Bu ölüm tuzağına da Berivan düştü

Kanalizasyon çukuruna düşen beş yaşındaki Dilara'yla, kendisine çarpan araçla kaldırımdaki elektrik direğine sıkışan 12 yaşındaki Berivan aynı gün aynı saatlerde hayata gözlerini yumdu.

İSTANBUL - Kanalizasyon çukuruna düşen beş yaşındaki Dilara'yla, kendisine çarpan araçla kaldırımdaki elektrik direğine sıkışan 12 yaşındaki Berivan aynı gün aynı saatlerde hayata gözlerini yumdu. Berivan da Dilara Dumrul gibi yollara kurulmuş 'tuzak'lardan birine düşmüştü.
Berivan Beyret, geçen çarşamba günü ablası Mizgin ve kardeşi Doğan'la birlikte okudukları Yunus Emre İlköğretim Okulu'ndan çıkıp evlerine doğru gidiyordu. Üzerinde yürüdükleri Sultanbeyli, Bosna Caddesi'ndeki kaldırımı koca bir elektrik direğinin işgal ettiğini gördüler. Ablası ve kardeşinden üç metre önde yürüyen Berivan, kaldırımdan inerek yola adımını attı. Bu sırada Necmi Altay'ın kullandığı otomobille, Hasan Kaya'nın kullandığı minibüs çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle savrulan minibüs, caddeye inen Berivan'a çarptı. Elektrik direğiyle araç arasında sıkışan Berivan, hayatını kaybetti.
Kazanın üstünden bir hafta geçti ve acılı baba Metin Beyret kızının can verdiği direğin başında yeni Berivanların ölmemesi için yetkililere seslendi. 'Katil direk kaldırılsın', 'Kaldırımlar işgal edilmesin', 'Şoför amca dikkatli ol' pankartlarının önünde konuşan Beyret, kızının ölümünün sorumluluğunun sadece kazayı yapan şoförlerin değil, yaya kaldırımında bulunan elektrik direğinin de olduğunu söylüyordu. Sultanbeyli Belediyesi ve AYEDAŞ hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen baba sorumlular ceza alana kadar işin peşini bırakmayacağını ifade ediyordu.
Yine aynı sözler
Kazayla ilgili yetkililerin yaptığı açıklamalarsa daha önceki benzerlerinden farksızdı. Sultanbeyli Belediye Başkanı Alaattin Ersoy'a göre kusur direkleri kaldırmayan AYEDAŞ'taydı. Ersoy kentin gelişimiyle yaşam alanı içinde kalan elektrik direklerinin kaldırılması için Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) ile yazışmalarının sürdüğünü ifade ediyordu. AYEDAŞ'tan yapılan açıklamadaysa direklerin kaldırılmasıyla ilgili Sultanbeyli Belediyesi'nden, AYEDAŞ'a henüz yazılı bir talep gelmediği ifade ediliyordu. Sonuçta sorumsuzluğun cezasını yine sıradan vatandaş çekiyordu.