Bu oyuncaklar satılmasın başka Ahmetler ölmesin!

Bakkal ve marketlerde tanesi 5 kuruşa satılan barut içerikli 'çatapat'tan alarak yutan bir çocuk öldü. Çatapat üreticileri, bu maddenin 18 yaşından küçüklere satılamayacağını söyleyerek kendini savundu.

GAZİANTEP/İSTANBUL - Bakkal ve marketlerde tanesi 5 kuruşa satılan barut içerikli 'çatapat'tan alarak yutan bir çocuk öldü. Çatapat üreticileri, bu maddenin 18 yaşından küçüklere satılamayacağını söyleyerek kendini savundu.
Gaziantep'in Perilikaya Mahallesi'nde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayan altı yaşındaki Ahmet Uğur, mahallerindeki bir bakkaldan sert bir yere sürterek patlatılan barut içerikli çatapat satın aldı. Uğur, çatapatların bir kısmını patlatırken bir kısmını da yuttu. Eve döndükten sonra kusmaya başlayan Uğur, babası 33 yaşındaki Süleyman Uğur tarafından oturduğu mahalledeki Huzur Polikliniği'ne götürüldü. Burada serum takılarak evine gönderilen küçük çocuk, gece yarısı fenalaştı. Ahmet Uğur Gaziantep Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne götürüldüğünde ölmüş olduğu anlaşıldı. Otopside 'barut zehirlenmesinden ölüm' teşhisi konuldu.
'Bir şeyi yok dendi'
Oğlunun 5 kuruşluk oyuncak patlayıcının kurbanı olduğunu belirten işsiz baba Süleyman Uğur, "Gittiğimiz doktorlar bana görünürde bir şeyinin olmadığını söyledi ve çocuğa serum taktı. Gece yarısı Ahmet bir ara kendine geldiğinde bana 'Çatapat yuttum' dedi, bir süre sonra da fenalaşarak kendinden geçti. Hastaneye götürdük ama orada da öldüğünü söylediler" diye konuştu. Baba Süleyman Uğur, barut içerikli patlayıcıların satışına son verilmesini isteyerek "Başkalarının da canı yanmasın" dedi.
Çatapat ve maytap benzeri patlayıcı üreten firmalardan Büyükcoşkunlar Havai Fişek Şirketi'nin imalat müdürü Fatma Öztürk, çatapat ve maytap gibi barut içeren eğlence amaçlı patlayıcı-yanıcı maddelerin 18 yaşından küçüklere satılamayacağını, buna ilişkin patlayıcıların ambalajlarında uyarı notlarının bulunduğunu söyledi. Öztürk, bu patlayıcıların 5 kilograma kadar bakkal, market ve kırtasiyelerde satılabileceğini de belirtti. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7466897466890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.