Bu ne rezillik

'Safari'de ilk etap
Pazartesi günü gazeteciler, 'Pınar Konuşkan niyetine' boy boy resimleri çıkan Suna Taşdelen'i adliyeden yaka paça kaçırmak istedi. Taşdelen, gözyaşları içinde yerlerde sürükleniyordu. Zafer, Show Haber'in oldu.
Büyük hazırlık
Konuşkan önceki gün DGM'den tahliye edilince, 20 kadar basın aracı çetin bir yarışa girdi. Trafiğe aldırmadan hızla ve yan yana giden araçlardan sarkan muhabirler, camdan cama Konuşkan'ı iknaya çalışıyordu.
Özel motorize timler
Show TV yarışa el kameralı ve motosikletli timleri de katmıştı. Konuşkan'ın kalacağı evin sokağına gelindiğinde Show'un aracı yolu kesti ve büyük arbede yaşandı. Show ekibi, Konuşkan'ı zorla aracına bindirdi.
Sille tokat kavgalar
Mahalleli ve akrabalar, dört bir yandan çekiştirilen yarı baygın kadını, gazetecilere tekme tokat girişerek kurtardı ve eve soktu. 30 kadar medya mensubu dışarıda kavgayı sürdürürken, Konuşkan Kanal D'ye gitti.

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesine ilişkin haberlerle yapılan 'yargısız infazların' daha mürekkebi kurumamışken, Eyüp Adliyesi'nin önünde yaşanan 'haber avı'nın görüntüleri kazındı belleklere. Bu 'avın' üzerinden bir gün geçmişti ki, bu kez Pınar Konuşkan serbest kalınca aynı sahneler daha şiddetli bir şekilde yaşandı. Medyanın sık sık rastlanan 'hukuk' ve 'etik' ihlallerinin en çarpıcı örnekleri Üzeyir Garih cinayetinde sergilendi.
'Allah düşürmesin'
'Hukuk' ve 'etik' ihlallerini en iyi
özetleyen kişi Hürriyet Başyazarı Oktay Ekşi oldu. Ekşi polisi ve medyayı eleştirdiği yazısında, "Allah insanın ölüsünü de dirisini de bu iki kesimin eline düşürmesin. Masumu cani, iffetliyi fahişe yaparlar" diye yazdı.
Ekşi böyle yazdı; ama değişen bir şey olmadı.
Bu olayda adı geçen her kişinin üzerine atlayan 'habercilerin' bir sonraki kurbanı günlerce görüntüleri TV kanalları ve gazetelerde Pınar Konuşkan diye yayımlanan, ancak adının Suna Taşdemir olduğu ortaya çıkan tanık oldu. Serbest kaldığı pazartesi günü Eyüp Adliyesi'nin önünde Taşdemir'e adeta polisi aratacak hale gelen 'haberciler', kargaşanın başrolündeydi.
İlk kez olmuyor
Haberciler, gözaltına alınırken bile bu kadar hırpılanmayan Taşdemir'i canlı yayına çıkarma yarışı içinde birbirine girdi. Yerlerde sürüklenen Taşdemir'in polis minibüsüyle başlayan ve taksiyle devam eden kaçışı, Show Haber ekibinin 'zaferiyle' sona erdi.
İkinci perde açılıyor
Garih cinayetinde zanlı Yener Yermez'den sonra adı en çok geçen kişi olan Pınar Konuşkan'ın serbest kalmasının ardından
'haber safari' yeniden başladı. Gece karanlığında süren takipte basın araçlarının şoförlerinin de karıştığı 'medyacıların' kavgası, birbirine giren otomobiller, uğruna bunca mücadele edilen kadının baygınlık geçirmesi ve akabinde yakınlarının basın mensuplarına saldırısından bu kez de Kanal D ekibi zaferle çıktı.
İşte baştan sona haber safari:
DGM önünde pusu
Pınar Konuşkan'ın serbest bırakılması ihtimaline karşı, bütün gazete ve televizyon muhabirleri hazırlıklarını önceden yapmıştı. Medya kuruluşlarının en hızlı ve gözü kara şoförleri, Konuşkan'ın serbest bırakılmasının
ardından başlayacak 'konuk kaçırma yarışı' için direksiyonlarının başına geçti. Büyüğünden küçüğüne tüm medya kuruluşları, Beşiktaş'taki DGM binasının önünde ve çevresinde çok sayıda araç konumlandırdı. Bazı gazete ve televizyonların, motosikletli ekiplerle avantaj sağlama planları da vardı.
Film gibi takip
Konuşkan DGM'de savcı tarafından sorgulanırken, yaklaşık 20 basın aracı ani bir çıkış ihtimaline karşı, araçlarının burnunu DGM çıkışına yönelterek tetikte bekledi. Ve beklenen haber geldi.
