Bu meseleye yüreğimizi koyduk

Bu meseleye yüreğimizi koyduk
Bu meseleye yüreğimizi koyduk
Başbakan Erdoğan, "Provokasyonlara, tahriklere, sabotajlara rağmen yılmayacağız. Biz bu işe yüreğimizi koyduk" dedi. Başbakan, genel af gibi bir düşüncenin de olmadığını vurguladı.

BALIKESİR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün Balıkesir’de buluştuğu sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden, Türkiye’nin terör sorununu çözmek için kendilerine inanmalarını ve destek vermelerini istedi. Erdoğan, “Ne zaman bir girişimde bulunsak karşımızda hendekler bulduk. Ne zaman harekete geçsek karşımızda provokasyonlar, tahrikler, sabotajlar bulduk. Bunları bir mazeret, bahane olarak söylemiyorum. Bunların hiçbiri bizi yıldırmadı. Biz bu işi inşallah çözeceğiz dedik. Bu meseleye biz yüreğimizi koyduk” dedi.
Terörün önlenmesi için başlattıkları barış sürecini anlatan Erdoğan, Türkiye’nin sorunlarını erteleyerek, çözümsüzlüğe terk ederek istediği hedeflere ulaşamayacağını belirtti. Terörün Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çöktüğü 20 yıl boyunca bu meselenin üzerine cesaretle, kararlılıkla ve en önemlisi de samimiyetle gidilmediğini ifade eden Erdoğan, “Ne zaman bir girişimde bulunsak karşımızda hendekler bulduk. Ne zaman harekete geçsek karşımızda provokasyonlar, tahrikler, sabotajlar bulduk. Bunları bir mazeret, bahane olarak söylemiyorum. Bunların hiçbiri bizi yıldırmadı. Biz bu işi inşallah çözeceğiz dedik. Samimiyetle üzerine gittik. Bu meseleye biz yüreğimizi koyduk. Ve Allah’ın izniyle, milletimizin desteğiyle bu yolda yürüyoruz” diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun daha önce bu konuları çözüme kavuşturmak için kendilerinden randevu talebinde bulunduğunu, üç arkadaşıyla geldiklerini, kendisinin de üç arkadaşıyla görüşmeye katıldığını hatırlatan Erdoğan, bu üçer kişinin oturup birlikte çalışma yapmalarını istediğini dile getirdi. Görüşme sırasında, toplantıya katılanlardan birinin “Bebek katili ile bir araya gelme” dediğini aktaran Erdoğan, şöyle konuştu: “Sevgili kardeşim bakın bu aynı mantıktır. İfade ettiğim mantığın ta kendisidir. Dünyada hangi ülkeye giderseniz gidin, o ülkenin iktidarları istihbarat mensupları ile sadece terör suçlularıyla değil, her türlü suçluyla giderler görüşmeler yaparlar. Onlardan belli şeyleri almanın gayreti içine girerler ve çözümü böyle getirirler. Bunlar olmazsa zaten çözüm olamaz. Şu anda benim istihbarat teşkilatım bu görüşmeleri yapıyorsa niçin rahatsız oluyorsunuz. Orada bir çözüm umudu varsa biz bunu ararız arkadaşlar. Biz akan kan dursun istiyoruz. Bunun için bu adımları atıyoruz. Aksi takdirde bunu durduramazsınız.”

Önüne gelen şehit derneği kuruyor
Erdoğan, zaman zaman gaziliğin bazı çevrelerce istismar edildiğini belirterek, “Gazi olabilirsin, eyvallah, bu bir şereftir bununla övün, ama istismar etmeyin. Önüne gelen şehit, gazi dernekleri kuruyor. Bu da olmaz. Bir yere kadar saygı getirir, bir yerden sonra bakarsınız o kaybolur” dedi.
Toplantıda genel af konusuna tepki gösterenlerin olması üzerine buna da değinen Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Biz genel affın olmayacağını defaatle ifade ettik. Ben bizzat ifade ettim ve bunu çok daha ilerilere taşıdım. ’Bir insanı öldüreni af yetkisini ben kendimde bulamam’ dedim. Ben bu ifadeyi kullandım diye ana muhalefetin mensupları kalktılar ’Şeriat getirmek istiyor’ dediler. Bunu yine söylüyorum. Devlet kendisine karşı işlenen suçlarda bu tür af yetkisini kullanabilir. Ancak maktul başkası, affeden başkası. O af yetkisi maktulün yakınlarınındır.”

Gürses kardeşliğin şiirini yazdı


Başbakan Erdoğan, dün yaşamını yitiren Müslüm Gürses’i de andı. Gürses’in kardeşliğin şiirini yazdığını ifade eden Erdoğan, onun şarkısından da bir bölüm okudu: “Sev bütün insanları, say bütün insanları/Kin gütme, unut gitme geçmişte olanları/Dürüst ol, insancıl ol düşün öbür dünyayı/ Bir karıncayı bile incitme sakın evlat/ Geçmişten geleceğe yaratılmış ne varsa/ Unutma ki hepsinin de bir sahibi var/ Kul kaderini yaşar bahtına ne çıkarsa/ Düşmez kalkmaz bir Allah unutma sakın evlat.”