Bu mitingler gerilimi daha da arttırır

Bu mitingler gerilimi daha da arttırır
Bu mitingler gerilimi daha da arttırır

AK Parti’nin 15 ve 16 Haziran tarihinde yapacağı mitinglere muhalefet partilerinden sert tepkiler geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu “Türkiye’nin geleceği, AK Parti’nin miting ve gövde gösterilerinde değil artık Gezi Parkları’nda; Ankara’da Kuğulu Parkı, Adana’da Atatürk Parkı’nda çizilmektedir” derken, BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken “Başbakan, karşıt mitingler örgütleme yerine şu anda sokakta bulunan insanların ne dediğini anlama noktasında bir çaba içerisinde olmalı” diye konuştu. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ise mitinglerin gerilimi daha da arttıracağı uyarısında bulundu.
AK Parti’nin 15 ve 16 Haziran tarihinde Ankara ve İstanbul’da yapacağı mitinglerin üniversite sınavlarına denk gelmesi tartışmaları beraberinde getirirken, muhalefet partileri de mitingler konusunda tepkili. CHP’li Faruk Loğoğlu, önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “7 ay sabredin sandıkta görüşelim” açıklamalasını eleştirerek, demokrasilerde, demokratik yönetimlerin, halka sandıktan sandığa değil her gün hesap vermeleri gerektiğini kaydetti.
Loğoğlu, “Türkiye’nin geleceği, AK Parti’nin miting ve gövde gösterilerinde değil artık Gezi Parkları’nda; Ankara’da Kuğulu Parkı, Adana’da Atatürk Parkı’nda çizilmektedir” diye konuşarak, kışkırtmalara gelinmemesinin altını çizdi. Loğoğlu, “Siz AK Parti’ye bakmayın, sizleri karşı karşıya getirme tuzaklarına kanmayın. AK Parti yönetimi, demokrasi treninden inmiştir. Umarım AK Parti Genel Başkanı ve arkadaşları, demokrasi treninin farkına varırlar, ona göre hareket ederler” dedi.

76 milyon kapsanmalı

BDP’li İdris Baluken ise gelecek açısından kaygılı işaretleri içerisinde barındıran bir süreç yaşandığını belirterek, “Bütün bu taleplere karşı hükümetin ve Başbakan’ın, demokrasinin sadece sandıktan ibaret olduğunu söylemesi çok yanlış bir tutumdur” dedi. Baluken, “Başbakan’ın sorumluluğu 76 milyonu kapsayacak şekilde olmalıdır. Başbakan, karşıt mitingler örgütleme yerine şu anda sokakta bulunan insanların ne dediğini anlama noktasında bir çaba içerisinde olmalı” dedi.
MHP’li Özcan Yeniçeri de AK Parti’nin miting yapma kararı almasının gerilimi daha da artıracağını söyledi. Yeniçeri, “Kitlelerin mobilize edilmesi barışa hizmet etmez. Bu çatışmacı duruştur. Halkın bir kesimini başka bir kesime karşı meydana sürmektir, ayrıştırmaktır” diye konuştu.