Serbest bırakılan Konuşkan, DGM binasından dört polisle birlikte ayrıldı. Bundan sonra Hollwood filmlerinde görmeye alışık olduğumuz takip sahnelerini aratmayacak yarış başladı. Muhabirler, hareket halindeki
araçlarına atlayarak Konuşkan'ı götüren aracın peşine takıldı. Kadını ilk kapan medyacı, meslektaşlarını da atlattıktan sonra bu en mühim röportajı yapacaktı.
Trafik kuralı da neymiş!
Takip sırasında yan yana giderken öne geçmeye çalışan araçlar, birbirine çarparak yoldan çıkarmaya çalıştı. Sürekli kornalar çalınarak ve hiçbir trafik kuralına
uyulmaksızın sürdürülen takibi, çevredeki vatandaşlar 'gerilim filmi' izler gibi izledi. Haber konvoyunun arasında kalan diğer sürücüler büyük panik yaşadı.
Gözü kara şoförler
Çok süratli olmasına karşın polis otomobilinin yanına kadar gelen basın araçlarından sarkan muhabirler, camdan cama pazarlıklar yaparak Pınar Konuşkan'ı ikna etmeye çalıştı. Konuşkan'ın olduğu otomobile en yakın olan yine, Show TV'nin konuk kaçırmada deneyimli ve gözü kara muhabir ve şoförleriydi. Ne de olsa Konuşkan'ı canlı yayına kaçırmak için en çok onlar hazırlanmıştı.
Show TV'nin altı otomobilinin bazıları diğer basın araçlarının önünü kesmeye çalışırken, diğerleri takibi sürdürerek Pınar Konuşkan'ı kaçırmayı hedefliyordu.
Motorize kamera ekibi
Bu sırada sahneye Show TV'-nin motosikletli ekipleri çıktı. Çok tehlikeli bir şekilde Konuşkan'ın bulunduğu otomobilin yanına yaklaşan motosikletin arkasındaki kişi, el kamerasıyla çekim yaptı ve Konuşkan'a yönelttiği sorulara yanıt almaya çalıştı.
Eminönü'nden Eyüp'e 'gelinin kaçırılmaya çalıştığı bir düğün alayı' görünümündeki konvoy, son sürat yoluna devam etti.
Konuşkan'ın eniştesinin evinin olduğu sokağa gelindiğinde, Show TV'nin bir basın aracı yolu kesti. Burada yaşanan büyük kargaşanın ardından 'piyade' olarak basın mensuplarının göğüs göğüse savaşı başladı. Polis otosundan indirilen Pınar Konuşkan'a ulaşılabilmek için basın araçların fırlayan muhabirlerden ve şoförler engelleri aşarak hücuma geçti.
Taşdelen de ekipte
Burada Show TV'nin bir kozunun daha olduğu ortaya çıktı; Show TV daha önce canlı yayına çıkarttığı gözaltına alınanlardan Suna Taşdelen'i ve Konuşkan'ın sevgilisi Ayhan adlı kişiyi de konuk kapma savaşında saflarına katmıştı. Polis aracından indirilmesi sırasında şoför, muhabir, birkaç gün önce Pınar ile aynı dertten mustarip Suna Taşdelen ve Ayhan'- dan oluşan Show TV öncü ekibi, Konuşkan'ı boynundan yakalayarak basın aracına bindirdi. Ancak bu sırada diğer basın mensupları ve yakınları Show TV
aracını kuşatarak baygınlık geçiren Konuşkan'ı araçtan çıkarttı.
Basın mensupları arasında basın aracının üzerinden uçarak Konuşkan'ı yakalamaya çalışan-lar bulunurken bir Show TV çalışanı, boynundan tuttuğu 'reyting malzemesi'ni sürükleyerek uzaklaştırmaya çalışıyordu.
Kiremitle karşı taarruz
Dört bir yandan çekiştirilen ve yarı baygın olan Konuşkan, yakınlarının 'medyacıların' anladığı dilden tekme tokat ve küfürlerle olaya girmesi ile eve doğru götürülürken evlerin çatılarında mevzilenen mahalleliler devreye girdi. Mahalleli ellerindeki kiremitleri medyacıların üzerine atarken, Konuşkan da güçlükle evine girebildi. Bunun üzerine basın mensuplarının arasındaki
'meslektaş' dinlemeyen kavgalar kaldığı yerden devam etti. Yaklaşık 30 kişi sürekli birbirleriyle kavga ediyordu. Bir süre sonra ortalık duruldu. Evin çevresinde saatler süren 'medya meydan muharebesi' ardında hasarlı altı araç ve kırılan birçok kamera bıraktı.