komşuluk ilişkileri yok denecek kadar az. Yaylada televizyonla, bilgisayarla vakit geçirirseniz, yaylanın şehirden farkı kalmayacak. Ama biz köylüler olarak 'Yaylaya televizyon çıkarmayacağız' diye karar aldık. Değişik şehirlerde yaşayan köylülerimizin çocukları yaylada tanışıyor, birbirinden kopmuyor. Toplumsal iletişim burada daha fazla."
Köylülerin işbirliğiyle yaylada elektrik hatlarını yeraltına aldıklarını belirten Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. İl Müdürü Sultan Yılmaz, 150 haneden 46'sının abone işlemi yaptırdığını söyledi.

* * * * *
Herkes dizi izler horon biter!
Yılın sekiz ayını Şal Yaylası'nda geçiren köylüler 'Elektrik gelince herkes dizi izler. Horon tepen kalmaz. Yaylanın güzelliği bozulur' diye bastırınca muhtar araya girdi. Köye televizyon girmemesi ve 2 bin metre rakımdaki elektrik tellerinin yeraltına alınması koşuluyla elektrik getirildi.