Bu okulun hali de 'küresel ısınma'yla açıklanabilir mi?

Bu okulun hali de 'küresel ısınma'yla açıklanabilir mi?
Bu okulun hali de 'küresel ısınma'yla açıklanabilir mi?
KİPTAŞ'ın yaptığı Başakşehir Lisesi'nin zemin katında suların çekilmesinin ardından çamur kütlesi kaldı.UMAY AKTAŞ SALMAN


İSTANBUL- Belediye Başkanı Kadir Topbaş ’ın sel felaketini ‘küresel ısınma’ya bağladığı saatlerde Başakşehir’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Başakşehir Lisesi sular altındaydı.
Başakşehir 4. Etap’ta bulunan Başakşehir Lisesi’nin hemen hemen her yağmurda yaklaşık iki metre su basan zemin katı bu kez de selin kurbanı oldu. Belediye iştiraki KİPTAŞ tarafından yapılan okulun zemin katında sular tavana kadar çıktı. Sular gitti yerine her yeri kaplayan balçık kaldı. Balçık okuldaki görevliler tarafından boya kaplarına konulup dışarıya çıkarılmaya çalışılmış ama başa çıkılacak gibi değil. Selden sonra üç gün kayıt alamayınca, dün yeniden kayıta başlamışlar. Zemin katta bulunan elektrik panosu, kazan dairesi de sular altında kaldığı için okulda elektrikler yok. Kalorifer dairesi de sular altında kaldığı için okulun nasıl ısınacağı da muamma. Elektrik olmadığı için kayıtlar internetten yapılamıyor. Kayıta gelen kalabalık uzun süre bekliyor çünkü kayıtları öğretmenler kâğıtlara yazarak yapıyor. Akşam evlerinde internet olanlar öğrencilerin bilgilerini girecek. Hasar ise yaklaşık 500 milyon TL.
Bir öğrenci “Evimiz de Başakşehir’de. Orayı da su bastı. Okula geldim okulu da basmış” diyor. Veli Gülay Köroğlu ise Başakşehir’de başka devlet lisesinin olmadığını vurgulayarak okulun nasıl ve ne zaman eğitime başlayacağıyla ilgili kaygılarını anlatıyor. Belediyenin okulun yakınına taşkınları önlemek için açtığı kanalda suların basmasını engellememiş. Kanalın KİPTAŞ’ca yapılan otoparkla daraldığı gözleniyor.


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş