'Bu mekanda Alevi'ye servis açılmaz'

'Bu mekanda Alevi'ye servis açılmaz'
'Bu mekanda Alevi'ye servis açılmaz'
İngiltere'den bayram tatilinde Malatya'ya gelen Kemal Ateşoğulları ve akrabalarına, girdikleri bir restoranda Alevi olduğu için servis yapılmadı. Jandarma "Mekan sahibi isterse servis açmaz" dedi.

Malatya’daki Darende Gülpınar Şelalesi'ne gezmeye giden Kemal Ateşoğulları ve akrabaları bir restoranda balık yemek istedi. Mekan sahibi F.G., Ateşoğlu’nun akrabalarının kolunda Zülfikar dövmesini görünce ailenin restoranda oturabilmeleri için iki yüz lira talep etti. Bu tutumun nedeni Ateşoğulları’nın mekan sahibi F.G. ile görüşürken aralarında geçen diyaloglar sırasında ortaya çıktı.
Evrensel'den İsmail Afacan'ın haberine göre, 200 TL talebinin nedenini soran Ateşoğulları’na F.G., “Sizin teşkilatınızı tanıyorum, size yer vermem” dedi. Bunun üzerine Ateşoğulları, “Bizim teşkilatımız neymiş” diye sorunca şu yanıtla karşılaştı: “Siz Alevisiniz, size servis yapamam, yer de vermem.” Daha sonra mekan sahibinin adamları Ateşoğulları ve ailesinin üzerine yürümek istedi. Yaşanan gerginlik üzerine restorana jandarma geldi. Jandarma, buranın özel mülk olduğunu söyleyerek, “Mekan sahibi isterse servis açmaz” dedi.

Jandarma sebebin ne olduğunu sorunca Ateşoğulları, Alevi oldukları için böyle bir tutumla karşılaştıklarını dile getirdi. Ateşoğulları, yaşananların ardından mekan sahibi F.G hakkında şikayetçi oldu. Ateşoğulları, Türkiye ’de hâlâ böyle tutumların olmasına anlam vermediğini söyledi. Bu işin arkasını bırakmayacağını dile getiren Ateşoğulları, Türkiye’deki yargı sürecinde bir sonuç alınamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını belirtti. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve AKP Sivas Milletvekili ve Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a durumu aktardığını söyleyen Ateşoğulları, “Gerekeni yapacaklarını söylediler, bekleyip göreceğiz” dedi. 

Bu restoranda Alevi'ye servis açılmaz!


  http://www.radikal.com.tr/1146157114615737

  YORUMLAR
  (37 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ALIN SİZE MEDYA VAHŞETİ İDDİASI - HARAYDIN

  "Adam olmamanın şartlarından birincisi insanların dil,renk, din, mezhep ayrışması üzerinden çatışmasıdır. Bir insana rengi yada mezhebi üzerinden ayrımcılık yapmak insanlığa karşı suç işlemektir, özel mülkiyette bu serbest diye bir şey olamaz. Ne demek özel mülkiyette ayrımcılık yapılabilir demek? Ama bu haberin aslı yoksa bu yayını yapmakta aynı derecede aşağılık bir ayruımcılık ve insanlık suçudur" DEMİŞTİK YA HEMEN işin sonuna fark geldi. Adamın ticari mekanında servis ve yiyecek istemeyiz biz piknik yapacağız diye bir talep varsa bunu reddetmekten doğal ne olabilir? Durum buysa bu vahşi haberciliğin sebep olduğu insanlık suçunu kim düzeltecek. bELEŞÇİLİK NE zaman Alevilik oldu, beleşçiliği kabul etmemek ne zamandır Alevi düşmanlığı sayılıyor? Sizin insanlığınız bu kadar mı? Medya eliyle ayrımcılık ve çatışma propogandası ağır bir insanlık suçudur. Ne bu şimdi?

  birde işletmeci dinlenmeli (yargısız infaz) - mriozen

  ben günpınar köyü/ darende li vatandaşım bizim köyümüzde her hangi bir din, ırk, meshep ayrımcılığı olmayan bir köy olup hertürlü ayrımcılığın karşısındayız her türlü ayrımcılığı şidetle kınıyoruz. fakat internet sitelerine baktım hiç işletmeci ye cevap hakkı verilmemiş. işletmeciyle konuşulduğunda kesinlikle kendilerine hiçbir basın organından cevap hakkı verilmediğini söylüyor. olayda başlıkla tezat olarak ailenin istediği aslında bulundukları mekanda servis açılmadan ücret vermeden piknik yapmak istemek

