Bu onur Görmüş ve Nass'a ait

Bu onur Görmüş ve Nass'a ait
Bu onur Görmüş ve Nass'a ait
Uluslararası Hrant Dink Ödülleri'nin birincisi verildiTaner YENER


İSTANBUL - Uluslararası Hrant Dink Vakfı’nca düzenlenen 'Uluslararası Hrant Dink Ödülleri'nin birincisi Taraf Gazetesi Yazarı Alper Görmüş ile İsrailli gazeteci Haaretz Gazetesi Muhabiri Amira Hass’a verildi.
Banu Güven’in sunduğu Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ödül töreni Ödül Komitesi Başkanı Ali Bayramoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Geceye, Kardeş Türküler, Ermeni asıllı sanatçı Arto Tunçboyacıyan müzikleriyle renk kattı. Balerin Zeynep Tanbay’ın kısa bir gösteri sunduğu gecede söz olan Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, eşinin 55. doğum günü olduğunu ve 32 ay önce yaşama hakkının gasp edilip elinden alındığını ifade etti. Hrant Dink adına tanıdık tanımadık bir çok insanın seferber olduğunu, 'bu yarayı nasıl saralım' diye düşündüklerini ifade eden Rakel Dink, “Kardeşleri, yeğenleri, çocukları, torunları ve ben ailece karar verdik, ‘vakıf açacağız’ diye. Vakıf olarak doğum günü niyetine onun yaşamını, verdiği mücadeleyi kutlamak, benzer mücadeleler veren ve söylenmesi gerekenleri her şeye rağmen cesaretle söyleyebilen kimselere teşekkür etmek için 15 Eylüllerde bir ödül vermek istedik. Dünyanın her yerinde acıların, adaletsizliklerin yaşandığını ve başkalarının da bedeller ödediğini biliyoruz. Bu ödülle onların emeğine, döktükleri tere el vermek, omuz vermek istedik. Ödül alacak dostlarımızın sevinci bizim heyecanımıza heyecan kattı. Bugün ödül alanlar Hrant’a, Hrant’tan onlara ödüldür” dedi. Törende daha sonra Rakel Dink, Alper Görmüş ile Amira Hass’a ödüllerini sundu.
Alper Görmüş, ödül haberini aldığı ilk andan beri bu hediyenin omuzlarına yüklediği sorumluluk üzerinde düşündüğünü dile getirirken, “Anladım ki Hrant Dink gibi büyük bir mücadele ve gönül adamının hatırasına düzenlenmiş bu ödülün tedirgin edici yanı da varmış. Hayatta en sevdiğim varlığım kızımı kucağıma aldıktan sonra 'Ya ona bir şey olursa’ korkusuyla yaşıyordum. 22 yıl sonra ödül komitesi bir korku daha verdi kucağıma, günün birinde ‘Bu adama Hrant Dink ödülü verilmemiş miydi?’ sorusunu haklı kılacak korku bu. Ancak bu ödülü aldığım için gururluyum” dedi.-BİZİM 301. MADDEMİZ YOK-Amira Hass da devletine karşı öfkesinin bulunduğunu, bunu sözlerle ifade etmesinin çok zor olduğunu belirterek, “Çünkü benim mesleğim yazı yazmak” dedi. İsrailli gazeteciler olarak göstermekte oldukları cesareti Türkiye’deki gazetecilerin cesaretiyle kıyaslamanın mümkün olmadığını belirten Hass, “Çünkü bizim 301. maddemiz yok. İstediğimiz gibi özgürce yazabiliyoruz, istediğimizle görüşebiliyoruz. Fransa’da, ABD’de, Filistin’de beni duyan insanlar var. Biz gerçeklerin duyulmasını istiyoruz” diye konuştu.
Törene Dink ailesinin yanı sıra, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, eşi Beyhan Bağış, Leyla Umar, Adalet Ağaoğlu, Zafer Üskül, Cem-Lale Mansur, Ufuk Uras, Akın Birdal, Oral Çalışlar gibi sanat, edebiyat ve basın camiasından çok sayıda davetli katıldı.(dha)