Bu nasıl şehvet!

Şehir magandaları Cihangir Parkı'nda kadın heykelini, 'kendilerini tahrik ettiği' gerekçesiyle kırdı ve yerlerde
sürükledi.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Şehir magandaları Cihangir Parkı'nda kadın heykelini, 'kendilerini tahrik ettiği' gerekçesiyle kırdı ve yerlerde
sürükledi. İstanbul'un kültür merkezi Taksim'deki Cihangir Parkı'nda koyun otlatmasına çevre sakinlerinin tepki göstermesine kızan maganda, "Bu ne biçim heykel. Şehvet hislerimi kapartıyor" diyerek sanat eserini yorumlamayı da ihmal etmedi.
Cihangirliler bakıyor
Cihangir, İstanbul'un kültür ve eğlence merkezlerine yakın olması nedeniyle sanatçılar, gazeteciler, öğretim üyeleri gibi toplumun aydın kesimine ev sahipliği yapıyor. İnsanlar, Cihangir Güzelleştirme Derneği adı altında bir araya gelerek çok sayıda faaliyete imza atıyor. Bu faaliyetlerden biri de çocuk, oyun, stranç, spor ve köpek gezdirme alanlarıyla semt sakinlerinin kullanıma altı yıl önce açılan Cihangir Parkı. Dernek ve Beyoğlu Belediyesi'nin ortak çalışmasıyla açılan parkın bakımı ve denetimi Cihangir'de yaşayanlar tarafından yapılıyor.
'Cihangir Güzeli' adlı heykelin kırılmasıyla sonuçlanan olay şöyle gelişti: Cihangir'de otopark işleten Habib Muhammed Ali Çelik, koyununu Cihangir Parkı'na getirerek otlatmasına mahalle sakinleri tepki gösterdi. Ancak Çelik, koyununu parkta otlatmayı sürdürdü. Uyarılara aldırmaması üzerine Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı Tülay Konur'un şikâyetiyle polisçe gözaltına alınan Çelik serbest bırakıldıktan sonra hırsını bir buçuk yıldır Cihangir Parkı'nda bulunan 'Cihangir Güzeli'nden aldı. Çıplak kadın heykelinin ahlaki değerlere aykırı olduğunu söyleyen Çelik ve arkadaşları sopalarla heykeli kırdı ve sürükleyerek işlettikleri otoparka götürdü.
Tutuksuz yargılanacak
Gözaltına alınan Çelik, dün mahkemeye çıkarıldı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Çelik, "Bu heykel şehvet hislerimi kapartıyor. 14-15 yaşındaki çocuklara ne düşündürür. Onun için heykeli kırdık" diye konuştu.
Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı Tülay Konur, "Bu saldırı çağdışıdır" diyerek olayı kınadığını açıkladı.
'Muzır Çıplak'
Eserin sahibi heykeltıraş İnayet Türkoğlu Cihangir Güzeli heykelini sanata sansürü ve saldırıları protesto etmek amacıyla 1985 yılında yaptığını söyledi. Çıplak heykellerin
poşetler ile örtülmesini protesto etmek amacıyla heykeli yaptığını anlatan Türkoğlu,
"Heykelin ilk adı 'Muzır Çıplak'tı. Sergilenmesi için pek çok yere başvurdum. Ancak heykel çıplak olduğu için kabul edilmedi. Sonunda Cihangir'de sergilendi" diye konuştu. Çıplak kadının doğurganlığı simgelediği pek çok tarihi heykelin Anadolu'da bulunduğunu söyleyen Türkoğlu,
"Yüzyıllarca önce var olan hoşgörü bugün yok. Cihangir gibi bir yerde böyle olaylar olabiliyor. Ancak biz bu heykeli tekrar dikeceğiz. Bu tür olaylar her zaman olabilir ama biz sanatçı olarak ödün vermeyeceğiz" dedi. Saldırı ile ilgili kişileri suçlamadığını söyleyen Türkoğlu, suçun bu kişileri eğitmeyenlerde olduğunu vurguladı.