'Bu maydanoz davası değil'

Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, eşi Füsun Erdil ve kızı Deniz Erdil'in 'görevi kötüye kullanma ve görevi suiistimal' suçlarından yargılandığı davada, askeri savcı, "Bu basit bir maydanoz davası değil" dedi.

ANKARA - Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, eşi Füsun Erdil ve kızı Deniz Erdil'in 'görevi kötüye kullanma ve görevi suiistimal' suçlarından yargılandığı davada, askeri savcı, "Bu basit bir maydanoz davası değil" dedi. Savcı, Hazine'nin 160 bin YTL zarara uğradığını belirtti.
Davanın dünkü duruşmasında ilk olarak İlhami Erdil'e yönelik suçlamalara ilişkin İstanbul'da dinlenen tanıkların ifadeleri okundu. Erdil'in, Etiler'deki iki evin alımında yardım ettiğini öne sürdüğü teyzesinin oğlu Muhterem Kolay'ın oğlu Selçuk Kolay, "Babam, 'Ona babalık yapacağız' dedi ve ev alındı" dedi. Dava konusu iki evin alımına aracılık eden komisyoncu Ahmet Mamak, satış rakamlarını net bir şekilde anımsamadığını söyledi. 1999-2001 arasında İstanbul'da İkmal Grup Komutanı olarak görev yapan deniz kıdemli albay Bahri Yılmaz Mısırlı da, Erdil'in Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'ndaki yangın tüplerinin değiştirilmesini istediğini, Erdil'in emir subayı yardımcısı yüzbaşı Yalçın Kayatunç'un kardeşi Engin Kayatunç'un da, "İşi ben alacağım" dediğini ifade ederek şunları söyledi:
'Bir Erdil'e anlatamadım'
"Engin Kayatunç yüksek teklif verdi. Ben de işi ona yaptırmadım. Kuvvet komutanının emrini yerine getirmemek, albay rütbesindeki bir kişiyi sıkıntıya sokar. Komutanım zaman zaman arayıp Engin'e yardımcı olup olmadığımı sorardı ve bazen zedeleyici şekilde konuşurdu. Baskıdan bunalmıştım. Kalp spazmı geçirdim. Konuyu sonunda dönemin Kuzey Deniz Saha Komutanı Korgeneral Özden Örnek'e açtım. Bana 'Doğrulardan ayrılma' dedi."
Kayatunç'un, Erdil'in iyi niyetinden istifade ederek bazı usulsüz işler yaptırmaya çalıştığı izlenimi edindiğini kaydeden Mısırlı, "Ancak bunu bir sayın Erdil'e anlatamıyordum" diye konuştu.
Duruşmada, Erdil'in eski özel kalem müdürü tuğamiral Cem Güldeniz de tanıklık yaptı. Komutanlık konutunda sadece NATO ve misafir kuvvet komutanlarına verilen yemekleri bildiğini belirten Güldeniz, "Beş yıldızlı otel kalitesinde ağırlama yapılırdı" dedi.
Savcı ise Erdil'in iki yıllık görevi süresince komutanlık konutunda 30 yemek verildiğini belirterek şöyle konuştu: "Her davette 20-25 kişinin ağırlandığı varsayılsa, tutarı birkaç yüz milyon lirayı geçmemesi ve iki yıllık masrafın 25-30 milyar lira kadar olması gerekirdi. Hazine zararının 160 milyar lira olması, davanın basit bir maydanoz davası olmadığını ortaya koymaktadır."
Diğer tanıklar Flamingo pastanelerinin kurucu ortağı Saffet Tarı ve Tahmis Kuruyemiş'in ortağı Yavuz Çetinkaya da, konuta sipariş gönderdiklerini anlattı. Çetinkaya, "1999 yılında üç parti halinde 12.5 milyar liralık hediye sepeti halinde kuruyemiş sattık. O dönem için iyi bir alışverişti" diye bilgi verdi.
Mahkeme, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1999-2001'de konutta yapılan ağırlama ve yemek listelerinin istenmesine karar verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7432197432190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.