'Bu mesele Barış Atay meselesi değildir'

'Bu mesele Barış Atay meselesi değildir'
'Bu mesele Barış Atay meselesi değildir'

Barış Atay hukuksuz gözaltılara tepki gösterirken, Redhack soruşturması nda serbest bırakılan Taylan Kulaçoğlu dün ikinci kez gözaltına alındı.

Ankara ’da ‘Redhack’ ve ‘Anonymous’ soruşturması kapsamında, dört gün gözaltında tutulduktan sonra savcılık tarafından serbest bırakılan Barış Atay, yaptığı basın açıklamasında “Bu bir Barış Atay meselesi değildir” dedi.
Sanat Meclisi, Barış Atay’ın Redhack soruşturması kapsamında gözaltına alınmasına ilişkin Beyoğlu’nda bulunan Yeşilçam Sineması’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya sanatçı Barış Atay da katıldı. Sanat Meclisi adına yapılan basın açıklamasında hükümet eleştirilirken, Gezi olaylarına değinildi. Açıklamada şunlara yer verildi: “Hükümetin her türlü hak aramayı gazla TOMA’yla ezmeye çalışan tavrından dolayı insanlar ‘yeter artık’ dedi ve sokaklara çıktı. Halkın bu öfkesine ve coşkusuna, halkın bir parçası olan aydın ve sanatçılar da kayıtsız kalmadı. Memet Ali Alabora, Barış Atay, başka nedenler bahane edilerek gözaltına alınan diğer sanatçılar ve onlar nezdinde bize yapılan bu uygulamayı protesto ediyoruz.”
Barış Atay da açıklamasında kendisiyle birlikte gözaltına alınan arkadaşlarının ismini tek tek sayarak, “Asıl yürekli insanlar onlardır” dedi. Atay, şunları söyledi:
“Biz Sanat Meclisi olarak, sürekli halkın yanında olduğumuzu söyleyerek bir araya geldik. Sizlerin de dikkat çekmeniz gereken, sadece bizim ismimiz değil, asıl isimleri duyulması gereken yürekli insanlar olduğunu düşünüyorum. Salih, Uğur, Taşkın, Ulaş, Abidin, Erbay, Necmi, Taylan, Meltem, Duygu, Alaattin, Emrah ve Murat... Asıl desteği, asıl takdiri hak eden, gerçekten yürekli olan insanlar onlar. Bu bir Barış Atay meselesi değildir. Bu bir sanatçı meselesi değil, popülerlik meselesi değil. Çünkü bu hukuksuz davalarla insanların sorgusuz sualsiz kodese atıldıkları, tutuklandıkları günleri her zaman gördük. Bundan sonra görmemek için daha büyük savaş verecektir bu insanlar.”