Bu nasıl töre

Bu nasıl töre
Bu nasıl töre
Müslüman damat ve Ermeni gelinin katili ağabey, 'töre'ye sığındı. Ermeniler isyanda: Öyle töre yok
Haber: DİNÇER GÖKÇE / Arşivi

“Onlar birbirlerini delice sevmiş, evlenmişler...” Oğlunun tabutu omuzlarda taşınırken baba Murat Vural, oğlu Zekeriya ve gelini Soney Vural’ın sonu ölümle biten aşk hikâyesini böyle özetliyordu...
29 yaşındaki Zekeriya, Batmanlı Arap kökenli bir ailenin oğluydu. Çırak olarak başladığı kuyumculuğu geliştirmiş ve Kuyumcukent’te dükkan açmıştı. Ailesine o bakıyordu. 

Soney 26 yaşındaydı. Mardinli Ermeni bir ailenin kızıydı. Ailesi 20 yıl kadar önce Samatya’ya taşınmıştı. Soney beş çocuklu ailenin en küçüğüydü. Kocamustafapaşa’da bir eczacıda çalışıyordu. 

Beş - altı ay önceydi. Zekeriya, tesadüfen Soney’in çalıştığı eczaneye gittiğinde, aşkları da başladı. Zekeriya artık sık sık bu eczaneye gidiyordu. Evlenmek istiyorlardı. Ancak bir sorun vardı. Soney’in ailesi damat adayı Hıristiyan olmadığı için evliliğe izin vermiyordu. Her ikisi de bu sorunu aşmak için uğraştı. Zekeriya gerekirse dinini bile değiştirebileceğini söylüyordu. Soney son günlerde ailesinin yumuşadığından söz etmeye başlamıştı. Sonunda ‘onay’ı beklemeden evlenmeye karar verdiler. Soney o gün gelinlik yerine siyah bir elbiseyle gitti Fatih Evlendirme Dairesi’ne. “Evet^ derken hem tedirgin hem de mutluydular... 

Soney’in ailesi bu nikâhı olumlu karşılamadı. Ağabey Göral Öğmen’in ifadesine göre gençler ölüme adım adım şöyle yaklaştı: 

‘Soney donuk donuk baktı’ 
“Nikahtan sonra ablam Zara’nın evinde kalmışlar. Konuşmak için önce ablamın evine gittim. ‘Ailemiz böyle bir şeyi kabul etmiyor’ dedim. Kardeşim Zekeriya’nın Hıristiyan olmayı kabul ettiğini söyledi. Sonra konuşuruz dedik. 11 Aralık akşamı Fındıkzade’deki bir restoranda buluştuk. Zekeriya’yı daha önce tanımadığım için ruhsatsız tabancamı da yanıma aldım. Yemek yerken Zekeriya’ya Hırıstiyan olacağını söylediğini hatırlattım. Kaçamak şekilde ‘’Olsam mı olmasam mı... Bizim de şerefimiz var. Kendi tarafımdan kimseye ‘Kilisede düğün yapıyorum’ diyemem” dedi. Küçültücü kelimeler kullandı. Kalktık. Zekeriya’nın otomobiline bindik. Çözüm üretmesini istedim. Yine aynı cevabı verdi. Ben de ‘Bizim de bir onur şerefimiz var, bizim törelerimizde de düğün kilisede olur’ dedim. Zekeriya bana sert çıkarak küfür etti. Silahımı çekip Zekeriya’nın başına sıktım. Soney geriye dönerek donuk donuk baktı. Onun başına da bir el sıktım.” 

Zekeriya ve Soney’in cesedi o gece bulundu. Arabanın içindeydiler. Soney eşinin kucağına düşmüştü...
Katil zanlısı ağabey, güvercin besliyordu ve önceki akşam Kocamustafapaşa’daki Güvercin Sevenler Derneği’nde yakalanıp tutuklandı.

Kardeşçe yaşamayı nasip etsin 
Bu arada cenaze namazını kıldıran imam da ‘barış ve kardeşlikten’ söz etti: “Farklı dinlere mensup da olsak bu yaşadığımız ortamda kardeşlik üzere sevgi bağını kuvvetlendirerek yaşamayı Allah nasip etsin. Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Nereye mensup olursa olsun bu değişmez. ‘Bir insana hayat veren bütün insanlığa hayat vermiş gibidir’ diyor İslam . Bu temel bir kaidedir. Allah, yaşatma tarafında olmayı nasip etsin. Farklı dinlere mensup da olsak aynı havayı kardeşçe, anlaşma içersinde, huzur içersinde sürdürmeyi nasip etsin.” 

Soney’in cenazesi bugün 
Soney Vural’ın Adli Tıp Kurumu’ndaki cenazesi dün öğlen sıralarında ailesi tarafından alındı ve Kocamustafapaşa’daki Surp Kevork Kilisesi’ne götürüldü. Genç kadın bugün kilisede düzenlecek törenden sonra toprağa verilecek. Genç kadının Kocamustafapaşa’daki ailesinin evinde ise sessizlik hakim.


