Bu Nevruz farklı olacak

Nevruz'un adı bugüne kadar 'gerginlik', 'çatışma', 'sıkı güvenlik önlemleri' hatta ölümle anılıyordu.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Nevruz'un adı bugüne kadar 'gerginlik', 'çatışma', 'sıkı güvenlik önlemleri' hatta ölümle anılıyordu. Ancak demokratikleşme adımları ve Güneydoğu'da ortamın 'normal'e dönmesi sonucu, bu yıl şenlik havasında kutlanacak. 12 yıl aradan sonra Şırnak'ta valiliğin Nevruz kutlamalarına izin vermesi de iyileşmenin bir göstergesi.
Diyarbakır bu yıl Nevruz'a sıkı güvenlik önlemlerinden arınmış, sakin bir havada giriyor. Bu yılki programa 'farklılığın zenginlik olduğu' teması damgasını vuruyor. 'Normalleşme'yle birlikte Diyarbakır'da Nevruz öncesi gerginlik olmadığını belirten DEHAP Diyarbakır İl ve Nevruz Tertip Komitesi Başkanı Celalettin Birtane, "Nevruz'un bir bayram olduğu, bunu kutlamanın hak olduğu kabul edilmeye başlandı. Halk da bunun karşılığını halaylarıyla verecek. Hiçbir olumsuzluk havası yok. Güvenlik güçleri de üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. Arama noktalarında polisler bunu halkın güvenliği için yaptığını hissettirirse sorun olmaz" dedi. Önceki yılların aksine bu yıl kutlamalarda konuşmalar azaltıldı ve müziğe ağırlık verildi. Diyarbakır'da sadece DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan konuşacak, Ozan Diyar, Mahsun Kırmızıgül ve Ferhat Tunç konser verecek.
İstanbul da renkli
Nevruz kutlamalarındaki farklılık İstanbul'da da görülecek. Emniyetin mitingler nedeniyle alan vermemesi üzerine Kazlıçeşme'de SHP'nin mitingi ve Nevruz bir arada kutlanacak. Müziğin ağırlık verileceği kutlamalarda Kürtçe ve Türkçenin yanı sıra bu yıl Arapça, Lazca ezgilere de yer verilecek.
Şırnak'ta 1992'de izin verilmediği için Nevruz kutlamalarına kan sıçramıştı. Olaylarda 37 kişi ölmüş, 135 kişi de yaralanmıştı. 12 yılın ardından Şırnak'ta Nevruz'a valilikten izin çıktı. DEHAP Şırnak İl Başkanı Abdüllaziz Bilgi, "İzin verildiğinde halkın bunu bayram gibi kutlayabildiğini göstereceğiz" dedi. 30 bin kişinin katılımı beklenen kutlamalarda müzik ve eğlence ağırlıklı olacak.