Bu müfettişler can yakar

Trafikte seyrederken, çevrenize bakıp da 'Nasıl olsa etrafta polis yok' diyerek kuralları ihlal etmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Ellerinde ceza koçanı ve kalemle görev başında bekleyen fahri trafik müfettişleri, sürücülerin yaptığı en ufak hatayı bile affetmiyor.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Trafikte seyrederken, çevrenize bakıp da 'Nasıl olsa etrafta polis yok' diyerek kuralları ihlal etmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Ellerinde ceza koçanı ve kalemle görev başında bekleyen fahri trafik müfettişleri, sürücülerin yaptığı en ufak hatayı bile affetmiyor. Ancak kimilerinin 'görev aşkını' zaman zaman abartarak kestiği cezalar, bu sivil toplum kurumunun güvenilirliğini tartışma konusu yapıyor.
Avrupa ülkelerinde 1960'lı yıllardan beri uygulanan fahri trafik müfettişliği müessesesi Türkiye'de 1997'den beri çalışıyor. Ancak sayıları 12 bin 600 olan müfettişlerin bir kısmı bazen evlere şenlik cezalar yazabiliyor. Fahri trafik müfettişlerinin 'Güleriz ağlanacak halimize' dedirten cezalardan biri, evinin önündeki park yerine kendisinin dışında park eden komşularına kızan fahri trafik müfettişinin araçlara kestiği 30 adet 'Kırmızı ışıkta geçti' cezası.
Akla ziyan cezalar
İzmir Atakent'de oturan bir fahri trafik müfettişi ise, site sakinlerine yazdığı onlarca cezayla herkesin korkulu rüyası oldu. Yine İzmir'de bir vatandaş, 2003'te aynı kavşakta, yakın tarihlerde yediği 20 trafik cezasının arkasında hep aynı fahri trafik müfettişinin imzasının olduğunu öğrendi. Bir başka fahri müfettiş de, kendisini solladığı için 'gıcık' kaptığı sürücüye hemen cezasını kesti. Adana'da öğretmenlik yapan bir başka vatandaşın plakasına ise, Konya-Adana yolunda hatalı sollama yaptığı için ceza geldi. Ceza makbuzu, İzmir Menemen Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden geliyordu. Makbuzda otomobilin modeli Laguna yazıyordu, ancak gerçekte aracın modeli Renault Spring'ti. Ve öğretmen vatandaş o tarihlerde Adana'da öğrencilerine ders veriyordu. Etiler'de çalışan bir vatandaşa ise işte bulunduğu saatlerde Kadıköy'de kırmızı ışıkta geçtiği için ceza geldi.
İstanbul'da 1670 müfettiş var
Kötü örneklerin faal durumdaki müfettişler arasında çok küçük bir azınlığı oluşturduğunu belirten Fahri Trafik Müfettişleri Derneği İstanbul Şube Başkanı Sami Güleçyüz, İstanbul'da 1670 fahri trafik müfettişinin görev yaptığını söyledi. Her önüne gelenin müfettiş olamayacağını belirten Güleçyüz, "Müfettişlik için, 40 yaşını aşmış, 10 yıllık ehliyeti olan, üniversite mezunu, son beş yılda trafik hatası olmayan kişiler başvurabilir. Müfettişlik kimliği emniyet birimlerinin bir sene süren araştırmaları ardından verilir" diye konuştu.
100 müfettiş uzaklaştırıldı
Bugüne kadar yaklaşık 100 müfettişin görevi kötüye kullandığı için görevden alındığını belirten Güleçyüz, müfettişlerin her cezayı yazamayacağını ve keyfi davranamayacağını vurgulayarak şunları söyledi:
"Görevi kötüye kullanan fahri trafik müfettişleri altı aydan iki yıla kadar ağır hapis cezasıyla yargılanabilir. Biz de keyfi ceza yazan insanlara karşıyız. Vatandaşlarımız haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlarsa, makbuz ellerine ulaştıktan sonra en geç yedi gün içinde mahkemeye başvursun. Bize de ihbarda bulunabilirler. Aramızda görevini kötüye kullananlar varsa deşifre edilsin."
Bugüne kadar 20 trilyon liranın üzerinde ceza kesen müfettişlerin bu işe zaman ayırdığını belirten Güleçyüz, "Ceza kestiğimiz araçta milletvekili varmış, hâkim, savcı varmış, bizi ilgilendirmez. Hatta birbirimize bile ceza kestiğimiz oluyor" dedi.
Toroğlu: Sinirlenmek yanlış
Fahri trafik müfettişliği yapanlar arasında eski futbolcu, eski hakem ve şimdi ise futbol programlarının en çok izlenen yorumcularından olan Erman Toroğlu da bulunuyor. Bir zamanlar futbol sahalarında çaldığı düdüklerle hata yapanı cezalandıran Erman Toroğlu, fahri trafik müfettişi olarak da trafikte hata yapan sürücülere aman vermiyor. Bir keresinde Ankara'da ceza yazmak için bir aracı kilometrelerce takip etmek zorunda kaldığını anlatan
Toroğlu, müfettişlerin keyfi uygulamalarını ise eleştirdi.
Hakemliğin gücünün kendisine 'sabrı' öğrettiğini ifade eden Toroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazı arkadaşlar sinirlerine hâkim olmayıp kolay sarı kartlar gösteriyor. Bazı müfettiş arkadaşlar da sinirlenince hemen plakaya ceza yazıyor. Yolda birisine kızdı diye ceza yazmaya hiç kimsenin hakkı yok. Bariz hatalara yazılması gerekir. Şahsi ego olarak çok yanlış. Müfettişler seçilirken çok titiz davranılması gerekir.
Bana zorla verdiler. Müfettiş kimliği aldığımdan beri ben de fazla ihlal yapmıyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7381917381910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.