  Jandarma karar mercii değil. - brandywine06

  Tutanak tutup savcılığa göndermesi gerekirdi. Zaten bu olaylardan sonra kimse orada oturup da yemek yemez. Ayrıca halka açık hizmet veren yerler özel mülk çerçevesinde değerlendirilmez. Şuna hizmet veririm, buna vermem diyemez. Adamın evi değil orası. Ticari bir işletme. Türkiye'de Alevilere yönelik ayrımcılık hep vardı ama AKP iktidarı döneminde iyice arttı. Üniversitelerde, o üniversite adına yurt dışında doktora yapıp döndüğü için mecburen kadroya alınan ama bir tek iş yaptırılmayan, ders verdirilmeyen, gitsin diye dışlanan Aleviler var. Yetişmiş elemanı mezhebi nedeniyle kullanmayıp kaçırmayı Müslümanlık zannediyor, üstelik bunlar üniversitede profesör. Alevi olduğu için sürekli soruşturmaya maruz kalanlar var. Üst düzey bürokraside bir tane Alevi yoktur. Yani bu olayda şaşıracak bir şey yok. Gidişatımıza çok uygun bir olay. Hatta gösterge niteliğinde.

  İşletmeci anayasal suç işlemiş. - Su Cemre Sim

  Düşünce özgürlüğünün olmadığı yerde,halk bu kadar cahil,bu kadar sefil olabiliyor.Derhal Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulsun,işletmesi Ceza Hukuk açısından da ''nefret suçu''işlemiş.Ramazanda lokantasını açmasın çok istiyorsa.Jandarma ne bilsin,hukuk ehli değiller.Ama,tutanak tutmak zorundalar.Ben daha kötüsünü yaşadım Sultanahmet'de.Bir süre önce Ramazanda bacağımı köpek ısırmıştı,Kuduz Dispanseri'ne gittim.Kuduz aşısı yapacaklar,ama kahvaltı bile yapmamıştım.Yemek yememi söylediler,ben de oradaki Sultanahmet Köftecilerinin birine girdim;köfte istedim.Adam yüzüme baktı,''Ramazanda servisimiz yok.''dedi.Dünyanın uğrak yeri olan merkezi bir yerde,şaşırdım.Bacağım çok acıyordu,kanlı bacağımı gösterdim,adam sanki;''Başımı belaya sokma,çek git.''der gibi yüzüme baktı.Bir yakınım Kaddafi zamanında Libya'ya gitmişti Alman arkadaşları ile.Libyalı gençler sahile oturuyormuş,hem turist kadınları kestiriyormuş,hem de Müslüman bir kadın adı duyarlarsa,gelip kolundan tutup zorla çıkartıyorlarmış denizden.Bayan arkadaşım Almanları uyarmış,''Aman adımla beni çağırmayın.''demiş.Otuz beş yıl önce Erzurum'daydım,Erzurum da ramazanda yemek yiyen yabancı turisler,Amerikan askerleri dövülürdü.Sizin yemeğinizi mi yiyor o insan sizin orucunuzu mu yiyor?Şimdi İstanbul bile Erzurum oldu.Bu gidişle ya Afganistan oluruz,ya da Suudi Arabistan.

  haber gerçekten aktarıldığı gibiyse.... - memo34

  Anadolu insanı güzeldir fakat, beyinleri başkaları tarafından programlandığı zaman zalim de oluveriyor, katil de oluveriyor, faşist de oluveriyor, insanlıktan da çıkabiliryor.

  hasbhasb yorumuna binayen - Wake

  Sevgili cok dusunceli arkadasim! Restoran sahibi dinsiz olsa sunnilere de servis acmaz. On düsün bir konus....

  misafirperverlik - uigure

  90li yillardi Elmali'ya WDR Tv (alman devlet Televizyonu) icin cekime Pir Sulatan MUSA senliklerine gittik bir alman arkadasimla, cok gec oldu geri Antalya'ya Otele dönmemiz imkansiz, büyük insan Fikret Otyam'a telefonla sorduk, "hic cekinmeden penceresinde isik yanan her hangi bir kapiyi calin" dedi. "zira misafir bir Alevi icin Alinin ta kendisidir" Biz utangac - cekingen bir kapiyi caldik, güler yüzlü yasli bir köylü kim oldugumuzu bile sormadan, bizi iceri aldi, duvarda Alinin temsili, ter-temiz bir oda, yere bir yatak yapti, sabah tüm aile sanki 40 yildir ahbapmis gibi kahwaltiya oturduk. Hey kebabci, simdi eger sende zerre kadar haysiyet warsa simdi birazcik utan, zira ben cok utandim.