‘Bizde töre ve aile meclisi yok’ 
Cinayet Ermeni cemaatinde de şok etkisi yarattı. Jamanak Gazetesi Editörü Sevan Değirmenciyan, Ermenilerde farklı dinden ya da ırktan evliliğin yasak olduğnun söylenemeyeceğini belirtti: “Yasak yok ama önyargılar var tabii. Hoş bakılan bir şey olmayabiliyor. Ancak asla ölüm uygulanacak kadar bir şiddet söz konusu olamaz. İyice düşünülmesi tavsiye ediliyor ama ‘aileden silelim, bunlarla görüşmeyelim’ gibi tepkiler de artık olmuyor. Töre ve aile meclisi gibi şeylerden bahsetmek mümkün değil.”


Kendi dinlerini yaşayacaklardı 
Zekeriya Vural dün Kocamustafapaşa Sümbül Efendi Camii’ndeki cenaze töreninden sonra toprağa verilirken anne Hazal Emine Vural tören boyunca feryat etti:
“Oğlum sadece sevdi.” 

Baba Murat Vural’un ise cinayetle ilgili önemli kuşkuları vardı: “Kızın ailesi evlenmelerine karşıydı. Anne ve babası tehdit etti ve ‘Kızı da oğlanı da öldürteceğiz’ dediler. Oysa çocuklar anlaşmıştı. Herkes kendi dinini yaşayacaktı. Sonra oğlumu kandırmak için onay vermiş gibi gözüktüler. Oğlum o gün ’Kız beni ağabeyiyle tanıştıracak’ dedi. Oğlumu öldürmek için kandırdılar. Bu kişinin verdiği karar değil. Aile oturup hep beraber bir karar aldı. Bu işin peşini bırakmayacağım. ” 

Amca Cemil Vural da ‘töre cinayeti’ şüphesinden söz ediyordu:
“Susturuculu silah kimde var? Zaten akrabaları ‘olmaz’ dedi. Kızın annesi gelip, ‘Ben öldürteceğim’ dedi. Cinayet organize.” 

Ermeni akraba cenazede 
Cenaze törenine Soney Vural’ın akrabası Atronik Yontan da katıldı. Yontan Ermeni geleneğinde töre cinayeti olmadığını belirtip “Farklı din sorun olmamalıydı. Ancak Gönay, bizden habersiz cinayeti işlemiş, şok olduk” dedi.


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  Adli Tıp Kurumu

  ,

  hayat

  ,

  Fatih

  ,

  aşk

  http://www.radikal.com.tr/1032556103255613

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bipedfive'a cevaben - Ytursoy

  Bu cinayetin de bir dincinin eli ile işlendiğini görmemeyi nasıl başarıyorsun. Hee anladım sence Hrıstiyanlık din bile değil, değil mi?

  sorun baska - palenke

  sorun ne din nede irk sorunu,insanlarin barbarca düsünmekten kurtulamamalari,insanca birbirne tahamül etmeyi ögrenememeleri ve önemliside insanca birlikte din,irk ayrimi yapmadan yasamanin güzelligini tatmamaktir.

  Ermeniler - Elabars

  Biz genelde onları homojen bir gurup olarak görmeye eğilimliyiz.Ama Ermenilerde tıpkı Türkler gibi bölgesel farklara sahip.İstanbullu bir Ermeniyle Mardinli bir Ermeni aynı değerleri,gelenekleri, düşünceyi paylaşmak zorunda değil.Bunları Ermeni cemaatinin ''Bizde Töre cinayeti yok''sözüne atfen söylüyorum.Ayrıca Ermenilerde ataerkil yapı Kürtlerde olduğu kadar güçlüdür.Bu durumda bu tarz bir cinayet işlemeye meyil verebilir.

  İşte bu olmadı. - bipedfive

  Bizim ülkede genelde bu tür hareketler dincilerden beklenirdi. Bizim laik(çi)ler hem bozulmuşlar hem de bayağı şaşırmışladır.

  Törecilik sadece bir kesimin işi değilmiş. - ilgiduyanbiri

  ABD dahil dünyanın her ülkesinde her aidiyetteki insanların bir kısmı töreci olabilmekte.

  "Bir daha uçar mı güvercin şehirde?" - akfztrk

  Güvercin barışın simgesidir oysa ki.. Yazık, onlara olan sevgisi bile insan olabilmesini sağlamamış!

  nedir o zaman ? - ozzix

  ülkedeki kast sistemini, töre ve namus cinayetlerini sık sık eleştirirken, aslında şehirlerde de özellikle etnik ve dini gruplar arasında yaygın dışarıya kapalı bu cemiyet yapısını hiç eleştiren olmadı. Belki biraz objektif olma zamanı gelmiştir?? Töre zihniyetinin dini yok, müslüman da olsa, hristiyan da, yahudi de... yobaz her dinde yobaz