Bu okula 'uyum' zor

Bu okula 'uyum' zor
Bu okula 'uyum' zor

Sivas ın Sarıyar Köyü ndeki ilkokulun suyu yok. Çocuklar tuvalet için ya dereye ya da eve gidiyor.

Haber: HALİFE YALÇINKAYA / Arşivi

Okula yeni başlayan minik öğrencilerin ‘uyum’ eğitimi, Türkiye ’nin dört bir yanında farklı manzaralarla sürüyor. Sivas’ın Sarıyar Köyü İlkokulu öğrencileri suyu akmayan ve bakımsızlıktan dökülen bir okulda, eğitimle tanıştı.
Yıldızeli’ne bağlı Sarıyar Köyü’nde bu yıl birinci sınıfa başlayan çocuklar, birçok sorunla karşı karşıya geldi. Kapı ve pencereleri kırık olan okulda tuvaletlerin sularının da akmadığı görüldü. Okulun köy dışında olması nedeniyle şebeke suyunun bağlanamadığını belirten muhtar Yahya Acar, 2004 yılından beri okulun su sorunuyla uğraştıklarını söyledi. Daha önce okulun su ihtiyacını şebekeye bağladıkları dere suyuyla gidermeye çalıştıklarını anlatan Acar, yıllar içinde tesisatın çamurdan tıkandığını belirtti. Kendi imkânlarıyla Yıldız Dağı eteklerinden köye boru ile su getirdiklerini söyleyen Acar, okulda toplam 380 öğrenci bulunduğunu belirterek, “Okulumuz yüksek yerde olduğu için şebeke suyu alamıyor. Yetkililere başvuruda bulunduk ama bir türlü sonuç alamadık” diye konuştu.
Su yokluğu nedeni ile çocukların tuvalet ihtiyaçlarını gidermekte zorlandıklarını belirten muhtar Yahya Acar, “Köyümüzün altından geçen bir dere yatağı var. Çocuklar ihtiyaçlarını oraya giderek gideriyorlar. Bazıları ise okula yakın olan evlerine gidiyor” dedi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Köy

  ,

  Öğrenci

  ,

  Kapı

  ,

  Karşı